Fitónia

Fitónia, Fittonia albivenis (Acanthaceae – akantovité), en: Nerve plant, Mosaic plant

Fitónia, Fittonia albivenis

Charakteristika

Fitónia je nízka plazivá rastlina, pochádzajúca z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky. Dorastá do výšky 15 cm a môže sa rozrásť do veľkosti trsu až 30 cm. Má krehké, oválne listy s výrazným kontrastným žilkovaním po celej ploche listu. Rastlina sa pestuje pre veľmi atraktívne listy, ktoré v závislosti od odrody bývajú olivovozelené s bielym žilkovaním, zelené s cyklámenovým žilkovaním, kombinácie výrazne červenej s tmavozelenou, bledoružovej s tmavozelenou, bledozelené s tmavozelenou.

V literatúre sa uvádzajú hlavne dva druhy, Fitónia verschaffeltova (Fittonia verschaffeltii), ktorej žilkovanie je červené alebo ružové a Fittonia argyroneura s bielym až strieborným žilkovaním.

Rastlina môže vytvárať nevýrazné, žltozelené kvety, ktoré sa v mnohých prípadoch odstraňujú, aby nebrzdili rast.

V prirodzenom prostredí rastie fitónia ako nízka podrastová bylina, ktorej sa dobre darí v tieni. Pestovatelia ju považujú za náročnú rastlinu vzhľadom na vyžadovanú starostlivosť. V bežných pestovateľských podmienkach sa uvádza životnosť rastlinky pol roka. Žiť bude samozrejme dlhšie, ak sa Vám podarí splniť jej nároky.

Rozmnožovanie

Fitóniu si rozmnožíme na jar z vrcholových stonkových odrezkov, cca 5 cm dlhých. Najlepšie zakorenia v teplom a vlhkom substráte, cca pri 24 °C. Pre vytvorenie vhodných podmienok im môžete vymyslieť a vytvoriť miniskleník. Korienky by sa mali objaviť za 2 – 3 týždne. Fitóniu môžeme rozmnožovať aj potápaním, no zakorenenie trvá trochu dlhšie.

Pri presádzaní alebo vysádzaní novej rastlinky používame plytké črepníky, pretože korene fitónie nerastú do hĺbky. Dobrá drenáž je samozrejmosťou. Rastlinu presádzame do čerstvej zeme raz za rok alebo raz za dva roky.

Pestovanie fitónie

Umiestnenie
Fitónia obľubuje ľahký tieň, chránime ju pred priamym slnkom, prievanom aj suchým vzduchom. Teplota prostredia by nemala klesnúť pod 18°C, ideálna je vyššia izbová teplota ( 21 – 24°C). Rastlinu tiež chránime pred kolísavou teplotou.

Zemina
Pôdu má rada slabo kyslú až neutrálnu, zabezpečíme jej rašelinový alebo hlinitý substrát.

Zálievka
Vhodná je stredná zálievka, aby zemina bola stále vlhká ale nie mokrá. Zalievame odstátou, mäkkou vodou izbovej teploty. Aby sme rastline zabezpečili vyššiu vlhkosť vzduchu, pravidelne ju sprejujeme mäkkou vodou, alebo kvetináč postavíme na mokré kamienky.

Hnojenie
Raz za mesiac pridáme do zálievky slabšie hnojivo.

Kvitnutie
Kvitne v lete. Fitónia sa však pestuje predovšetkým pre ozdobné listy, preto kvety hneď odštipávame.

Starostlivosť
Pravidelne zaštipávame rastové vrcholy a vytiahnuté výhonky, aby bola rastlina kompaktná a hustá.

Škodcovia a choroby

Pokrčené alebo zvinuté listy su znakom toho, že vzduch okolo rastliny je príliš suchý, alebo je rastlina vystavené priamemu slnku. Je teda dôležité zvýšiť vlhkosť (rozprašovaním mäkkej vody okolo rastliny) a premiestniť ju do polotieňa.
Ak listy opadávajú, pravdepodobne je rastlina umiestnená chladnom mieste alebo v prievane.
Ak listy žltnú, rastlina je preliata. Odstránime poškodené listy a pred ďalšou zálievkou necháme zeminu takmer vyschnúť.

Tip na pestovanie a dekoráciu

Fitónia je rastlina vhodná na pestovanie v teráriu, napríklad spolu s mladými rastlinkami chamedorei alebo rodinným šťastím. Vďaka tomu, že má plytké korene a darí sa jej vo vlhkom vzduchu, bude prosperovať aj naaranžovaná v sklenenej guli, hlbšej sklenenej mise alebo v širokej fľaši.

Vzhľadom k potrebe vlhka, tepla a filtrovaného svetla, je možné rastlinu umiestniť do svetlejšej kúpeľne, kde môže robiť spoločnosť napríklad nefrolepkám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.