Lupina mnoholistá

Lupina mnoholistá, Vlčí bôb, (Lupinus polyphyllus), (Bôbovité – Fabaceae)

Lupina mnoholistá
Lupina mnoholistá – Vlčí bob (Lupinus polyphyllus) Bôbovité (Fabaceae)

Charakteristika

Lupina mnoholistá je trváca, 100 – 150 cm vysoká, okrasná bylina. Listy má dlaňovito rozložené a skladajú sa z 10 -15 lístkov. Lístky sú na líci zvyčajne holé, na rube hodvábno chlpaté, prílistky sú štetinovité. Kvety sú motýľovité, vyrastajú vo veľkých hustých súkvetiach. Listene sú opadavé, listence zakrpatené. Plod lupiny je chlpatý, mnohosemenný struk.

Tradičná farba kvetov lupiny je modrá s jej mnohými odtieňmi. Rod Lupinus však zahŕňa vyše 200 rôznych druhov. Záhradkári väčšinou pestujú odrody označované názvom Lupinus hybridus. Medzi nimi nájdeme kvety bielych a rôznych ružových farieb, červených, fialových, nápadných žiarivých odtieňov aj farebných kombinácií.

Väčšina druhov lupín obsahuje jedovaté horkochutiace chinolizidinové alkaloidy (lupinín, lupaín, sparteín), ktoré pri požití vo väčších množstvách spôsobujú otravu zvieratám aj ľuďom.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semena. Kvitnúce rastliny poskytujú dobre klíčivé semená. Ak sú zabezpečené vhodné podmienky, v okolí materskej rastliny často vyrastajú semenáčiky.

Plod lupiny je chlpatý viacsemenný struk

Ako pestovať vlčí bôb

Umiestnenie
Lupina potrebuje slnečné stanovište alebo polotieň. Vo voľnej prírode vyrastá na surových pôdach ako pioniersky druh. Rozširuje sa na lesných okrajoch, svetlinách a rúbaniskách.

Zemina
Lupine vyhovuje čerstvá, hlboká, na živiny bohatá a dobre priepustná pôda. Zemina má byť humózna a piesočnatá, znesie aj kamenisté a hlinité pôdy. Nevyhovuje jej vápnik v pôde.

Zálievka
Rastline doprajeme dostatok vlahy, ale pozor, neznáša premokrenie. V mokrých, nepriepustných pôdach často dochádza k hnitiu koreňov a postupnému zániku celej rastliny. Aj v zime je vhodné chrániť lupinu od nadmernej vlhkosti. Ak je rastlina vystavená suchu, neprosperuje a jej listy sú náchylné na letnú múčnatku.

Kvitnutie
Lupina kvitne v júli a auguste. Kvitne relatívne krátko na to, ako dlho by sme sa chceli tešiť z jej kvetov. Ak dôsledne odstraňujeme odkvitnuté súkvetia, môže sa nám podariť rastlinu vyprovokovať k ďalšiemu kvitnutiu.

  • Lupina mnoholistá
  • Lupina mnoholistá, Vlčí bôb, (Lupinus polyphyllus)
  • Lupina mnoholistá, Vlčí bôb, (Lupinus polyphyllus)

Využitie vlčieho bôbu

Pestuje sa prevažne ako okrasná rastlina v záhradách, trvalka, ktorá ozdobí prostredie veľkými, krásne vyfarbenými súkvetiami.
Lupina, podobne ako aj iné bôbovité rastliny, dokáže pomocou symbiotických baktérií viazať vzdušný dusík a obohacovať ním pôdu. Využíva sa preto na vylepšenie kvality pôdy, napríklad v lesných škôlkach, alebo sa pestuje na hnojenie zelenou hmotou.

Tipy na kombináciu v záhone

Krásne vynikne ako solitér v záhone alebo v črepníku. Lupina sa v okrasnej záhrade zvykne kombinovať s druhmi, ktoré kvitnú v iných ročných obdobiach. Vhodné sú hosty, pivónie, astry.

Príbuzné druhy

Lupina biela (Lupinus albus) je jednoročná, spravidla bielokvitnúca, 30 – 120 cm vysoká rastlina. Jej plodom je cca 11 cm dlhý nepukavý struk obsahujúci 3 – 6 semien. Semená sú zväčša bielej farby, veľké cca 12 mm. Zaraďuje sa medzi tzv. sladké lupiny, ktoré majú nižší obsah jedovatých alkaloidov a sú vhodné na konzumáciu alebo kŕmenie zvierat. Do tejto kategórie patrí aj Lupina žltá (Lupinus luteus) a Lupina úzkolistá (Lupinus angustifolius). Okrasná Lupina mnoholistá nie je jedlá.

Aby boli semená Lupiny bielej jedlé, musia sa niekoľko dní namáčať vo vode, ktorá je priebežne vymieňaná a následne musia byť tepelne upravené. Tým stratia horkú príchuť a eliminuje sa aj obsah alkaloidov. Takto upravené semená sa predávajú napríklad zavárané v sklených pohároch, obsahujú porovnateľné množstvo bielkovín ako sója a konzumujú sa ako oriešky a pochutiny.

Zo semien sa melie lupinová múka, vhodná pre celiatikov či vegánov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.