Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu rastlinám v byte

Vlhkosť vzduchu je množstvo vodných pár vo vzduchu a vyjadruje sa v percentách od 0% (veľmi suchý vzduch) do 100% (vzduch nasýtený vlhkosťou, ktorú možno vidieť vo forme hmly alebo pary). Optimálna vlhkosť v byte pre človeka je medzi 40 – 60 % a pre vlhkomilné rastliny ešte viac. Problémy so suchým vzduchom sa objavujú často v zimnom období, keď sa v bytoch kúri. Čím viac kúrime, tým máme suchší vzduch. Teplý vzduch absorbuje viac vlhkosti, čoho dôsledkom je nižšia relatívna vlhkosť vzduchu. 

Mnoho z obľúbených izbových rastlín pochádza z tropických oblastí dažďových pralesov a pre svoj zdravý rast a krásny vzhľad potrebujú zvýšenú vlhkosť vzduchu, ktorá je typická pre prirodzené prostredie ich výskytu. Existuje viacero spôsobov, ako zvýšite úroveň vlhkosti v miestnosti a tým pomôžete vašim rastlinám žiť v prostredí, ktoré im vyhovuje.

Ponúkame zoznam deviatich variánt, ako zvýšite úroveň vlhkosti vzduchu vašim vlhkomilným rastlinám. Vyskúšajte ich po jednom, alebo skombinujte viaceré naraz, je to na vás. Časom prídete na to, čo vám a vašim rastlinám najlepšie zaberá a vyhovuje.

1 Sprejujte rastlinám listy

Rozprašovanie vody okolo rastlín je jedným z najobľúbenejších a najaktívnejších spôsobov, ako zvýšite rastlinám v ich okolí vlhkosť. Na postrek používajte len odstátu mäkkú vodu izbovej teploty. Tvrdá voda by zanechala na listoch nepekné biele škvrny. Počas postrekovania ste v kontakte s rastlinou, pozorujete ju a zároveň kontrolujete jej zdravotný stav a potreby. Pri iných riešeniach z tohto zoznamu ste len pasívnym okoloidúcim, priamym postrekovaním listov rastlinkám aktívne pomáhate. Rozprašovače na rastliny si vyberiete tu.

2 Použite zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu sa dá použiť na mnoho účelov, napríklad na udržiavanie určitej úrovne vlhkosti prostredia v miestnosti, čo býva potrebné hlavne v zime. Dá sa tiež použiť na vytvorenie vlhkého prostredia pre vaše rastliny. Umiestnite zvlhčovač k rastlinám a nechajte ho bežať. Blízkosť zvlhčovača rastlinám pomôže čerpať z tejto vlhkosti. Ak máte dobrý zvlhčovač, môžete ho umiestniť kdekoľvek v miestnosti a rastliny z toho budú mať úžitok. Zvlhčovače a čističky vzduchu si vyberiete tu.

3 Umiestnite vlhkomilné rastliny blízko seba

Vytvorte si v byte priestor, v ktorom budete vlhkomilné rastliny pestovať spoločne pri sebe. Z listov rastlín aj z pôdy sa neustále vyparuje voda. Toto vyparovanie zvyšuje vlhkosť vzduchu a to využijú ostatné rastliny v blízkom susedstve. Viaceré rastliny blízko seba si vyparovaním môžu vytvoriť svoje vlastné ideálne klimatické prostredie. Samozrejme, vo väčšine prípadov to nebude stačiť, takže im vlhkosť dopĺňajte aj niektorým z ďalších spôsobov.

4 Postavte rastliny do blízkosti akvária

Z akvária sa neustále vyparuje voda, čo spôsobuje zvyšovanie úrovne vlhkosti v miestnosti. Rastliny umiestnené v blízkosti z toho budú profitovať. V akváriu nemusíte chovať rybičky. Ak ste viac pestovateľ ako chovateľ, v akváriu si môžete naaranžovať aj niekoľko zaujímavých vodných rastlín, čo celkom iste spestrí a zútulní váš domov. Pre prípadné rybičky alebo iné vodné živočíchy sa môžete rozhodnúť aj dodatočne.

5 Položte k rastlinám misky s vodou

Ak je akvárium pre vás príliš, možno postačí, ak k vaším rastlinám umiestnite misku, či pohár s vodou. Objem vyparenej vody bude menší, prípadne aj budete musieť vodu častejšie dopĺňať, ale princíp je rovnaký. Voda sa bude postupne odparovať a tým zvyšovať vlhkosť vzduchu. Aby misky, či nádoby nevyzerali samoúčelne, môžete do nich vložiť odrezky z izbových rastlín, ktoré časom vypustia korene a vy po ich presadení získate nové rastliny. Nádobky kontrolujte a vodu postupne dopĺňajte.

6 Umiestnite stojan na sušenie prádla do blízkosti rastlín

Po vypratí oblečenia môžete zvážiť jeho sušenie v blízkosti vlhkomilných rastlín. Sušenie oblečenia zvyšuje úroveň vlhkosti v miestnosti. Čím bližšie sušíte oblečenie k rastlinám, tým viac z toho môžu mať úžitok.

7 Pomôže aj miska so zvlhčovacími kamienkami

Kvetináč postavte na misku so zvlhčovacími kamienkami. Okrem misky môžete použiť aj väčší podnos na ktorý sa zmestí viacero kvetináčov. Samozrejme na takého riešenie budete tiež potrebovať väčší priestor. Podnos naplňte kamienkami a zalejte vodou. Voda medzi skalkami sa bude pomaly vyparovať a preto ju treba postupne dopĺňať. Dajte pozor aby kvetináče nestáli priamo vo vode, hrozilo by riziko, že korene rastliny začnú hniť.

8 Pestujte vlhkomilné rastliny v teráriách

Na takéto pestovanie sú vhodné hlavne rastliny menšieho vzrastu, ako je fitónia, rodinné šťastie a podobne, ale samozrejme veľkosť a počet rastlín závisí od veľkosti zvoleného terária. Opäť nie je nevyhnuté, aby ste k rastlinkám umiestnili patričné teráriové zvieratko. Na výsadbu spomínaných menších rastlín môžete použiť aj sklenené misy, gule alebo väčšie fľaše. Zabezpečíte im tak stabilné klimatické podmienky a udržíte rastlinám zvýšenú vlhkosť vzduchu.

Na zvýšenú vlhkosť vzduchu a stabilné klimatické podmienky sú náročné viaceré rastliny počas zakoreňovania sa odrezkov. Na tento účel sa zvykne používať sadbovač s vekom, v ktorom sú ideálne podmienky pre rast mladých rastlín. Sadbovač s vekom nájdete tu.

9 Sprchujte rastliny

Ak nie je rastlina príliš veľká na manipuláciu, mohli by ste ju raz za čas premiestniť do kúpeľne a dopriať jej príjemnú sprchu, ktorá ju celkom iste osvieži. Zabaľte kvetináč do plastového vrecúška tak, aby ste zabránili vymytiu zeminy a sprchujte ideálne miernym prúdom. Takto tiež odstránite z listov prípadný prach a nečistoty, ktoré sa na nich v priebehu času nachytali. Ak máte možnosť, premiestnite rastlinu v lete na jemný letný dážď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *