Dracéna lemovaná, „Madagaskarský drak“, (Dracaena marginata), (Asparagaceae – asparágovité), cz: Dračinec obroubený, en: Dragontree
Charakteristika
Dracéna lemovaná je ďalšia zo skupiny nenáročných obľúbených interiérových rastlín. Pochádza z tropických oblastí Madagaskaru, vďaka čomu získala pôsobivé pomenovanie madagaskarský drak. Vo svojej domovine dorastá do výšky 2,7 m a viac, v bytových podmienkach dorastá do takej výšky, akú jej toleruje pestovateľ.
Kým je rastlina mladá, vyrastajú jej listy priamo zo zeme. V priebehu rokov spodné listy opadávajú a vytvára sa štíhly kmienok lemovaný kruhovitými jazvami po opadnutých listoch. Vrchol kmienka je tvorený z hustej ružice 30 – 40 cm dlhých, úzkych, klenutých, kopijovitých, zahrotených listov. Sú tmavšej alebo svetlejšej zelenej farby a po okrajoch sú sfarbené do červena alebo purpurova. Niektoré odrody mávajú výraznejšie trojfarebné pruhové kreslenie s krémovo-zeleným stredom.
V polovici zimy vytvára súkvetia malých bielych alebo purpurových a mimoriadne voňavých kvetov. Ani kvety ani následné plody nie sú veľmi nápadné. V bytových podmienkach však nekvitne.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa vegetatívne, prostredníctvom stonkových bylinných odrezkov. Pred zasadením do piesčitej zeminy ich nechajte 24 hodín zaschnúť na vzduchu.
Ako pestovať dracénu
Umiestnenie
Nájdite jej svetlé miesto chránené pred prudkým slnečným úpalom. Vhodná je bežná izbová teplota so zimnou minimálnou teplotou 13°C. Pri slabom svetle bude vytvárať vytiahnuté tenké stonky.
Zemina
Potrebuje priepustný hlinitý substrát s prímesou rašeliny. Na dne nádoby vytvorte dobrú drenážnu vrstvu, cez ktorú bude môcť odtekať prebytočná voda zo zálievky.
Zálievka
Počas vegetačného obdobia ju zalievajte 1 -2 krát týždenne, v zime zálievku obmedzte. Používajte odstátu vodu izbovej teploty a medzi zálievkami nechajte pôdu takmer vyschnúť. Každé 2 týždne pridajte v lete do zálievky slabé tekuté hnojivo.
Vlhkosť vzduchu
Vyššia vzdušná vlhkosť nie je pri tejto dracéne nevyhnutnou podmienkou, no občasné rosenie listov jej prospeje. Umiestniť ju môžete do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Presádzanie
Odporúčaný interval presádzania je každé 2 – 3 roky. Kvetináče nájdete napríklad tu.
Choroby a škodcovia
Ak je teplota prostredia príliš nízka, rastline sa spomalí rast a listy jej budú viac opadávať.
Ak je teplota v poriadku a vädnú jej listy, má pravdepodobne málo vlahy. Pomôžete jej častejším zalievaním aj rosením. Hnednúce listy sú znakom príliš suchej alebo príliš mokrej zeminy.
V pazuchách listov sa môžu zdržiavať červce. Rastlinu preto pravidelne kontrolujte a v prípade potreby zasiahnite.
Starostlivosť
Z času na čas jej vlhkou mäkkou handričkou pretrite listy, aby ste z nich odstránili prach. Spodné listy rastline priebežne žltnú a usychajú, je to prirodzený jav. Keď sa tak stane, odlúpnite ich od kmeňa. Dracéne vyhovuje letnenie, preto ju môžete v lete umiestniť na záhrade alebo balkóne na chránenom stanovišti. Na slnko ju privykajte postupne. Ak ju hneď vystavíte priamemu slnku, spáli jej listy.
Strihanie
Dracéne nevadí prerezávanie, takže ak potrebujete znížiť jej výšku, odrežte stonku v požadovanej výške a rastlina si po čase vytvorí novú korunu listov. Rovnako, ak pri staršej rastline pôsobia listy nepekne, zmenia farbu na hnedú od slabého svetla alebo prílišného zalievania, (väčšinou po zime), odrežte ich a na ich mieste vyrastú nové. Pri tejto príležitosti rastlinu zároveň presaďte, alebo jej aspoň dodajte čerstvú zeminu.
Pridaj komentár