Cvikla, repa cviklová

Cvikla, repa cviklová, červená repa, (Beta vulgaris), (Amaranthaceae – láskavcovité)

Cvikla, repa cviklová (Beta vulgaris)

Charakteristika

Repa cviklová je koreňová zelenina, ktorá tvorí v pôde a čiastočne aj nad zemou jedlé buľvy. Kvitne a semená tvorí až v 2. roku, preto sa zaraďuje medzi dvojročné rastliny, ale rastlina dokáže prežiť aj viac ako 2 roky (napríklad u mňa v záhradke). Z buľvy vyrastajú dlhostopkaté listy. Tieto listové stopky sú pevné a výrazne sfarbené na červeno, rovnako ako aj žilnatina na listovej čepeli. Na konzumáciu sú určené mladé buľvy s priemerom pod 10 cm, vtedy majú najjemnejšiu chuť a sú sťavnaté. Prerastená staršia cvikla, alebo cvikla pestovaná pri nedostatočnej závlahe je vláknitá, tuhá a celkovo menej chutná. Pestujú sa odrody s guľatými buľvami (’Betina‘) alebo valcovitými buľvami (’Renova‘). Dužina buliev môže byť jednoliato červená bez výraznejších kruhov, existujú však aj odrody so žltou dužinou či so svetlo a tmavo červenými kruhmi.

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami. Pred výsevom upravte a prevzdušnite pôdu, napríklad pomocou kultivátora pôdy. Semená vysievajte do vlhkej pôdy do riadkov vzdialených od seba 25 až 30 cm (alebo do sponu 40 x 15 cm) a do hĺbky 2 – 3 cm. Výsev sa odporúča robiť od konca apríla do júna, skorší výsev by mal za následok vybiehanie do kvetu. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Po výseve zeminu zvrchu utlačte. Rastliny začnú klíčiť po 10 – 14 dňoch. Keď majú vytvorené 2 lístky, je potrebné ich preriediť približne na vzdialenosť 8 – 10 cm. Tým im zabezpečíte dostatok priestoru na neskoršiu tvorbu buliev. Po vzídení udržujte porast v bez burinovom stave.

Cvikla, repa cviklová (Beta vulgaris)

Ako pestovať cviklu

Umiestnenie
Cvikle vyhovuje polotienisté až mierne tienisté stanovište. Môžete ju teda pestovať aj v polotieni a tieni. 

Zemina
Na zeminu nie je náročná, vhodná je štandardná hlinitá záhradná zemina. Nedarí sa jej v kamenistých, suchých a kyslých pôdach a pôdach čerstvo vyhnojených maštaľným hnojom. Na vápenatých a ílovitých pôdach trpia rastliny nedostatkom bóru (tvorí sa hniloba v hornej časti buľvy a listov). Ideálne je jej pestovanie po bôbovitej rastline. Chudobnejšie pôdy môžete obohatiť dobre vyzretým kompostom.

Zálievka
Závlaha je potrebná v suchom letnom období a najmä v období klíčenia a tvarovania koreňa.

Starostlivosť
Počas vegetácie je potrebné riadky kypriť, odburiňovať pravidelným okopávaním a sledovať, aby v pôde bolo stále dostatok vlahy.

Pretože cvikla je nitrofilnou rastlinou schopnou vo väčšej miere akumulovať dusičnany prijaté z pôdy, lepšie je neprihnojovať ju dusíkom. Ak ju pestujete na plnom slnku, podporíte tým premenu dusičnanov prijatých z pôdy na zdravé bielkoviny.

Kvitnutie
Kvety zväčša tvorí v druhom roku života, pri skorom výseve vybieha do kvetu už v prvom roku.

Cvikla, repa cviklová (Beta vulgaris)

Zber a skladovanie

Vegetačné obdobie trvá 90-140 dní, takže už koncom leta cviklu môžete zbierať na priamu spotrebu. Pri neskoršom výseve sa úroda spravidla zbiera v októbri, keď buľvy dosahujú veľkosť 5 – 7 cm, vtedy sú najchutnejšie. Ak porast netvorí rovnomerne buľvy, tak ich zbierajte postupne, ako dorastajú.

Pred uskladnením odstráňte z buliev veľké listy a ponechajte len niekoľko malých v srdiečku. Počas celej zimy ju uchovávajte najlepšie v pivnici na tmavom mieste pri teplote cca 4 °C. Aj keď pravdepodobne trochu povädne, jej kvalita zostane nezmenená.

Využitie

Červená repa obsahuje 90 % vody, cukry, minerálne látky (kremík, draslík), kyselinu listovú… Má vplyv na spevňovanie väzivových tkanív, spevňuje tiež pokožku, cievy a kosti. Neutralizuje a odstraňuje toxíny najmä v mozgu (napríklad hliník), podporuje rast buniek a regeneruje jadrá buniek, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek. Cvikla, hlavne v surovom stave má omladzujúce účinky na organizmus a podporuje tiež optimistickú náladu.

Skvelé pomôcky do kuchyne a domácnosti môžete nájsť tu.

Červená repa je základnou ingredienciou na prípravu polievky boršč. Zo strúhanej cvikly sa pripravuje šalát, ktorý sa zvyčajne sterilizuje a konzervuje. Neodporúča sa cviklu pridlho variť, pretože by sme zničili veľa citlivej kyseliny listovej. Ideálne ju len prudko sparte alebo štvrťhodinku poduste v troche vody v rýchlovarnom hrnci. Aby ste vyťažili z cvikly maximum, doprajte si šťavu zo surovej repy. Odporúča sa riediť si ju s vodou. Pomáha pri rekonvalescencii, ovplyvňuje činnosť cievneho a lymfatického systému. Veľmi prospieva najmä ako prevencia v chrípkovom období a zároveň posilňuje organizmus.

Červené farbivo, ktoré obsahuje, sa využíva priemyselne na prifarbovanie potravín.

Cvikla, repa cviklová (Beta vulgaris)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *