Gazánia lesklá, (Gazania splendens, al. Gazania rigens), (Asteraceae – astrovité), en: Treasure flower
Charakteristika
Gazánia lesklá je nenáročná dekoratívna rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky. Dorastá do výšky 20 – 30 cm. Vo svojej domovine je to trvalka, u nás sa pestuje ako letnička, hoci pri vhodných podmienkach by sa dalo prezimovať ju do ďalšieho roka. (Treba na to svetlé prostredie s teplotou neklesajúcou pod 5°C.)
Gazánie majú nápadné veľké kvety v pestrých farbách. Najčastejšie sa objavujú v žltých a oranžových farbách, ale kvety bývajú aj hnedé, ružové a červené. Krásne vyzerajú dvoj a viac farebné odrody, napríklad s výrazným prstencom alebo bodkami okolo stredu. Kvety vyrastajú jednotlivo na dlhších pevných stonkách. Zaujímavosťou je, že sú otvorené len na slnku, na večer sa zatvárajú. Pri zatienení alebo počas dažďa sa ani nerozvinú. Rastlina tvorí pomerne hustú prízemnú ružicu rôzne tvarovaných listov. Niektoré sú čiarkovité a kopijovité, iné sú výrazne laločnaté. Môžu byť plstnaté.
Rozmnožovanie a výsev
Gazánia sa rozmnožuje semenami. Sú veľké približne 0,5 cm a majú dobrú klíčivosť.
Nové rastlinky sa vysievajú v marci do črepníkov za okno alebo do pareniska. Ideálna teplota na klíčenie je 18 – 25 stupňov. Klíčenie obvykle trvá maximálne 14 dní, častokrát sa prvé lístky objavia oveľa skôr. Predpestované gazánie sa vysádzajú na záhon v máji, keď pominie riziko posledných jarných mrazov. Gazánia veľmi dobre znáša presádzanie. Odporúčaný rozostup medzi rastlinami je 30 x 30 cm. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.
Galéria
Ako pestovať gazániu
Umiestnenie
Obľubuje suché, teplé, veľmi slnečné stanovište chránené pred dažďom. Znesie aj letný úpek.
Zemina
Vyhovuje jej priepustný, humózny a piesčitý substrát. Pre bohaté kvitnutie a sýtosť farieb ju pravidelne prihnojujte výživou pre balkónové letničky, a to hlavne vtedy, keď ju pestujete v nádobe.
Zálievka
Nemá rada premokrenie a stojacu vodu v nádobách, napríklad počas dlhotrvajúcich dažďov. Dobrý odtok vody a drenážna vrstva sú nevyhnutné. Pomerne dobre znáša preschnutie substrátu. Polievať sa teda odporúča mierne a vždy ráno. Počas dňa listy skôr vyschnú a zníži sa tým riziko hubovitých chorôb.
Kvitnutie
Kvitne celé leto a jeseň až do prvých mrazov. Odkvitnuté kvety odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie.
Choroby
Vlhké a tienisté prostredie býva spúšťačom chorôb. Môže sa objaviť hniloba koreňov, ktorá býva fatálna, vlhkosť vytvára podmienky pre plesne na listoch alebo hrdzu listovú. Prevenciou je slnečné a vzdušné stanovište. Vyskytnúť sa môžu aj vošky, ktoré roznášajú mravce.
Využitie a kombinácia s inými rastlinami
Gazánia sa vysádza na okraje zmiešaných záhonov. Krásne vynikne vo väčších skupinách ale aj v susedstve ostatných nižších letničiek. Výrazný efekt vytvára s modrými lobelkami alebo pupencom trojfarebným. Výborne sa uplatní aj v zmiešanej či jednotnej výsadbe v debničkách na balkónoch a terasách. Široký výber debničiek a kvetináčov môžete nájsť napríklad tu.