Dracéna lemovaná „Madagaskarský drak“

Dracéna lemovaná, „Madagaskarský drak“, (Dracaena marginata), (Asparagaceae – asparágovité, predtým: Agavaceae – agávovité), cz: Dračinec obroubený

Dracena marginata

Charakteristika

Dracéna lemovaná je ďalšia zo skupiny nenáročných izbových rastlín. Pochádza z Madagaskaru, vďaka čomu získala pôsobivé pomenovanie madagaskarský drak. Vo svojej domovine dorastá do výšky 2,7 m a viac, v bytoch dorastá do výšky 1,8 m, alebo do takej, akú jej toleruje pestovateľ.

Kým je rastlina mladá, vyrastajú jej listy priamo zo zeme. V priebehu rokov spodné listy opadávajú a ako rastlina rastie, vytvára štíhly kmienok lemovaný kruhovitými jazvami po opadnutých listoch. Vrchol je tvorený z hustej ružice 30 – 40 cm dlhých úzkych kopijovitých tmavších alebo svetlejších zelených listov po okrajoch sfarbených do červena alebo purpurova. Niektoré odrody mávajú výraznejšie trojfarebné pruhové kreslenie s krémovo-zeleným stredom.

Rastlina veľa vydrží a znesie aj isté zanedbávanie. Rastie pomaly a nevadia jej ani výraznejšie zmeny podmienok, napríklad kolísajúca alebo nízka vzdušná vlhkosť.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, prostredníctvom stonkových odrezkov, dlhých cca 8 – 10 cm. Pred zasadením do piesčitej zeminy ich nechajte 24 hodín zaschnúť na vzduchu.

Ako pestovať dracénu

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na svetlom mieste, no nemá rada prudký slnečný úpal. Vyhovuje jej bežná izbová teplota, v zime vyžaduje minimálnu teplotu 13°C.

Zemina
Vhodný je priepustný hlinitý substrát s prímesou rašeliny. Rastline v nádobe zabezpečte dobrú drenáž.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia ju zalievajte 1 -2 krát týždenne, v zime zálievku obmedzte. Používajte odstátu vodu izbovej teploty. Medzi zálievkami nechajte pôdu takmer vyschnúť. Každé 2 týždne pridajte v lete do zálievky slabé tekuté hnojivo. Hnojivo si vyberiete tu.

Vlhkosť vzduchu
Vzdušná vlhkosť nie je pri tejto dracéne nevyhnutnou podmienkou, no občasné rosenie listov jej prospeje. Umiestniť ju môžete do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Presádzanie
Dracéna lemovaná sa zvykne presádzať približne každé 2 – 3 roky. Výber zaujímavých kvetináčov nájdete napríklad tu.

Choroby a škodcovia
Ak je teplota v miestnosti príliš nízka, rastline sa spomalí rast a listy jej budú viac opadávať.
Ak vädnú listy, rastlina má málo vlahy. Pomôžete jej častejším zalievaním aj rosením listov.
V pazuchách listov sa môžu zdržiavať červce. Rastlinu preto pravidelne kontrolujte a v prípade potreby zasiahnite.

Starostlivosť

Z času na čas pretrite rastline listy vlhkou mäkkou handričkou, aby ste z nich odstránili prach. Spodné listy rastline priebežne žltnú a usychajú, je to prirodzený jav, keď sa tak stane, odlúpnite ich od kmeňa. Dracéne vyhovuje letnenie, preto ju môžete v lete umiestniť na záhrade alebo balkóne na chránenom stanovišti. Na slnko ju privykajte postupne. Ak ju hneď vystavíte priamemu slnku, spáli jej listy.

Strihanie

Dracéne nevadí prerezávanie, takže ak potrebujete znížiť jej výšku, odrežte stonku a rastlina si vytvorí po čase novú korunu listov. Rovnako, ak pri staršej rastline pôsobia listy nepekne, zmenia farbu na hnedú od slabého svetla alebo prílišného zalievania, (väčšinou po zime), odrežte ich a na ich mieste vyrastú nové. Pri tejto príležitosti rastlinu zároveň presaďte, alebo jej aspoň dodajte čerstvú zeminu.

Dracéna lemovaná (Dracaena marginata)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.