Gomfréna Haageova

Gomfréna Haageova, Pestrovka, (Gomphrena haageana), (Amaranthaceae – láskavcovité), cz: Pestrovka Haageova, Věkostraz, en: Rio Grande globe amaranth, Button flower 

Charakteristika

Gomfréna Haageova je trváca bylina s hľuzovitým koreňom, ktorá sa u nás pestuje ako letnička. Dorastá do výšky 20 – 70 cm. Má chĺpkaté celistvookrajové kopijovité až vajcovité listy rastúce v protistojných pároch. Jej skutočné kvietky sú drobné nenápadné žlté a trúbkovité a vyrastajú z kompaktných červených alebo oranžových hlávok, ktoré sú tvorené sú z papierovo štruktúrovaných listeňov. Kvetné hlávky sú nápadné a pripomínajú ďatelinové kvety alebo jahody. Vyrastajú bez stopky nad najvrchnejším párom listov a sú guľovité alebo krátko valcovité a dlhé asi 6 cm. Kultivary rozširujú škálu farieb kvetných hlávok o rôzne odtiene červenej a fialovej farby. Plod je tobolka.

Druhovým menom tejto rastliny bol poctený nemecký záhradník a botanik Friedrich Adolph Haage (1796–1866).

Výskyt

Gomfréna pochádza z Madreanskej oblasti Severnej Ameriky, vyskytuje sa v Mexiku a USA v štátoch Texas a New Mexico, kde rastie na skalách a skalnatých terasách, v nadmorských výškach od 1200 do 1500 m. Pestuje sa v záhradách mierneho a subtropického pásma vo viacerých kultivaroch, napríklad ‘Strawberry Fields’, ‘Qis Carmine’ alebo ‘Orange’.

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami. Zasejte ich priamo do záhradného záhona v čase, keď už nehrozia mrazy. Použite väčšie množstvo semien, pretože ich klíčivosť býva niekedy dosť nízka. Pre skoršie kvitnutie môžete semená predpestovávať v interiéri, alebo vo fóliovníku 6-8 týždňov pred poslednými mrazmi. Pareniská aj fóliovníky si vyberiete tu. Rastliny vyklíčia do dvoch týždňov pri teplote 15 až 18 °C. Sadenice alebo zakúpené rastliny vysádzajte do záhrady až v máji po posledných mrazoch. Mladé sadeničky zaštipujte, podporíte tým hustejší rast.

Ako pestovať gomfrénu

Umiestnenie
Je to teplomilná rastlina, takže obľubuje otvorené teplé a slnečné stanovište. Dobre znáša letný úpek. Znesie aj polotieň, no ak má málo svetla, slabšie kvitne.

Zemina
Rastline vyhovuje priepustný, piesočnatý alebo hlinitý substrát. Dôležitá je, aby bola pôda priepustná, pretože v premokrenej zemine rastliny často hynú.

Zálievka
Sucho znáša pomerne dobre, ale lepšie sa jej bude dariť s prísunom pravidelnej vlhkosti počas vegetačného obdobia.

Kvitnutie
Kvitne od júna až do prvých mrazov.

Choroby a škodcovia
Nevyskytujú sa žiadne vážne problémy.

Využitie

Kvety gomfrény sú vhodné k rezu, vo váze vydržia dlho čerstvé. Rovnako sa jej kvety zbierajú na sušenie, pretože si dlhodobo zachovávajú svoje žiarivé farby. V záhrade skvelo vyzerá ich výsadba na okrajoch záhonov spolu s inými letničkami, napríklad so žltými aksamietnicami. Záhony rozžiari hlavne koncom leta. Úspešné býva aj pestovanie v skalkách a v kvetináčoch. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa) má kvety s ružovými, purpurovými až bielymi hlávkami. Rastie menej rozvetvene a jej kvetné hlávky sú o čosi menšie. Dorastá do výšky 50 cm a tiež patrí medzi obľúbené dekoratívne rastliny hlavne v tropických a subtropických oblastiach sveta a ako letnička aj u nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *