Fialka záhradná, Sirôtka

Fialka záhradná, sirôtka, (Viola x wittrockiana), (Violaceae – fialkovité), (cz: maceška, violka záhradní)

Fialka záhradná
Fialka záhradná, sirôtka, (Viola x wittrockiana)

Charakteristika

Fialka záhradná je jednoročná alebo dvojročná bylina, dorastajúca do výšky 15 – 30 cm. Listy má striedavé, husté, väčšinou stopkaté, vajcovito pozdĺžne až vajcovito okrúhle, po okrajoch vrúbkovano zúbkaté.

Kvety fialky záhradnej vyrastajú z pazúch listov a sú na dlhých stopkách. Nevoňajú, sú veľké cca 4 – 6 cm a majú veľké kališné lístky. Pestuje sa mnoho rôznofarebných kultivarov, vyskytujú sa biele, žlté, oranžové, modré, fialové, purpurové odtiene kvetov. Nájdu sa aj čierne odrody, alebo kvety v rôznej kombinácii farieb. Plodom je tobolka.

Fialka záhradná je kríženec, ktorý bol vyšľachtený pre okrasu krížením viacerých pôvodných druhov, ako fialka žltá (viola lutea), fialka trojfarebná (viola tricolor), fialka altajská (viola altaica) a iné. Vyšľachtená bola vo Veľkej Británii začiatkom 19. storočia.

Rozmnožovanie

Sirôtky sa rozmnožujú vysemeňovaním, v okolí materskej rastliny vyrastajú nové rastlinky. Po dozretí tobolka praskne a vymrští dozreté semienka do okolia. Dozrievajúce tobolky môžeme pozbierať a nechať si ich dozrieť v papierovom uzavretom vrecku na slnečnom parapete. Vo vrecúšku nazbierané semienka vysejeme do črepníka alebo záhona, po vzídení ich ešte podľa potreby popretŕhame a presádzame.

Ak ich stihneme zasiať koncom júna, v auguste sa už dajú presádzať na želané miesto (ak sme ich tam nezasiali rovno). Niektoré stihnú zakvitnúť už v jeseni, ostatné budú kvitnúť na jar.

Pestovanie fialky

Umiestnenie
Sirôtky obľubujú slnečné aj polotienisté stanovište, zvlášť vhodné pre ne sú chladnejšie a vlhkejšie záhrady. Skoro na jar im veľmi prospieva jarné slnko pre bohaté kvitnutie, letné úpalové slnko im zase ubližuje a spôsobuje vädnutie a zasychanie.

Výsev a sadenie
Aby rastlina vyklíčila zo semena, potrebuje minimálnu teplotu cca 15 °C. Po zasiatí začnú sirôtky klíčiť a rásť v priebehu 10 dní. Potrebujú pravidelnú zálievku a čiastočné zatienenie.

Ak chceme presadiť rastlinku z črepníka do záhona, urobíme tak v jeseni, aby fialka ešte stihla dobre zakoreniť pred zimou. Odporúča sa zakryť pôdu a čiastočne aj rastlinu vrstvou lístia.
Pri miernejšej zime uvidíme prvé púčiky či kvietky už v januári. Chlad a mráz týmto dvojročným rastlinám neublížia. Citlivé sú len na premokrenie, ale to platí hlavne pre rastliny pestované v nádobách.

Zemina
Pre sirôtky sa odporúča zabepečiť priepustnú, výživnú a vlhkú (nie premokrenú) pôdu. Nevyhovuje im vysoký obsah dusíka v pôde.

Zálievka
Rastline vyhovuje vlhko, nenechajte ju preto vyschnúť a pravidelne ju zalievajte.

Kvitnutie
Kvitnú v chladnejších a vlhkejších podmienkach, pri vhodných podmienkach kvitnú neustále. Uvádza sa kvitnutie od marca do októbra, moja sirôtka zasadená v jeseni kvitla na záhone celú zimu, aj pod snehom.
Za horúceho počasia kvitnutie sirôtky ustáva, opätovne môže zakvitnúť až so zmenou počasia na chladnejšie a prísunom vlahy.

Škodcovia
Sirôtky takmer vôbec netrpia chorobami ani škodcami. Niekedy sa môžu nepekne vyťahovať nahor, vtedy ich stačí asi v polovici stonky zastrihnúť a vytvarovať do kompaktnej podoby.

Starostlivosť
Aby ste rastlinu udržali v dobrej kondícii a zakvitnutú, pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety a poškodené listy.

Tip na pestovanie

Fialky záhradné v rôznych odtieňoch farieb sa zvyknú vysádzať na vyznačenie okrajov záhonov skoro na jar. Sú ideálne do malých záhradiek, kde vynikne krása každej jednej rastliny. Vhodné sú aj na črepníkovú výsadbu alebo do skaliek. Pre svoju nenáročnosť sa používajú aj v krajinnom dizajne na skrášlenie mestských a kúpeľných parkov a iných verejných výsadieb. Zaujímavé sú jednofarebné, či rôzne farebne kombinované kobercové výsadby. Zvyknú sa pestovať aj s jarnými cibuľovinami.

Ak ich pestujete v nádobe, nezabudnite na drenážnu vrstvu a na otvor pre odtok prebytočnej vody a umiestnite ich na miesto chránené pred dažďom. V premokrenom substráte fialkám zahnívajú korene a rastlina odumiera.

Predpestované rastlinky kúpené na jar sú vypestované často v skleníkových podmienkach, preto nemusia byť celkom odolné proti chladu. Jarné fialky vysádzajte do vonkajších nádob alebo na záhony až od polovice marca.

Odroda „Jackanapes“ kvitne dvojfarebnými kvetmi v odtieňoch žltej a tmavopurpurovej. Dorastá do výšky 15 cm a šírky 30 cm.

Ďalšie príbuzné druhy

Fialka voňavá (Viola odorata) je trváca bylina s dlhými zakoreňujúcimi stonkami a dlhostopkatými srdcovitými listami. Má fialové, príjemne voňajúce kvety, ktoré rastú na dlhých stopkách. Patrí k najstarším liečivým rastlinám a používala sa na liečbu zápalov, epilepsie a bolestí hlavy. Z čerstvých kvetov tejto fialky sa získava voňavá silica, používaná ako parfém.

Fialka trojfarebná (Viola tricolor) je jednoročná až dvojročná rastlina so žltofialovými kvetmi, rastie ako burina na rumoviskách, okrajoch polí a záhradách. Tiež má liečivé účinky, a to pri chorobách dýchacích ciest, močového ústrojenstva, reumatizme… Používala sa na čistenie pleti aj proti vypadávaniu vlasov. Divá fialka trojfarebná je veľmi premenlivý druh a vytvára rad odchylných foriem s rozlične zafarbenými kvetmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.