Fialka záhradná, Sirôtka

Fialka záhradná, sirôtka, (Viola x wittrockiana), (Violaceae – fialkovité), (cz: maceška, violka záhradní)

Fialka záhradná
Fialka záhradná, sirôtka, (Viola x wittrockiana)

Charakteristika

Fialka záhradná je jednoročná alebo dvojročná bylina, dorastajúca do výšky 15 – 30 cm. Listy má striedavé, husté, väčšinou stopkaté, vajcovito pozdĺžne až vajcovito okrúhle, po okrajoch vrúbkovano zúbkaté.

Kvety fialky záhradnej vyrastajú z pazúch listov a sú na dlhých stopkách. Nevoňajú, sú veľké cca 4 – 6 cm a majú veľké kališné lístky. Pestuje sa mnoho rôznofarebných kultivarov, vyskytujú sa biele, žlté, oranžové, modré, fialové, purpurové odtiene kvetov. Nájdu sa aj čierne odrody, alebo kvety v rôznej kombinácii farieb. Plodom je tobolka.

Fialka záhradná je kríženec, ktorý bol vyšľachtený pre okrasu krížením viacerých pôvodných druhov, ako fialka žltá (viola lutea), fialka trojfarebná (viola tricolor), fialka altajská (viola altaica) a iné. Vyšľachtená bola vo Veľkej Británii začiatkom 19. storočia.

Rozmnožovanie

Sirôtky sa rozmnožujú vysemeňovaním, v okolí materskej rastliny vyrastajú nové rastlinky. Po dozretí tobolka praskne a vymrští dozreté semienka do okolia. Dozrievajúce tobolky si môžete pozbierať a nechať si ich dozrieť v papierovom uzavretom vrecku na slnečnom parapete. Vo vrecúšku nazbierané semienka vysejte do črepníka alebo na záhon, po vzídení ich ešte podľa potreby popretŕhajte a presaďte.

Ak ich stihnete zasiať koncom júna, v auguste sa už dajú presádzať na želané miesto (ak ste ich tam nezasiali rovno). Niektoré stihnú zakvitnúť už v jeseni, ostatné budú kvitnúť na jar.

Ako pestovať fialku

Umiestnenie
Obľubuje slnečné aj polotienisté stanovište, zvlášť vhodné sú chladnejšie a vlhkejšie záhrady. Skoro na jar jej veľmi prospieva jarné slnko, pretože má pozitívny vplyv na bohaté kvitnutie, letné úpalové slnko jej zas ubližuje a spôsobuje vädnutie a zasychanie.

Výsev a sadenie
Aby rastlina vyklíčila zo semena, potrebuje minimálnu teplotu cca 15 °C. Po zasiatí začne sirôtka klíčiť a rásť v priebehu 10 dní. Potrebuje pravidelnú zálievku a čiastočné zatienenie.

Ak chcete presadiť rastlinku z črepníka na záhon, urobte tak v jeseni, aby fialka ešte stihla dobre zakoreniť pred zimou. Odporúča sa zakryť pôdu a čiastočne aj rastlinu vrstvou lístia.
Pri miernejšej zime uvidíte prvé púčiky či kvietky už v januári. Chlad a mráz týmto dvojročným rastlinám neublížia. Citlivé sú len na premokrenie, ale to platí hlavne pre rastliny pestované v nádobách.

Zemina
Sirôtke zabezpečte priepustnú, výživnú a vlhkú (nie však premokrenú) pôdu. Nevyhovuje jej ani vysoký obsah dusíka v pôde. Záhradnícky substrát určený pre črepníkové rastliny môžete nájsť tu.

Zálievka
Má rada vlhkú pôdu, nenechajte ju preto vyschnúť a pravidelne ju zalievajte.

Kvitnutie
Kvitne v chladnejších a vlhkejších podmienkach, pri vhodných podmienkach kvitne neustále. Uvádza sa kvitnutie od marca do októbra, moja sirôtka zasadená v jeseni kvitla na záhone celú zimu, aj pod snehom.
Za horúceho počasia kvitnutie sirôtky ustáva, opätovne môže zakvitnúť až so zmenou počasia na chladnejšie a prísunom vlahy.

Škodcovia
Sirôtky takmer vôbec netrpia chorobami ani škodcami. Niekedy sa môžu nepekne vyťahovať nahor, vtedy ich stačí asi v polovici stonky zastrihnúť a vytvarovať do kompaktnej podoby.

Starostlivosť
Aby ste rastlinu udržali v dobrej kondícii a zakvitnutú, pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety a poškodené listy.

Tip na pestovanie

Fialky záhradné v rôznych odtieňoch farieb sa zvyknú vysádzať na vyznačenie okrajov záhonov skoro na jar. Sú ideálne do skaliek, malých záhradiek a často sa pestujú aj v nádobách, pretože v nich vynikne krása každej jednej rastliny. Zvyknú sa pestovať v nádobách spolu s cibuľovinami alebo sedmokráskami a tvoria tak súčasť jarných kvetinových výzdob. Pre vytvorenie príjemnej jarnej atmosféry si výzdobu určite doplňte veľkonočnými dekoráciami odtiaľto.

Pre svoju nenáročnosť sa používajú aj v krajinnom dizajne na skrášlenie mestských a kúpeľných parkov a iných verejných výsadieb. Zaujímavé sú jednofarebné, či rôzne farebne kombinované kobercové výsadby.

Ak ich pestujete v nádobe, nezabudnite na drenážnu vrstvu a na otvor pre odtok prebytočnej vody a umiestnite ich na miesto chránené pred dažďom. V premokrenom substráte fialkám zahnívajú korene a rastlina odumiera. Kvetináče na pestovanie jarných kvetov si vyberiete tu.

Predpestované rastlinky kúpené na jar sú vypestované často v skleníkových podmienkach, preto nemusia byť celkom odolné proti chladu. Jarné fialky vysádzajte do vonkajších nádob alebo na záhony až od polovice marca.

Odroda „Jackanapes“ kvitne dvojfarebnými kvetmi v odtieňoch žltej a tmavopurpurovej. Dorastá do výšky 15 cm a šírky 30 cm.

Ďalšie príbuzné druhy

Fialka voňavá (Viola odorata) je trváca bylina s dlhými zakoreňujúcimi stonkami a dlhostopkatými srdcovitými listami. Má fialové, príjemne voňajúce kvety, ktoré rastú na dlhých stopkách. Patrí k najstarším liečivým rastlinám a používala sa na liečbu zápalov, epilepsie a bolestí hlavy. Z čerstvých kvetov tejto fialky sa získava voňavá silica, používaná ako parfém.

Fialka trojfarebná (Viola tricolor) je jednoročná až dvojročná rastlina so žltofialovými kvetmi, rastie ako burina na rumoviskách, okrajoch polí a záhradách. Tiež má liečivé účinky, a to pri chorobách dýchacích ciest, močového ústrojenstva, reumatizme… Používala sa na čistenie pleti aj proti vypadávaniu vlasov. Divá fialka trojfarebná je veľmi premenlivý druh a vytvára rad odchylných foriem s rozlične zafarbenými kvetmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.