Muškát záhradný

Muškát záhradný, (Pelargonium hortorum), (Geraniaceae – pakostovité), cz: Pelargonie zahradní

Charakteristika

Muškát záhradný je trvalá rastlina, ktorá žiaľ nie je mrazuvzdorná, preto bez zazimovania v plusových teplotách v našich zemepisných šírkach neprežije. Má bohato vetvené stonky, ktoré postupne drevnatejú. Listy muškátu sú okrúhle, laločnaté so zvlneným okrajom. Mnoho odrôd máva na listoch nahnedlý centrálny prstenec, podľa ktorého je táto skupina hybridov aj nazvaná – Muškát krúžkovaný (pelargonium zonale). Listy pri dotyku uvoľňujú charakteristickú arómu. Kvety bývajú jednoduché, poloplné aj plné. Každý jednoduchý kvet sa skladá z piatich korunných lístkov. Sú usporiadané do hustých guľovitých súkvetí na konci pevných vzpriamených stoniek. Kvety kvitnú v odtieňoch červenej, bielej, ružovej, lososovej, oranžovej, tmavopurpurovej a sú aj dvojfarebné odrody. Tiež sú odrody s pestrofarebnými listami.

Rastlina pochádza z južnej Afriky.

Muškát záhradný, (Pelargonium hortorum)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa na jar alebo začiatkom leta stonkovými odrezkami. Môže sa množiť aj semenami, tie treba predpestovávať v teple už v zimných mesiacoch. Rôzne záhradné pomôcky, doplnky a všeličo iné si vyberiete tu.

Na množenie odrezkami si vyberte z materskej rastliny zdravý bylinný odrezok (nie zdrevnatelý) veľký cca 10 cm. Zrežte ho rovným rezom a odstráňte prebytočné listy (nechajte len 2 – 3). Ak máte stimulátor zakoreňovania, tak ho použite a potom vložte odrezok do priepustného substrátu a zalejte. Nádobu umiestnite na slnečné teplé miesto a udržujte vlhkosť. Odrezky by mali zakoreniť do 5 týždňov.

Muškát záhradný, (Pelargonium hortorum)
Muškát krúžkovaný (pelargonium zonale)

Ako pestovať muškát záhradný

Umiestnenie
Má rád slnkom presvetlené prostredie, znesie priame slnko aj polotieň. Miesto musí byť hlavne chránené pred vetrom a dažďom.

Zemina
Vyhovuje mu stredne ťažká, hlinitá alebo piesočnato-hlinitá pôda s prímesou rašeliny. Prípadne záhradný substrát z kompostu, ornice a rašeliny, s neutrálnym až mierne kyslým pH. Keďže sa pestuje v nádobách, vhodný je substrát na balkónové rastliny.

Zálievka
Počas suchého obdobia vyžaduje dostatok vlahy, ale pozor, neznáša premokrenie. Medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu zeminy (cca 3 cm) vyschnúť. V zime zalievajte veľmi mierne. Dôležitá je dobrá drenáž, aby mohla prebytočná voda odtiecť z nádoby. Zalievajte len substrát, nie listy či stonky muškátov, inak by ste rastlinu mohli vystaviť riziku chorôb. Vhodná je odstáta voda.

Kvitnutie
Muškát záhradný kvitne celé leto, od mája až do prvých mrazov (október). Rastlina je ako stvorená na pestovanie v nádobách a črepníkoch, v ktorých zakvitnutá krásne zdobí obločnice a balkóny. Kvetináče pre vaše muškáty si určite vyberiete tu.

Muškát záhradný, (Pelargonium hortorum)
Muškát a koleus

Starostlivosť
Hlavné zásady pestovania muškátov pre udržanie dobrého zdravotného stavu sú: dostatočný odtok prebytočnej vody z kvetináčov, výživný substrát, striedme polievanie a zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu okolo muškátov. Dôležité je kupovať alebo rozmnožovať len zdravé rastliny, aby sa nerozširovala prípadná nákaza. Akékoľvek napadnuté časti muškátov je potrebné ihneď odstrániť.

Hnojenie
Ak chcete docieliť bohaté kvitnutie, hnojenie je nevyhnutné. V období plného rastu sa odporúča zalievať muškát každých 14 dní tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Pri nadmernom hnojení však môže dôjsť k poškodeniu rastliny tak, že sa jej spália korienky, takže to tiež nepreháňajte.

Zazimovanie

Na prezimovanie sa odporúča chladná svetlá miestnosť, kde nemrzne, najlepšie ak teplota neklesne pod 10°C. Vhodné sú studené chodby alebo suché pivnice. Zazimované muškáty polievajte len málo a nehnojte.

Zazimovať sa dá aj nasledovne: Korene muškátov vyberte zo zeme a zabaľte do novinového papiera. Vhodné je niekam ich zavesiť alebo umiestniť na chladné okno, prípadne naukladať vedľa seba do debničky. Na jar pred vysádzaním ich namočte na pár hodín do vody.

Muškátom sa zastriháva hlavička vo februári, aby zapustili bočné výhonky.

Choroby a škodcovia

Najčastejšie sa vyskytujú hubové choroby muškátov – konkrétne tzv. hrdza, ktorú vyvoláva huba Puccinia pelargonii-zonalis. Ochorenie spoznáte podľa žltých až hnedých škvŕn na listoch, na spodnej strane listov sa dokonca vyskytujú výrazné „chrasty“. Táto rýchlo sa šíriaca hubová infekcia môže napadnúť aj ostatné rastliny, preto napadnuté muškáty radšej zlikvidujte. Hrdzu na muškátoch spôsobuje nesprávna zálievka alebo zmáčanie listov, čo muškáty nemajú radi.

Pleseň sivá sa vyskytuje na stonkách alebo listoch. Ochorenie spoznáte podľa bledých mokvavých škvŕn, ktoré sa neskôr zafarbia do hneda. Škvrny sa niekedy pokrývajú aj hubovým povlakom hnedosivej farby. Toto ochorenie je taktiež spôsobené nadmernou vlhkosťou, ale aj nedostatkom svetla.

Postupné sčernenie a hniloba koreňovej sústavy muškátov alebo spodnej časti stoniek zasadených odrezkov (čierna noha) je väčšinou spôsobené hubami rodu pythium. Voči tomuto ochoreniu sa dá predchádzať používaním sterilného substrátu, a odoberaním odrezkov len zo zdravých rastlín.

Ak pozorujete žltnutie listov muškátu a ich následné vädnutie, môže ísť aj o bakteriálne ochorenie, spôsobené baktériou Xanthomonas campestris. Tá okrem vonkajšej škvrnitosti listov spôsobuje aj hnilobu stoniek, čoho dôsledkom je neskorší úhyn rastliny. Choroba býva spôsobená príliš intenzívnym hnojením substrátu.

Muškáty trpia aj vírusmi, ktoré spôsobujú žltkasté škvrny na listoch. Okrem tejto estetickej vady však negatívne ovplyvňujú aj rast a kvitnutie rastliny. Ochorenie sa prenáša voškami, ale aj odrezkami, pričom najčastejšie postihnutá býva odroda Muškát krúžkovaný.

Zo živočíšnych škodcov najčastejšie napáda muškát molica skleníková. Je to malá biela muška, ktorá sa vyskytuje v početných rojoch. Identifikujete ju jednoducho: keď sa dotknete napadnutej rastliny, škodca húfne odletí.

Na muškátoch si radi pochutnávajú aj červce, ktoré sa živia cicaním rastlinnej šťavy. Nachádzame ich na stonkách rastlín alebo pazuchách listov a spoznávame aj vďaka typickým vatovým výlučkom, ktorými chránia seba či svoje potomstvo vo forme vajíčok. 

Pomerne často sa na muškátoch objavujú aj húsenice (konkrétne mora bavlníková, kelová a kapustová). Požierajú listy a púčiky kvetov, na púčikoch je vidieť prevŕtané dierky. Tým zabraňujú akémukoľvek kvitnutiu. Škodca je odolný a dokáže prezimovať aj pri nízkych teplotách a preto ak vaše muškáty napadol, na ďalšiu sezónu si radšej zakúpte nové priesady.

Pelargonium crispum

Príbuzné druhy

Muškát previslý, ťahavý alebo pelargónia štítovitolistá, (Pelargonium peltatum) je charakteristický dlhými úzkymi plazivými stonkami s hrubšími a krehkými kožovitými laločnatými listami (bývajú prirovnávané k brečtanu). Listy má prispôsobené na zadržiavanie vody počas dlhších období sucha.

Pelargonium crispum má menšie listy so zúbkovaným okrajom, ktoré po pošúchaní voňajú citrónovo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *