Lopatkovec

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae – áronovité)

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae - áronovité)

Charakteristika

Lopatkovec je trvalá izbová rastlina pestovaná pre krásne a atraktívne listy aj kvety. Zároveň je to rastlina, ktorej sa pripisujú zásluhy na čistení vzduchu od rôznych škodlivín. Listy má tmavozelené, lesklé a kopijovité a majú výraznejšiu žilnatinu. Vyrastajú z podzemného rhizómu. Sú na dlhších stonkách a dorastajú do dĺžky 15 cm.

Kvety vyrastajú na pevných stonkách a vyčnievajú ponad listy. Sú tvorené z cca 10 cm dlhého bieleho lopatkovitého tulca, ktorý obklopuje stredový šúlok. Rastlina dokáže kvitnúť dlho, bez zmeny aj niekoľko týždňov. Na konci kvitnutia kvety zozelenejú a potom, keď už nepôsobia pekne, sa odporúča odrezať ich aj so stonkou čo najnižšie na báze rastliny.

Vyšľachtených bolo mnoho kultivarov, ktoré sa odlišujú veľkosťou vzrastu rastliny aj kvetov aj tvarom kvetov.

Domovom rastliny je južná Amerika, tu lopatkovec dorastá do výšky viac ako meter.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením trsov na jar. Rastlinu vyberieme z nádoby a opatrne od seba oddelíme (pretrhneme / rozrežeme) podzemok s koreňmi. Jednotlivé časti zasadíme samostatne do zeme.

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae - áronovité)

Ako pestovať lopatkovec

Umiestnenie
Rastlinu umiestňujeme na polotienisté stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom. Nižšie osvetlenie znáša lepšie ako väčšina iných izbových rastlín. Ale pozor, na príliš tmavom mieste nebude lopatkovec kvitnúť. Vyhovuje mu normálna izbová teplota s minimom 13 – 16°C. Rastlinu chráňte pred priamym slnkom, ktoré by mu spálilo listy. Aj preto sa neodporúča rastlinu letniť.

Zemina
Vhodná je priepustná vlhká rašelinová zemina s dobrou drenážou.

Zálievka
Počas obdobia rastu udržujte substrát vlhký, ale medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vodou.

Vlhkosť vzduchu
Lopatkovec obľubuje v teplom prostredí zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto mu občas oroste listy. Kvetináč môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Nenamočte mu však kvety, mohli by začať hniť.

Kvitnutie
Rastlina väčšinou zakvitne na jar a zvykne kvitnúť aj v lete alebo aj na začiatku jesene. Na podporu kvitnutia doprajeme rastline 2 x ročne malé množstvo hnojiva s postupným uvoľňovaním. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Choroby a škodcovia
Lopatkovec je voči škodcom a chorobám pomerne odolný, ale môže sa stať, že ho napadnú vošky alebo červce. Pri menšom napadnutí sa ich môžete zbaviť jednoduchým zotretím z listov alebo pomocou insekticídneho mydlového roztoku.

V horúcom a suchom prostredí napádajú rastliny roztoče. Pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti napríklad rosením listov alebo aj pomocou spomínaného difuzéra.

Na suchom vzduchu môžu rastline predčasne zosychať a opadávať listy.

Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae - áronovité)
Lopatkovec, Spathiphyllum, (Araceae – áronovité)

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Rastlina pôsobí elegantným a chladivým dojmom. Najlepšie vynikne ako solitér, bokom od ostatných izbových rastlín. Pre svoju vzdušnú vlhkomilnosť a znížené nároky na svetlo ju môžete umiestniť napríklad aj do kúpeľne, alebo do blízkosti akvária. Podobné nároky má napríklad nefrolepka, alebo chamedorea.

Jar je vhodné obdobie na presádzanie rastliny do väčšieho kvetináča. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pokiaľ už rastlina dosiahne maximálnu vhodnú veľkosť, vymieňajte jej len vrchnú časť substrátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.