Anubias barteri var. nana

Anubias barteri var. nana, (Araceae – áronovité), cz: Anubias zakrslý

Anubias barteri var. nana, (Araceae - áronovité)

Charakteristika

Anubias barteri var. nana je vodná rastlina pestovaná v akváriách. Je nenáročná, odolná a rastie pomaly a bezproblémovo, preto je medzi akvaristami obľúbená. Má pevné kožovité listy oválno-srdcovitého tvaru. Sú stredne zelené, stopkaté a vyrastajú pomerne husto zo silného oválneho podzemku, z ktorého sa tiež tvorí mohutný koreňový systém.

Rastlín z rodu Anubias je mnoho, Anubias barteri var. nana patrí medzi tie menšie. Dorastá do výšky 5 – 15 cm a do šírky 5 – 20 cm. Je to submerzná rastlina, to znamená, že rastie celá pod vodou, ale dokáže rásť aj emerzne, čiže nad hladinou vody.

Pochádza z rovníkovej Afriky (Kamerun).

Anubias barteri var. nana, (Araceae - áronovité)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením podzemku. Používa sa ostrý nôž alebo skalpel, ktorým rozrežeme čo najpresnejšie podzemok materskej rastliny na 2 alebo viac častí tak, aby každá obsahovala dostatočné množstvo listov aj koreňov. Odporúča sa potom rastlinu, prípadne jej prerezanú časť, namočiť do slabého roztoku hypermangánu (kvôli dezinfekcii) a následne umiestniť do akvária. Podzemok nevkladajte do substrátu, len ho položte na jeho povrch a niečím prichyťte alebo priviažte. Pozor, aby ste ho pri tom nepoškodili. Takto rastlina sama vyženie z podzemku korene, ktorými sa uchytí.

Ako pestovať anubias

Umiestnenie 
Anubias barteri var. nana môžeme v akváriu umiestniť aj na tienistejšie miesta, na svetlo je nenáročný. Znesie vysokú aj nízku intenzitu svetla. Ideálny je stred akvária. Sadiť sa môže jednotlivo alebo v skupinách.

Životné podmienky
Dobre sa mu darí v širšej škále životných podmienok. Uvádza sa teplota 22 – 30°C, odporúča sa pH vody 5 – 9 a tvrdosť vody 3 – 15 dH (mäkká až tvrdá voda). Nie je potrebné pridávať CO2.

Zemina
Používa sa hrubší štrk a štrkopiesok, ktoré bývajú častým podkladom v akváriu. Podzemok rastliny nevkladáme do substrátu ale ukladáme na jeho povrch, ideálne je umiestniť ho a opatrne upevniť medzi skaly a dekoračné drevené korene. Nie je nutné aby pôvodné korene z podzemka boli v substráte. Rastliny sa samé zakorenia podľa svojho tempa a potrieb.

Voda a výživa
Vďaka pomalému rastu je Anubias rastlinou nenáročnou na živiny. Zo skúseností sa však dá konštatovať, že mäkká voda bohatšia na CO2 má priaznivý vplyv na rýchlejšie prírastky a zdravie listov.

Kvitnutie
Dokáže prekvapiť a potešiť, keď pod vodou zakvitne. Z podzemku vyrastie dlhá stonka nesúca na svojom konci oválny púčik, ktorý sa po čase rozvinie do kvetu, typického pre čeľaď áronovitých (ako napr. antúria, monstera, potos). Kvet sa tvorí vysoko nad listovým trsom.

Choroby a škodcovia

Pri pestovaní anubiasov v akváriách sa stáva, že ich napadnú vodné riasy. Prilepia sa na listy tak, že sa nedajú mechanicky odstrániť. Bývajú čiernej farby a nevyzerá to pekne (ako vidieť na ilustračných obrázkoch). Napadnuté listy sa môžu odstrániť. Lepšie je však zariaseniu predchádzať. Pomôcť by malo zlepšenie podmienok v akváriu a doplnenie rýchlo rastúcich rastlín. Dôležité je aj riadne filtrovanie vody.

Listy anubiasov sú pevné a preto odolné voči živočíchom, ktoré si radi pochutnávajú na vodných rastlinách.

Ako už bolo niekoľkokrát zdôraznené, podzemok nevkladáme do substrátu ani štrku, mohli by sme tým spôsobiť, že začne hniť. V substráte majú byť len korene, ktorá si tam rastlina zapustila sama. Aj malá ranka na rhizóme (podzemku) príliš blízko substrátu môže mať za následok infekciu (plesňového alebo bakteriálneho pôvodu).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.