Filodendron “Birkin”

Filodendron “Birkin”, Philodendron “Birkin”, (Araceae- áronovité)

Filodendron “Birkin”

Charakteristika

Filodendrony sú tropické rastliny pochádzajúce zo Strednej a Južnej Ameriky. Do tohto rodu je zaradených viac ako 400 druhov, z ktorých mnohé rastú ako epifyty, poloepifyty aj litofyty (rastliny rastúce na holých skalách), popínavé rastliny aj trsovito rastúce, menšie aj robustné. Vyšľachtených bolo aj množstvo hybridov často s nejasným pôvodom.

Filodendron “Birkin” je obľúbená nenáročná izbová rastlina, kultivar, ktorý nerastie v divej prírode. Jeho vzrast je kompaktný a trsovitý. Má sýtozelené lesklé kožovité listy. Rastú na stopkách a majú oválny tvar so zašpicateným koncom. Spočiatku sú jednoliato zelené a postupne, ako dozrievajú, sa na nich tvorí a silnie krémovo biele pruhovanie klenúce sa od stredu k okrajom. Okrem listov z nadzemnej stonky filodendronu vyrastajú aj vzdušné korene, prostredníctvom ktorých zachytáva z ovzdušia vlahu aj živiny. Rastlina môže dorásť až do výšky 1 m, jednotlivé listy dosahujú dĺžku 15 až 25 centimetrov. Výsledná výška rastliny je závislá od viacerých faktorov, napríklad aj od veľkosti črepníka. V malých črepníkoch zostávajú aj rastliny malé.

Filodendron “Birkin”

Rozmnožovanie

Filodendron “Birkin” časom hustne a vytvára bočné dcérske výhonky a odnože. Tie môžete opatrne oddeliť od materskej rastliny (aj s korienkami) a zasadiť do samostatnej nádoby. Množenie býva úspešné aj prostredníctvom stonkových odrezkov. Dôležité je, aby takýto odrezok mal tzv. kolienko, z ktorého sa budú tvoriť korene a pre zvýšenie úspechu je dobré, ak má oddelená časť rastliny aj vzdušné korene. Odrezok vložte do vody a keď sa vytvoria korene, presaďte ho do vhodného substrátu. Pri izbovej teplote a vyššej vzdušnej vlhkosti čoskoro zakorení. Kvetináč, ktorý podporí elegantný vzhľad vašej rastliny, nájdete tu.

Filodendron “Birkin”

Ako pestovať Filodendron “Birkin”

Umiestnenie
Rastline sa najlepšie darí na jasnom filtrovanom svetle. Na tienistom mieste sa jej nebudú vyfarbovať listy a zostanú jednoliato zelené. Počas leta sú ideálne stanovištia s ranným alebo večerným slnkom. Od jesene do jari môže byť vystavená slnku celý deň.

Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 15°C a vyššia vlhkosť vzduchu.

Zemina
Vyhovuje jej hlinitý substrát zmiešaný s trochou rašeliny alebo aj bez.

Zálievka
Rastlinu počas vegetačného obdobia zalievame mierne a medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. V zime zalievame ešte miernejšie. Táto izbová rastlina znáša sucho pomerne dobre, ale bude vyzerať krajšie ak jej zeminu nenecháte celkom vyschnúť.

Vlhkosť vzduchu
Filodendron “Birkin” obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť. V teplom prostredí môžete rastlinu občas sprejovať mäkkou vodou, alebo postavte kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Najlepší čas na hnojenie je od jari do jesene, keď rastliny rastú a kvitnú. Použite hnojivo určené pre izbové rastliny. Postupujte podľa pokynov na obale produktu a nepoužívajte viac, ako odporúčajú pokyny, mohlo by dôjsť k poškodeniu koreňov. Tiež netreba rastlinu hnojiť pár týždňov po presadení.

Kvitnutie
Filodendrony vytvárajú kvety typické pre čeľaď áronovitých, to znamená kvety sa tvoria v šúľku obalenom v kornútovitom tulci. Hybridy pestované v izbových podmienkach väčšinou nekvitnú.

Chyby pri pestovaní
Rastline môžu žltnúť spodné listy. Väčšinou to býva znakom preliatia. Rastlinu nikdy nenechávajte stáť vo vode, zeminu udržujte len mierne vlhkú. Keď jej hnednú a schnú listy, je v príliš suchom prostredí a mali by ste sa pokúsiť nájsť jej vlhkejšie miesto.

Filodendron ´White wave´
Filodendron ´White wave´

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *