Ako fungujú
Fóliovníky a pareniská sa používajú na to, aby vytvorili rastlinám chránené klimatické podmienky (hlavne na začiatku a konci pestovateľskej sezóny). Pre pestované rastliny to znamená predĺženie vegetačného obdobia. Pre nadšených pestovateľov to znamená predĺženie radosti z práce v záhradke.
Parenisko si môžete vytvoriť napríklad z vyvýšeného záhona. Mal by to byť zo všetkých strán doskami ohraničený pestovateľský priestor, ktorý je zvrchu prekrytý priesvitným materiálom, napríklad sklom, plastovými doskami alebo fóliou. Na jeho dno sa umiestňuje biomateriál, ktorý má vyhrievaciu funkciu (tzv. vykurovanie bioenergiou). Podľa zvolenej hrúbky biomateriálu si môžete vytvoriť parenisko teplé, poloteplé alebo studené. Viac info je nižšie.
Fóliovník je nadzemná konštrukcia obalená pevnejšou ale priehľadnou fóliou a slúži na zmiernenie vplyvu vonkajších poveternostných podmienok. Udržuje vo svojom vnútri teplotu a vlhkosť a prepúšťa aj optimálne množstvo svetla. Zabraňuje prudkým výkyvom teplôt a vlhkosti, hlavne na jar a v jeseni a tým zabezpečí priaznivejšie životné podmienky pre rastliny v ňom umiestnené.
Záhradný fóliovník so šiestimi oknami a uzatvárateľnými prednými dverami s rozmermi 4,50 x 2,00 x 2,00 metra. Viac detailov nájdete tu.
Mini Fóliovník Tunel vhodný aj na prekrytie vyvýšeného záhona, pre viac info, kliknite sem.
Celú ponuku dostupných fóliovníkov nájdete tu.
Založenie pareniska
Ak ste sa rozhodli pre vytvorenie teplého pareniska, mali by ste vyhĺbiť 60 cm jamu, do ktorej uložíte biomateriál v hrúbke 40 – 50 cm. Používa sa maštaľný hnoj a zmiešať ho môžete s menším množstvom suchého lístia, sena alebo s dreveným odpadom. Na túto vrstvu umiestnite 10 – 20 cm zeminy zmiešanej s kompostom. Do teplého pareniska, ak to počasie dovolí, môžete začať vysievať už v januári karotku, reďkovku, hlávkový šalát a podobne.
Ak plánujete vysievať rastliny koncom februára, stačí vám parenisko poloteplé, ktoré sa zakladá vo februári. Postup je rovnaký, stačí však použiť tenšiu vrstvu biomasy (hnoja), cca 30 – 40 cm.
Studené parenisko ohrievajú slnečné lúče. Na zlepšenie zateplenia sa na dno navrstvuje 10 až 20 cm hnoja, lístia alebo slamy. Na sezónne pestovanie vám to stačí, môžete si sem skoro na jar vysiať špenát.
Celú ponuku dostupných fóliovníkov nájdete tu.
Umiestnenie v záhrade
Na správne umiestnenie pareniska alebo fóliovníka vplývajú viaceré faktory.
Dôležitá je poloha voči slnku. Aby sa rastlinám dostávalo čo najviac svetla a tepla, umiestnite parenisko (alebo fóliovník) so sklonom na juh, čiže dlhšia strana konštrukcie by mala byť uložená v smere východ – západ. Vybrané miesto by nemalo byť tienené inými rastlinami alebo stavbami. Vhodné je, ak je to možné, aby bolo miesto chránené aj pred vetrom. Nechajte si okolo manipulačný priestor, pretože prácu okolo pareniska aj fóliovníka treba vykonávať takmer denne. Ide o pravidelné polievanie, vetranie a pri silnom slnečnom žiarení aj zatieňovanie. V priebehu rokov sa odporúča presunúť parenisko na iné miesto.
Fóliovníky môžu byť v rôznych vyhotoveniach, rôznych veľkostiach, výškach či šírkach. Môžete si ich postaviť len tak na vhodné miesto na záhone, alebo ako nadstavbu nad parenisko. Predávajú sa aj vyhotovenia na balkóny a terasy.
Plastové miniparenisko s rozmermi 39 x 25 x 18 cm. Cenu nájdete tu.
Širokú ponuku fóliovníkov rôznych veľkostí, vhodných aj na balkón, nájdete nájdete tu .
Fóliovník s dreveným rámom a 2 oknami, Materiál: drevo, kov, PVC, viac detailov a cenu nájdete tu.
Využitie takmer celý rok
Ako už bolo povedané, fóliovníky a pareniská dokážu predĺžiť bežné vegetačné obdobie.
Na jar slúžia na urýchlenie zakoreňovania a predpestovanie priesad rastlín a skorej zeleniny, ktoré by ešte v záhone nevyklíčili, prípadne by ich mohol zničiť mráz, prudké ochladenie alebo vietor. Vysiať si sem môžete letničky, ktoré ste inak predpestovávali vo vyhrievanom priestore v dome – na parapete v črepníkoch.
V zime sa vo fóliovníku môžu pestovať niektoré druhy tropických rastlín.
Na jeseň môže fóliovník predĺžiť vegetačné obdobie až do novembra, to znamená, že budete dlhšie zbierať úrodu. Koreňová zelenina alebo kel môžu v parenisku dokonca prezimovať.
Fóliovník s rozmermi 2 x 2,15 x 2,5 metra. Viac detailov a cenu nájdete tu.