Astra kríčková

Astra kríčková, (Aster dumosus, al. Symphyotrichum dumosum), (Asteraceae – astrovité), en: Bushy aster

Charakteristika

Astra kríčková je trváca jesenná mrazuvzdorná rastlina, vytvárajúca poloker. V závislosti od odrody dorastá do výšky 20 – 50 cm. Má silnú a plytkú koreňovú sústavu. Na začiatku vegetačného obdobia vytvára prízemné listy, kopijovitého až eliptického tvaru. Z koreňov vyrastajú pevné, drevnatejúce stonky, ktoré sú obrastené rovnakými listami eliptického tvaru. V hornej časti z pazúch listov sa stonky husto rozvetvujú. Tieto rozvetvené stonky sú olistené striedavo postavenými, tmavozelenými úzkymi listami, cca 1 cm dlhými. Stonky sú zakončené kvetnými úbormi s jazykovitými kvetmi. Bývajú biele, červené, bordové, ružové, modré alebo fialové, vždy so žltým terčíkom. Kvety vytvárajú súvislý farebný vankúš. Plody sú nažky. Rastlina patrí medzi hemikryptofyty, vytvára obnovovacie púčiky na drevnatejúcich koreňových výbežkoch.

(hemikryptofyt – trváca bylina, ktorá pretrváva obdobie vegetačného pokoja obnovovacími (prezimujúcimi) púčikmi na trvácich orgánoch pri povrchu pôdy).

Rozmnožovanie

Astra kríčková sa rozmnožuje delením trsov. Rastlina sa rada rozširuje do okolia koreňovými výhonkami, tie sa môžu odkopať a presadiť na jar alebo na jeseň. Tento spôsob množenia je najrýchlejší a najefektívnejší. Možné je aj množenie semenami alebo odrezkami.

Pestovanie astry

Umiestnenie
Astry kríčkové vysádzame na slnečné vzdušné miesta. Znesú aj čiastočné zatienenie ale na slnku budú lepšie kvitnúť. Vyžadujú dostatok priestoru, aby sa mohli trsovito rozrásť.

Zemina
Astra je nenáročná na zeminu, obľubuje hlinitú alebo hlinito-piesočnatú a primerane vlhkú pôdu. Ocení obohatenie pôdy o preosiaty kompost.

Zálievka
Potrebuje primerane vlhkú pôdu. V čase letných horúčav vyžaduje pravidelnú zálievku. Dostatok vlahy koncom leta dobre ovplyvňuje tvorbu kvetných púčikov. Zalievame ju vždy ku koreňom, aby sme nezmáčali listy, inak by sme mohli vytvoriť podmienky pre hubovité choroby. Na suchých, teplých miestach bez zálievky sa môže stať, že astra nezakvitne rovnomerne.

Kvitnutie
Astry začínajú kvitnúť na prelome leta a jesene a kvitnú bohato až do prvých mrazov. (September, október, november.)

Choroby a škodcovia astier

Astry zvyknú trpieť múčnatkou, hlavne na konci sezóny. Ohrozené sú obzvlášť rastliny pestované na suchých, nevzdušných miestach, bez dostatočnej závlahy.

Napadnuté časti rastlín bezodkladne odstránime do odpadu alebo spálime, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy. Prevenciou pred chorobami je správne zvolené stanovište, primeraná a správna zálievka a výživa.

Strihanie

Rastlinu zostrihávame hneď na jar, kedy odstránime všetky staré suché vetvičky. Podporíme tým nový rast. Vhodné záhradné nožnice môžete nájsť, keď kliknete sem.

Ďalšie strihanie sa odporúča hlavne pri vyšších odrodách, aby zosilneli. V polovici júla ich môžete skrátiť o polovicu. Oddialite tým dobu kvitnutia asi o dva týždne, rastliny však budú pevnejšie. Najvyššie odrody je dobré včas voľne vyviazať, aby sa neváľali a nepolámali.

Aj zaštipávanie nasmeruje rastovú energiu k nižším častiam rastliny a spôsobí nižší a hustejší rast a tým aj bohatšie kvitnutie. Skracovanie nových výhonkov môžeme zopakovať viac krát počas sezóny až do júna.

Takto vyzerá astra v zime

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Astra sa vysádza do trvalkového záhona spolu s ostatnými rastlinami kvitnúcimi v jeseni, ako sú napríklad chryzantémy. Zvykne sa tiež vysádzať spolu letničkami aby udržala farebnosť vo výsadbe aj po ich odkvitnutí. Sadiť sa môže spolu s rudbekiami, krasuľkami, aksamietnicami, cíniami. Z trvaliek im spoločnosť zvyknú robiť spomínané chryzantémy, alebo rastliny so striebristo šedými listami, napríklad šalvia, alebo čistec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *