Petúnia záhradná

Petúnia záhradná, (Petunia x atkinsiana, al. Petunia x hybrida), (Solanaceae – ľuľkovité)

petúnia

Charakteristika

Petúnia je obľúbená jednoročná letnička vhodná na pestovanie v kvetináčoch. Pôvodná rastlina pochádza z Južnej Ameriky a patrí do čeľade ľuľkovité, kam patrí napríklad aj machovka čerešňová. Vďaka veľkej obľube bolo vypestovaných a stále sa šľachtí veľa nových odrôd petúnií, ktoré sa odlišujú rozmermi, tvarom a rôznofarebnosťou kvetov aj požiadavkami na starostlivosť.

Petúnia je pomerne nízka rastlina, jej bohato vetvené stonky dosahujú dĺžku 40 – 80 cm. Bývajú často lepkavé. Listy má drobné a vajcovité, stredne zelené a jemne chĺpkaté. Kvety sú veľké cca 3 – 8 cm, lievikovito zvonovité, stopkaté a vyberať sa dá z množstva jednofarebných, dvojfarebných až viacfarebných či pruhovaných odrôd. Plod je hnedá tobolka obsahujúca drobné hnedé semená. Pri správnej starostlivosti a optimálnych podmienkach a výžive vytvára rastlina hustý vankúšovitý tvar.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa vysievajú vo februári do pareniska, pre klíčenie potrebujú teplotu 10 – 14°C. Následne sa prepikírujú a presádzajú do samostatných črepníkov. Na konečné stanovište ich umiestnite po postupnom otužovaní a po pominutí rizika neskorých jarných mrazov v máji, keď sú už rastliny pevné a kompaktné po postupnom zaštipávaní. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať petúniu

Umiestnenie
Vhodné je teplé, slnečné a chránené stanovište. Na exponovanom mieste by silné dažde poškodzovali krásne ale krehké kvety a vietor by ľahko polámal dlhé výhonky. Rastlinám sa nedarí, ak je vlhké a chladné leto. Potrebujú aspoň 5 hodín priameho slnka denne.

Zemina
Petúnia potrebuje humóznu priepustnú pôdu s dostatkom živín a vlahy.

Zálievka
Rastliny v kvetináčoch potrebujú primeranú každodennú zálievku, voda sa však nesmie dostať na listy a kvety a nesmie stáť v kvetináči. Tiež je dôležité zabezpečiť rastline pravidelnú výživu.

Kvitnutie
Petúnia kvitne od júna do septembra.

petúnia

Starostlivosť
Dôležité je každodenné odstraňovanie odkvitnutých kvetov aj so stopkou, aby sa netvorili semená, pretože by to oslabilo ďalšie kvitnutie. Rastlinu tiež treba zaštipávať, aby sa bohato rozvetvovala a nevytvárala dlhé nevzhľadné šlahúne. Pestujú sa aj tzv. samočistiace rastliny, ktoré vyštipávať netreba.

Choroby a škodcovia
Vo vlhkom počasí sa zvyknú vo zvýšenej miere vyskytovať vošky, ktoré okrem sania rastlinných štiav môžu roznášať aj rôzne vírusové choroby. Takéto ochorenia sa prejavujú zažltnutím rastliny, spomaleným rastom, presvietenými žilkami na listoch.
Petúnie zvyknú trpieť aj múčnatkou, pri ktorej sa tvorí na listoch biely povlak, neskôr listy usychajú a rastlina chradne. Všetky napadnuté časti rastliny treba bezodkladne odstrániť, rastlina môže ešte vytvoriť zdravé výhonky.
Pri premokrení substrátu zvyknú petúnii zahnívať korene, prípadne trpí chlorózou.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Petúnia sa pestuje pre skrášlenie okien, terás, balkónov a verejných priestranstiev. Veľmi vhodné pre jej pestovanie sú samozavlažovacie nádoby, ktoré si môžete vybrať aj tu. Dá sa pestovať aj v záhone. Pravidelne ju zaštipávajte a odstraňujte odkvitnuté kvety.

Príbuzné druhy

Surfínia. Surfínia v skutočnosti nie je príbuzný druh, je to chránený názov odrody previsnutej petúnie, vypestovanej japonskou firmou Suntory. Postupne meno zovšeobecnelo a používa sa aj pre ostatné previsnuté kultivary.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *