Stojany a držiaky na kvety

Určite to poznáte. Začína to nenápadne s pár kvietkami v črepníkoch, ktoré si pestujete na parapete, alebo na balkóne. Postupne k nim pribúdajú nové a nové zaujímavé exempláre, až zistíte, že na parapete nie je pre ne dosť miesta. Vtedy nastáva čas, kedy pestovateľ pátra po ďalších možnostiach. Všetci vieme, že rastliny potrebujú pre svoj zdravý a krásny vzhľad dostatok svetla a priestoru. Len tak môžu plnohodnotne plniť svoju estetickú funkciu a robiť nám radosť. Náš tip je umiestniť ich na stojany, ktoré zabezpečia, že každá jedna rastlina bude mať šancu krásne vyniknúť.

Stojany na kvety

Vybrali sme pre vás niekoľko stojanov: (Viac informácií je v preklikoch)

Odporúčame, aby ste na takéto stojany umiestnili spoločne rastliny, ktoré potrebujú rovnaké životné podmienky, napríklad vyžadujú zvýšenú vlhkosť vzduchu a majú podobné svetelné nároky. Tým, že ich budete pestovať pokope, vytvoríte im vhodnú klímu pre život. V džungľovom zákutí, v ktorom sa žiada práve zvýšená vzdušná vlhkosť, sa bude dariť napríklad monstere a spoločnosť jej rada urobí kalatea, aglaonema, diffenbachia alebo antúria. Tipy, ako rastlinám zabezpečiť zvýšenú vzdušnú vlhkosť, nájdete tu.

Naopak sukulentný kútik budú tvoriť rôzne kaktusy, dužnatky, aloe a podobne.

Ak máte slabosť pre vintage štýl, môžete siahnuť po krásnych kovových stojanoch, na ktorých určite vynikne nefrolepka, cykas, či zelenec chochlatý:

Pre viac kovových stojanov na kvety, kliknite sem.

Stojany sú určené tak do interiéru, ako aj na balkóny a terasy. Pri umiestnení v exteriéri im nájdite miesto v závetrí, aby vám pri silných vetroch nepadali aj s kvetinami na zem.

Opory pre rastliny v záhrade

Do exteriéru sú určené aj rôzne opory na kvety a popínavé rastliny, ktoré vám pomôžu vyčariť krásne zakvitnuté zákutia aj skryť prípadné nevzhľadné miesta. Zvyčajne plnia aj dodatočnú funkciu, napríklad ich súčasťou je pítko pre vtáčiky, môžu byť v tvare brány, cez ktorú vchádzate do záhrady, alebo prostredníctvom nich rastliny zakryjú odkvapovú rúru, ktorá sa vám možno nepáči.

Opory pre rastliny nájdete tu.

...

Závesné kvetináče

Obľúbené je pestovanie v závesných kvetináčoch, z ktorých s potešením prevísajú najmä letničky, napríklad petúnie alebo muškáty. Takéto kvetináče si zavesíte na špeciálne ozdobné alebo jednoduché úchyty pripevnené o stenu. Na zavesenie sa dá využiť aj trám v altánku, na terase, pri vchodových dverách či verande. Ak máte možnosť umiestniť závesné kvetináče v interiéri, vysaďte si do nich potosovec, filodendron alebo zebrinu previsnutú. Rovnako tiež môžete využiť úchyty pripevnené na zábradlí balkóna a umiestniť do nich rastliny v hrantíkoch. Veľkej obľube sa teší poschodový kaskádový kvetináč, v ktorom sa dobre darí bylinkám, jahodám aj okrasným kvetom. Môžete si ho zavesiť, alebo len tak voľne položiť na zem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *