Dracéna lemovaná „Madagaskarský drak“

Dracéna lemovaná, „Madagaskarský drak“, (Dracaena marginata) (Asparagaceae – asparágovité, predtým: Agavaceae – agávovité) cz: Dračinec obroubený

Dracena marginata

Charakteristika

Dracéna lemovaná patrí tiež do skupiny nenáročných izbových rastlín. Kým je rastlina mladá, vyrastajú jej listy priamo zo zeme. V priebehu rokov spodné listy opadávajú a ako rastlina rastie, vytvára štíhly kmienok lemovaný kruhovitými jazvami po opadnutých listoch. Vrchol je tvorený z hustej ružice 30 – 40 cm dlhých úzkych kopijovitých tmavozelených listov po okrajoch sfarbených do červena alebo purpurova. Niektoré odrody mávajú výraznejšie trojfarebné pruhové kreslenie s krémovo-zeleným stredom.

Rastlina veľa vydrží a znesie aj isté zanedbávanie. Rastie pomaly a nevadia jej ani výraznejšie zmeny podmienok, napríklad kolísajúca alebo nízka vzdušná vlhkosť.

Táto dracéna má pôvod na Madagaskare, podľa ktorého nesie aj pomenovanie madagaskarský drak. Vo svojej domovine dorastá do výšky 2,7 m a viac, v bytoch dorastá do výšky 1,8 m, alebo do takej, akú jej toleruje pestovateľ.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, prostredníctvom stonkových odrezkov, dlhých cca 8 – 10 cm. Pred zasadením do piesčitej zeminy ich nechajte 24 hodín zaschnúť na vzduchu.

Ako pestovať dracénu

Umiestnenie
Rastlinu pestujeme na svetlom mieste, no nemá rada prudký slnečný úpal. Vyhovuje jej izbová teplota, v zime vyžaduje minimálnu teplotu 13°C. Vzdušná vlhkosť nie je pri tejto dracéne nevyhnutnou podmienkou, ale rastline prospeje občasné rosenie listov.

Zemina
Vhodný je hlinitý substrát s prímesou rašeliny. Rastline v nádobe zabezpečíme dobrú drenáž. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia rastu zalievame 1 -2 krát týždenne, v zime zálievku obmedzíme. Používame odstátu vodu izbovej teploty. Medzi zálievkami necháme pôdu takmer vyschnúť. Každé 2 týždne pridáme v lete do zálievky slabé tekuté hnojivo.

Presádzanie
Dracéna lemovaná sa zvykne presádzať približne každé 2 – 3 roky. Výber zaujímavých kvetináčov môžete nájsť napríklad tu.

Choroby a škodcovia
Ak je teplota v miestnosti príliš nízka, rastline sa spomalí rast a listy jej budú viac opadávať.
Ak vädnú listy, rastlina má málo vlahy. Pomôžeme jej častejším zalievaním aj rosením listov.
V pazuchách listov sa môžu zdržiavať červce. Rastlinu preto pravidelne kontrolujeme a v prípade potreby zasiahneme.

Starostlivosť

Z času na čas pretrieme rastline listy vlhkou mäkkou handričkou, aby sme z nich odstránili prach. Spodné listy rastline priebežne žltnú a usychajú, je to prirodzený jav, keď sa tak stane, odlúpnite ich od kmeňa. Dracéne vyhovuje letnenie, preto ju môžete v lete umiestniť na záhrade alebo balkóne na chránené stanovište. Nevystavujte ju hneď priamemu slnku, mohlo by jej spáliť listy.

Strihanie

Dracéne nevadí prerezávanie, takže ak potrebujete znížiť jej výšku, odrežte stonku a rastlina si vytvorí po čase novú korunu listov. Rovnako, ak pri staršej rastline pôsobia listy nepekne, zmenia farbu na hnedú od slabého svetla alebo prílišného zalievania, (väčšinou po zime), odrežte ich a na ich mieste vyrastú nové. Vhodné je zároveň rastlinu presadiť a dodať jej čerstvú zeminu.

Dracéna lemovaná (Dracaena marginata)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.