Gazánia lesklá

Gazánia lesklá, (Gazania splendens, al. Gazania rigens), (Asteraceae – astrovité)

Gazánia lesklá, (Gazania splendens)

Charakteristika

Gazánia lesklá je nenáročná dekoratívna letnička pochádzajúca z Južnej Afriky. Dorastá do výšky 20 – 25 cm. Vo svojej domovine je to trvalka, u nás sa pestuje ako letnička, aj keď pri vhodných podmienkach by mohla prezimovať do ďalšieho roka. (Treba na to svetlé prostredie s teplotou neklesajúcou pod 5°C.)
Tvorí prízemnú ružicu rôzne tvarovaných listov, niektoré sú čiarkovité, kopijovité, iné sú laločnaté. Môžu byť plstnaté.

Gazánie majú nápadné, veľké kvety v pestrých farbách. Najčastejšie kvitnú na žlto a oranžovo, ale kvety bývajú aj hnedé, ružové a červené. Krásne vyzerajú dvoj a viac farebné verzie, napríklad s výrazným prstencom alebo bodkami okolo stredu. Vyrastajú na dlhších stonkách. Zaujímavosťou je, že kvety sú otvorené len na slnku. V doobedňajších hodinách sa otvoria a večer sa zatvoria. Pri zatienení alebo počas dažďa sa nerozvinú.

Rozmnožovanie a výsev

Gazánia sa rozmnožuje semenami. Sú pomerne veľké a majú dobrú klíčivosť.

Nové rastlinky vysievame v marci do črepníkov za okno alebo do pareniska. Ideálna teplota na klíčenie je 18 – 25 stupňov. Klíčenie obvykle trvá 14 -30 dní. Predpestované gazánie potom vysádzame na záhon v máji, keď pominie nebezpečenstvo posledných jarných mrazov.

Gazánia lesklá, (Gazania splendens)

Pestovanie gazánie

Umiestnenie
Gazánia obľubuje suché, teplé, veľmi slnečné stanovište chránené pred dažďom. Znesie aj letný úpek.

Zemina
Rastline vyhovuje priepustný a humózny a piesčitý substrát. Pre bohaté kvitnutie a sýtosť farieb sa odporúča gazániu pravidelne prihnojovať výživou pre balkónové letničky, hlavne ak ju pestujeme v nádobe.

Zálievka
Neznáša premokrenie substrátu a stojacu vodu v nádobách, napríklad počas dlhotrvajúcich dažďov. Dobrý odtok vody a drenážna vrstva sú nevyhnutné. Pomerne dobre znášajú preschnutie substrátu. Polievať sa odporúča mierne a vždy ráno. Počas dňa listy skôr vyschnú a zníži sa tým riziko hubovitých chorôb.

Kvitnutie
Kvitne celé leto a jeseň až do prvých mrazov. Po odkvitnutí treba kvet odstrániť, podporíme tým ďalšie kvitnutie.

Choroby
Vlhké a tienisté prostredie býva spúšťačom chorôb. Môže sa objaviť hniloba koreňov, ktorá býva fatálna, vlhkosť vytvára podmienky pre plesne na listoch alebo hrdzu listovú. Prevenciou je slnečné a vzdušné stanovište.

Využitie a kombinácia s inými rastlinami

Gazánia sa vysádz na okraje zmiešaných záhonov. Krásne vynikne vo väčších skupinách ale aj v susedstve ostatných nižších letničiek. Výrazný efekt vytvára s modrými lobelkami alebo pupencom trojfarebným. Výborne sa uplatní aj v zmiešanej či jednotnej výsadbe v debničkách na balkónoch a terasách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.