Dužnatka, (Echeveria chihuahuaensis), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Echevérie
Charakteristika
Dužnatka (Echeveria chihuahuaensis) je trváca nenáročná sukulentná rastlina pochádzajúca z Mexika. Jej dužinaté pevné listy vytvárajú husté kompaktné ružice s priemerom do 15 cm do šírky a do výšky len 10 cm. Sfarbené sú bielo šedo zelenou farbou s modrastým nádychom a majú ružový okraj. Listy sú potiahnuté epikutikulárnym voskom, ktorý na nich vytvára biely film. Jeho úlohou je zabezpečiť ochranu pred vyparovaním vody, odráža ultrafialové žiarenie a má aj samočistiacu funkciu. Listy majú viac menej oválno vajcovitý tvar a zakončené sú ružovým hrotom. Ružice väčšinou zostávajú po celý čas prízemné (nevyťahujú sa), hlavne za predpokladu, že rastlinu pestujete v správnych životných podmienkach.
Kvety sa tvoria na približne 20 cm vysokých stvoloch vyrastajúcich pomedzi listy v blízkosti rastových stredov. Z jednej rastliny vyrastá viacero stvolov a každý nesie okolo 10 pekných kvietkov ružovej až červenej farby s oranžovožltým vnútrom. Stvoly sa pod váhou strapcovitých súkvetí často nakláňajú.
Rod Echeveria sa vyskytuje v mnohých druhoch a poddruhoch, líšiacich sa medzi sebou veľkosťou, tvarom aj sfarbením listov, ktoré v niektorých prípadoch môžu byť aj sýto zelené.
Rozmnožovanie
Rastlina po dokvitnutí vytvára množstvo drobných semien, výsevom ktorých si ju môžete rozmnožiť. Echeveria chihuahuaensis len zriedkavo odnožuje, no vegetatívnym spôsobom si ju rozmnožíte pomocou listov, ktoré oddelíte od stonky opatrným vykrútením najlepšie v čase presádzania po dokvitnutí. Oddelené lístky nechajte zakoreniť v priepustnom substráte.
Ako pestovať dužnatku
Umiestnenie
Rastline vyhovuje čo najviac svetla, plné slnko, ale znesie aj čiastočný tieň. Pestuje sa v malých nádobách, v ktorých pekne vynikne. Minimálna teplota v zime je 5-10 °C. Pekné kvetináče aj všeličo iné nájdete tu.
Zemina
Do črepníkov namiešajte zmes rašeliny, piesku alebo inej drviny, ornice a trochu kompostu. Dôležité je zabezpečiť priepustný substrát s dobrou drenážou.
Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju často polievať. Ako už bolo povedané, jej hrubé listy zadržiavajú vodu, takže dužnatka ľahko vydrží aj dlhé obdobie bez závlahy. Pred každou zálievkou by mal substrát takmer preschnúť. V zime a chlade zalievajte ešte striedmejšie, tak raz mesačne.
Kvitnutie
Kvitne na jar, už v priebehu februára a marca sa objavujú zárodky vznikajúcich súkvetí. Do plného kvetu sa dostáva v priebehu apríla až mája.
Starostlivosť
Dužnatke prospieva umiestnenie vonku v priebehu leta, tzv. letnenie, preto ak máte možnosť, doprajte jej pobyt na terase, prípadne v záhrade. Mladé rastliny presádzajte každý rok do kvetináča o trochu väčšieho ako bol pôvodný, staršie rastliny stačí presádzať ob-rok, alebo len vymeniť vrchnú vrstvu zeminy. Vhodné obdobie je koncom jari, keď rastline odkvitnú kvety. Počas presádzania jej odstráňte suché stonky s odkvitnutými kvetmi aj všetky staré suché listy, ktoré by mohli byť potenciálnym zdrojom nejakej nákazy. Zo škodcov sa môže vyskytnúť vlnatka.