Chryzantéma skalková

Chryzantéma skalková, chryzantéma skalnička, (Chrysanthemum arcticum al Arctanthemum articum al Dendranthema arcticum), (Asteraceae – astrovité), en: Arctic Daisy, Northern chrysanthemum

Chryzantéma skalková, (Chrysanthemum arcticum)

Charakteristika

Chryzantéma skalková je trváca jesenná bylina vytvárajúca hustý pôdopokryvný porast z hustých zhlukov listov. Dorastá do výšky 25 cm v kvete, listy dorastajú do výšky 10 – 15 cm. Má mierne dužinaté listy tmavozelenej farby. Sú typicky chryzantémovito aromatické a výrazne troj alebo päť laločnaté. Kvety vyzerajú celkom ako margarétky. Sú tvorené bielymi korunnými lupienkami okolo žltých hlavičiek. Existujú aj žlto a ružovo kvitnúce kultivary.

Rozmnožovanie

Do svojho okolia sa rozrastá prostredníctvom odnoží. Rozmnožiť si ju môžeme delením trsov, prípadne odkopaním časti rastliny. Vypestovať sa dá aj z odrezkov odobratých na jar, ktoré by mali zakoreniť vo vlhkom substráte cca do 2 týždňov.

Pestovanie skalničkových chryzantém

Umiestnenie
Chryzantéma skalková obľubuje slnečné vzdušné stanovište, prípadne polotieň. Vyžaduje dostatok miesta, aby sa mohla trsovito rozrásť, zároveň dávame pozor, aby nevytlačila susedné rastliny.

Zemina
Potrebuje humóznu, hlinito-piesočnatú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu s kyslou reakciu. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Všetky chryzantémy potrebujú primerane vlhkú pôdu. V čase sucha a horúčav im doprajeme zálievku, vždy len ku koreňom, aby sme nevytvorili podmienky pre hubovité choroby.

Kvitnutie
Chryzantémy začínajú kvitnúť na prelome leta a jesene a kvitnú až do prvých mrazov. (September, október, november.)

Chryzantéma skalková, (Chrysanthemum arcticum)

Choroby a škodcovia chryzantém

Na chryzantémach sa veľmi často zvyknú objavovať vošky, sajúce rastlinné šťavy na koncoch vetvičiek a v okolí kvietkov. Vošky napádajú veľa druhov rastlín, ktorým spôsobujú zakrpatené a deformované listy a púčiky. Môžu prenášať aj škodlivé rastlinné vírusy, ktoré spôsobujú spomalený rast a žltnutie listov.

Skalničkové chryzantémy sú odolnejšie voči chorobám, ako napríklad chryzantémy záhradné, ale tiež sa môže stať, že ich postihne šedá pleseň, alebo múčnatka. Pri vlhkom počasí sa môžu vyskytnúť plesňové hniloby.

Starostlivosť

Skalková chryzantéma si udržuje pekný kompaktný tvar aj bez nášho zásahu, nepotrebuje zaštipávať ani strihať. Rastline len odstraňujeme odkvitnuté kvety a poškodené, usychajúce, prípadne napadnuté listy a stonky. Na jar ju zrežeme a vyčistíme, aby sme podporili nový rast.

Využitie

Výborne sa hodí na okraje skaliek a do kvetinových záhonov, je nenáročná a nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Spoľahlivo vytvorí hustý vankúš, cez ktorý neprenikne žiadna burina. Dá sa pestovať ako podrastová trvalka pod kríkmi alebo stromami na svetlých miestach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *