Iberka okolíkatá

Iberka okolíkatá, (Iberis umbellata), (Brassicaceae – kapustovité), en: Globe Candytuft, cz: Iberka okoličnatá

Iberka okolíkatá, (Iberis umbelata)

Charakteristika

Iberka okolíkatá je nízka, suchomilná a nenáročná, voňavo kvitnúca letnička. Dorastá do výšky 25 -30 cm. Kvety rastú vo forme vystupujúcich, plochých súkvetí, širokých cca 5 cm. Tvoria sa na vzpriamených alebo polovzpriamených stonkách. Pestuje sa v bielej, ružovej, purpurovej alebo modrofialovej farbe. Úzke zelené listy vyrastajú na stonke, sú kopijovité, dlhé sú cca 15 mm a široké cca 3- 5 mm. Na rozdiel od trvalky Iberky vždyzelenej, je Iberka okolíkatá trochu krehkejšieho vzrastu.

Rozmnožovanie

Iberka sa rozmnožuje semenami. Predpestujeme si ju v nádobách na parapete alebo v parenisku. Semienka zľahka prikryjeme pôdou. Klíčiť začnú 7 – 21 dní po vysiatí. Ideálna teplota pre klíčenie je okolo 20 °C. Keď rastlinky narastú do výšky približne 3 až 5 cm, opatrne ich popretŕhame na vzdialenosť okolo 10 cm, pričom nechávame len najpevnejšie a najživotaschopnejšie. Na konečné stanovisko ich vysádzame aj s pôdnym balom a dostatočne zalievame, kým sa dobre neujmú. Väčšie rastliny nemajú radi zásah do koreňov.

Semienka môžeme tiež jednoducho zasiať na jar alebo na jeseň na záhon a nechať klíčenie a výber na prírodu.

Ako pestovať iberku

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na plnom slnku a znesie aj polotieň. Rastlina na slnku skôr rozkvitne, v polotieni zas kvitne dlhšie a je sviežejšia.

Zemina
Vhodná je vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Darí sa jej aj v pôdach chudobných na živiny.

Zálievka
Je pomerne odolná voči suchu, v horúcich a suchých obdobiach ocení pravidelnú zálievku, hlavne ak je pestovaná v nádobe.

Kvitnutie
Iberka zakvitne do dvoch mesiacov od jarnej sejby. Kvitne od mája do júna a kvitnutie ešte môže zopakovať, keď jej pomôžeme strihom a zálievkou.

Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Starostlivosť po odkvitnutí

Po ukončení prvého kvitnutia sa odporúča iberku ostrihať. Vhodné je zostrihnúť výhonky nad prvým alebo druhým listom. Okolitú zeminu očistíme od prípadnej buriny, skypríme, zavlažíme a mierne prihnojíme. K stonkám môžeme prihrnúť trochu zeminy, korene budú viac chránené v čase horúčav. Pravidelne rastlinu polievame, kým nevyženie nové kvetné puky. Iberka by mala opäť zakvitnúť v júli. Napriek tomu, že Iberka okolíkatá je pomerne odolná voči suchu, bez dostatočnej zálievky druhýkrát nevykvitne, zhodí lístky a úplne vyschne.

Iberka okolíkatá, (Iberis umbelata)

Využitie

Iberku okolíkatú môžeme vďaka nižšiemu vzrastu vysievať na okraje záhonov. Často sa kombinuje s inými letničkami alebo trvalkami, aby sa docielilo neustále kvitnutie na záhone. Vhodné sú aksamietnice, cínie, margarétky.

Pridáva sa aj do takzvaných zmesí lúčnych kvetov, ktoré sa vysievajú namiesto trávnika. Jej jemné farby pekne doplnia takúto skupinovú pôdopokryvnú výsadbu, ktorá láka včely a motýle. Môže sa pestovať aj v nádobách a debničkách.

Príbuzné druhy

Iberka vždyzelená (Iberis sempervirens) je nízka suchomilná a nenáročná trvalka. Vytvára kompaktné kríčkovité porasty polguľovitého tvaru, vysoké asi 25 -30 cm. Najčastejšie sa pestujú snehobiele odrody a vyskytujú sa aj odrody s ružovým alebo červeným zafarbením. Iberka vždyzelená je mrazuvzdorná, vydrží teploty do -24°C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *