Drieň výbežkatý, Svíb, (Cornus sericea al. Swida sericea al. Cornus stolonifera), (Cornaceae – drieňovité), cz: Svída výběžkatá, en: Red twig dogwood, Red osier dogwood
Charakteristika
Drieň výbežkatý je rýchlo rastúci, opadavý, úplne mrazuvzdorný, rozložitý ker s podzemnými drevnatými poplazmi. V zime zaujme svojimi konármi, ktoré sú sfarbené na žlto, oranžovo alebo červeno. Krík sa rád rozrastá do šírky. Vytvára veľmi dlhé konáre, ktoré sa ohýbajú a prevísajú, nezriedka sú aj poliehavé. Pri dotyku so zemou zakoreňujú a potom sa opäť oblúkovito dvíhajú. Listy sú podlhovasté vajcovité, na koncoch predĺžené a zašpicatené. Kvety sú drobné, biele až mierne nažltlé, vyrastajúce v 3 – 6 cm širokých súkvetiach. Plody sú biele guľaté bobuľovité kôstkovice, veľké 0,5 – 1 cm. Do výšky dorastie drieň od 1 do 2,5 metra.
Pochádza zo západných oblastí Severnej Ameriky.
Rozmnožovanie
Drieň sa zvykne rozmnožovať drevitými odrezkami alebo výsevom semien.
Odrezky odoberieme zo zdravej rastliny pomocou ostrého noža alebo záhradných nožníc. Potom ich dáme zakoreniť buď rovno do substrátu, alebo do nádoby s vodou. Drevnaté odrezky sadíme hlbšie do zeme. Zakoreneniu napomáha vlhkosť vzduchu a teplo, preto môžeme rastlinu prikryť priehľadnou fóliou alebo skleneným pohárom a po zakorenení ju postupne otužovať.
Ako pestovať drieň
Umiestnenie
Rastlina dobre a rýchlo rastie na slnku aj v polotieni.
Zemina
Vyhovuje mu bežná záhradná zemina, na pôdu nie je vôbec náročný. Dobrá je priepustná až hlinitá pôda, vlhká a výživná.
Zálievka
Drieň výbežkatý má rád vlhkú pôdu. V obdobiach sucha zálievku ocení.
Kvitnutie
Oficiálne kvitne od mája do júla. Kvitnutie závisí aj od stanovišťa a životných podmienok, alebo aj od uskutočneného rezu. Kvietky sa však môžu objavovať až do mrazov (október, november). Na kríku môžu byť naraz kvety, kvetné púčiky aj dozreté plody.
Strihanie
U drieňa výbežkatého je potrebný silný spätný rez, inak nám vytvorí húštinu. Kvitne na tohtoročnom dreve, podobne ako mnoho iných drevín, kvitnúcich v lete a na jeseň (hortenzia metlinatá, alebo tavoľník japonský). Ideálne obdobie na rez je v zime (december až február) v čase, keď nemrzne. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.
Každoročným spätným rezom všetkých konárov docielime rast nových výhonkov a bohaté kvitnutie. Zrezávajú sa všetky konáre päť až dvadsať centimetrov nad zemou. (Podobne ako pri budleji). Odstraňuje sa až 80 % dreva. Rastliny potom nevyhoľujú a kvitnú už pri zemi. Pre zachovanie kríkovitého tvaru skracujeme viac konáre po obvode, menej v strede.
Využitie
Zvykne sa pestovať ako okrasná drevina, často pozdĺž ciest, diaľnic, alebo v mestskej parkovej výsadbe. Vysádza sa v skupinách, v spoločnosti iných krovín, a môže rásť aj ako podrast pod vysokými stromami.
Pridaj komentár