Fialka záhradná, Sirôtka

Fialka záhradná, Sirôtka, (Viola x wittrockiana), (Violaceae – fialkovité), cz: Maceška, Violka zahradní, en: Pansy, Garden pansy

Fialka záhradná

Charakteristika

Fialka záhradná je jednoročná alebo dvojročná bylina, dorastajúca do výšky 15 – 30 cm. Listy má striedavé, husté, väčšinou stopkaté, vajcovito pozdĺžne až vajcovito okrúhle, po okrajoch vrúbkovano zúbkaté. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách z pazúch listov. Nevoňajú, veľké sú cca 4 – 6 cm a podopreté sú kopijovitými kališnými lístkami. Plody sú tobolky.

Fialka záhradná bola vyšľachtená vo Veľkej Británii začiatkom 19. storočia. Vznikla krížením viacerých pôvodných druhov, ako je napríklad Fialka žltá (Viola lutea), Fialka trojfarebná (Viola tricolor), Fialka altajská (Viola altaica) a iné.

Pre potešenie sa dnes pestuje mnoho rôznofarebných kultivarov v odtieňoch žltej, oranžovej, modrej, fialovej, či purpurovej farby. Nájdu sa aj biele alebo čierne odrody a tiež kvety v rôznej kombinácii farieb.

Rozmnožovanie

Sirôtky sa rozmnožujú semenami, v okolí materskej rastliny vyrastajú nové rastlinky. Po dozretí tobolka praskne a vymrští dozreté semienka do okolia. Dozrievajúce tobolky si môžete pozbierať a nechať si ich dozrieť v papierovom uzavretom vrecku na slnečnom parapete. Vo vrecúšku nazbierané semienka vysejte do črepníka alebo na záhon, po vzídení ich ešte podľa potreby popretŕhajte alebo presaďte. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Ak semienka stihnete zasiať koncom júna, v auguste sa už dajú presádzať na želané miesto (ak ste ich tam nezasiali rovno). Niektoré stihnú zakvitnúť už v jeseni, ostatné budú kvitnúť na jar.

Ako pestovať fialku

Umiestnenie
Obľubuje slnečné aj polotienisté stanovištia, zvlášť vhodné sú chladnejšie a vlhkejšie záhrady. Skoro na jar jej veľmi prospieva jarné slnko, ktoré má pozitívny vplyv na bohaté kvitnutie. Letné úpalové slnko jej už ubližuje a spôsobuje vädnutie a zasychanie.

Výsev a sadenie
Aby sirôtka vyklíčila, potrebuje minimálnu teplotu cca 15 °C. Klíčenie trvá cca 10 dní. Doprajte jej pravidelnú zálievku a čiastočné zatienenie.

Ak chcete presadiť rastlinku z črepníka na záhon, urobte to v jeseni tak, aby fialka ešte stihla dobre zakoreniť. Odporúča sa zakryť pôdu a čiastočne aj rastlinu vrstvou lístia.
Pri miernejšej zime uvidíte prvé púčiky či kvietky už v januári. Chlad a mráz týmto dvojročným rastlinám neublížia. Citlivé sú len na premokrenie a to platí hlavne pre pestovanie v nádobách.

Zemina
Zabezpečte jej priepustnú, výživnú a vlhkú (nie však premokrenú) pôdu. Nevyhovuje jej vysoký obsah dusíka v pôde.

Zálievka
Má rada vlhkú pôdu, nenechajte ju preto vyschnúť a pravidelne ju zalievajte.

Kvitnutie
Kvitne v chladnejších a vlhkejších podmienkach, pri vhodných podmienkach kvitne neustále. Uvádza sa kvitnutie od marca do októbra, moja sirôtka zasadená v jeseni kvitla na záhone celú zimu, aj pod snehom.
Za horúceho počasia kvitnutie sirôtky ustáva, opätovne môže zakvitnúť až so zmenou počasia na chladnejšie a s prísunom vlahy.

Škodcovia
Sirôtky takmer vôbec netrpia chorobami ani škodcami. Niekedy sa môžu nepekne vyťahovať nahor, vtedy ich stačí asi v polovici stonky zastrihnúť a vytvarovať do kompaktnej podoby.

Starostlivosť
Aby ste rastlinu udržali v dobrej kondícii a zakvitnutú, pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety a poškodené listy.

Tip na pestovanie

Fialka je ideálna rastlina do skaliek, malých záhradiek a často sa pestuje aj v nádobách, pretože v nich krásne vynikne. Do nádob sa vysádza spolu s cibuľovinami alebo sedmokráskami, s ktorými tvorí súčasť jarných kvetinových výzdob. Pre vytvorenie príjemnej jarnej atmosféry si výzdobu môžete doplniť aj veľkonočnými dekoráciami odtiaľto.

Ak fialku pestujete v nádobe, pred výsadbou nezabudnite na drenážnu vrstvu a na otvor pre odtok prebytočnej vody. Kvetináče na pestovanie jarných kvetov si vyberiete tu. Kvetináč umiestnite na miesto chránené pred dažďom. V premokrenom substráte fialkám zahnívajú korene a rastlina chradne.

Predpestované rastlinky kúpené na jar sú vypestované často v skleníkových podmienkach, preto nemusia byť vždy celkom odolné proti chladu. Jarné fialky preto vysádzajte do vonkajších nádob alebo na záhony až od polovice marca.

Odroda „Jackanapes“ kvitne dvojfarebnými kvetmi v odtieňoch žltej a tmavopurpurovej. Dorastá do výšky 15 cm a šírky 30 cm.

Ďalšie príbuzné druhy

Fialka voňavá (Viola odorata) je trváca bylina s dlhými zakoreňujúcimi sa stonkami a dlhostopkatými srdcovitými listami. Má fialové, príjemne voňavé kvety. Patrí k najstarším liečivým rastlinám a používala sa na liečbu zápalov, epilepsie a bolestí hlavy. Z čerstvých kvetov tejto fialky sa získava voňavá silica, používaná do parfumov.

Fialka trojfarebná (Viola tricolor) je jednoročná až dvojročná rastlina so žltofialovými kvetmi. Tiež má liečivé účinky, a to pri chorobách dýchacích ciest, močového ústrojenstva, reumatizme. Používala sa na čistenie pleti aj proti vypadávaniu vlasov. Divá fialka trojfarebná je veľmi premenlivý druh a vytvára rad odchylných foriem s rozlične zafarbenými kvetmi. Rastie ako burina na rumoviskách, okrajoch polí a v záhradách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *