Fitónia

Fitónia, Fittonia albivenis (Acanthaceae – akantovité), en: Nerve plant, Mosaic plant

Fitónia, Fittonia albivenis

Charakteristika

Fitónia je nízka plazivá rastlina, pochádzajúca z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky. Dorastá do výšky 15 cm a môže sa rozrásť do veľkosti až 30 centimetrového trsu. Má krehké, oválne listy s výrazným kontrastným žilkovaním po celej ploche listu.

Pestujú sa hlavne dva druhy, Fitónia verschaffeltova (Fittonia verschaffeltii) s tmavozelenými listami a červeným alebo ružovým žilkovaním a Fitónia striebrožilná (Fittonia argyroneura) s bielym až strieborným žilkovaním. Listy sú veľmi atraktívne. Rastlina tvorí aj nevýrazné žltozelené kvety usporiadané do klasu, ktoré sa v mnohých prípadoch odstraňujú, aby nebrzdili rast.

V prirodzenom prostredí rastie fitónia ako nízka podrastová bylina, ktorej sa dobre darí v tieni. Pestovatelia ju považujú za náročnú rastlinu vzhľadom na vyžadovanú starostlivosť. V bežných pestovateľských podmienkach sa uvádza životnosť rastlinky pol roka. Žiť bude samozrejme dlhšie, ak sa Vám podarí splniť jej nároky.

Rozmnožovanie

Fitóniu si rozmnožíte na jar z vrcholových stonkových odrezkov, cca 5 cm dlhých. Najlepšie zakorenia v teplom a vlhkom substráte, cca pri 24 °C. Pre vytvorenie vhodných podmienok im môžete vymyslieť a vytvoriť miniskleník. Korienky by sa mali objaviť za 2 – 3 týždne. Fitónia sa dá rozmnožovať aj potápaním, no zakorenenie trvá dlhšiu dobu.

Pri presádzaní alebo vysádzaní novej rastlinky sa môžu použiť plytké črepníky, pretože korene fitónie nerastú do hĺbky. Pri výsadbe nezabudnite na dne nádoby vytvoriť drenážnu vrstvu zo štrku. Rastlinu presádzajte do čerstvej zeminy raz za rok alebo raz za dva roky. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať fitóniu

Umiestnenie
Fitónia obľubuje ľahký tieň, chráňte ju pred priamym slnkom, prievanom aj suchým vzduchom. Teplota prostredia by nemala klesnúť pod 18°C, ideálna je vyššia izbová teplota ( 21 – 24°C). Rastlinu tiež chráňte pred kolísavou teplotou.

Zemina
Pôdu má rada slabo kyslú až neutrálnu, zabezpečte jej rašelinový alebo hlinitý substrát.

Zálievka
Vhodná je stredná zálievka, aby zemina bola stále vlhká, ale nie mokrá. Zalievajte odstátou, mäkkou vodou izbovej teploty.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu a rosenie. Pravidelne ju sprejujte mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Raz za mesiac pridajte do zálievky slabšie hnojivo určené pre izbové rastliny.

Kvitnutie
Kvitne v lete. Fitónia sa však pestuje predovšetkým pre ozdobné listy, preto mnohí pestovatelia kvety hneď odštipávajú.

Starostlivosť
Pravidelne zaštipávajte rastové vrcholy a vytiahnuté výhonky, aby ste podporili kompaktnejší a hustejší rast.

Škodcovia a choroby

Pokrčené alebo zvinuté listy sú znakom toho, že vzduch okolo rastliny je príliš suchý, alebo je rastlina vystavená priamemu slnku. Je teda dôležité zvýšiť vlhkosť (rozprašovaním mäkkej vody okolo rastliny) a premiestniť ju do polotieňa.
Ak listy opadávajú, pravdepodobne je rastlina umiestnená na chladnom mieste alebo v prievane.
Ak listy žltnú, rastlina je preliata. Odstráňte poškodené listy a pred ďalšou zálievkou nechajte zeminu takmer vyschnúť.

Tip na pestovanie a dekoráciu

Fitónia je rastlina vhodná na pestovanie v teráriu, napríklad spolu s mladými rastlinkami chamedorea alebo rodinné šťastie. Vďaka tomu, že má plytké korene a darí sa jej vo vlhkom vzduchu, bude prosperovať aj naaranžovaná v sklenenej guli, hlbšej sklenenej mise alebo v širokej fľaši.

Vzhľadom k potrebe vlhka, tepla a filtrovaného svetla, je možné rastlinu umiestniť do svetlejšej kúpeľne, kde môže robiť spoločnosť napríklad nefrolepkám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *