Cesnak člnkovitý

Cesnak člnkovitý, (Allium carinatum), (Amaryllidaceae – amarylkovité), cz: Česnek kýlnatý, en: Keeled garlic, Witch’s garlic

Charakteristika

Cesnak člnkovitý je trváca cibuľová rastlina. Pod zemou má 1 cm veľkú, tmavo hnedými šupinami obalenú cibuľu, ktorá je pozdĺžne rozpadavá. Z cibule vyrastajú 2–4 čiarkovité listy dlhé okolo 20 cm. Listy majú výraznú stredovú ryhu, vďaka čomu získal tento cesnak svoje pomenovanie. Stonka vyrastajúca rovnako z cibule dorastá do výšky 20 – 50 cm. Na jej vrchole sa tvorí riedky paokolík nesúci stopkaté ružovofialové zvoncovité kvietky. Kvety majú tyčinky výrazne dlhšie než okvetie. Spočiatku sú púčiky kvetov obalené dvojdielnym tulcom, ktorý tvoria 2 úzko čiarkovité, do 12 cm dlhé listene. Tie po rozkvitnutí kvietkov usychajú a zostávajú suché pod súkvetím. Plodom je cca 5 mm veľká tobolka.

Cesnak člnkovitý má 2 poddruhy:

Allium carinatum subsp. carinatum – vyznačuje sa prítomnosťou pacibuliek v súkvetí.

Allium carinatum subsp. pulchellum – pri tomto poddruhu pacibuľky chýbajú.

Výskyt

Cesnak člnkovitý je európsky druh rozšírený v južnej až juhovýchodnej Európe v krajinách okolo Stredozemného mora s presahom do južnej časti strednej Európy a Ukrajiny až po pobaltské krajiny. Na Slovensku sa vyskytuje roztrúsene v západnej polovici územia a v ČR skôr vzácne na južnej Morave. Na Slovensku je zaradený medzi potenciálne ohrozené druhy.

Rastie na kamenistých a krovinatých stráňach, v lemových spoločenstvách, na lúkach v xerotermných porastoch, na výslnných suchých trávnatých, kamenistých svahoch a piesčinách. Takmer výhradne sa vyskytuje na vápencových podložiach, v pásme od nížin po pahorkatiny. Kvitne od júna do augusta.

Príbuzné druhy

Veľmi podobným druhom cesnaku, len v žltej verzii, je Cesnak žltý (Allium flavum). Nemá však pacibuľky v súkvetí.

Cesnak zlatý alebo zlatožltý (Allium Moly) má tiež žlté kvety, no tyčinky má kratšie ako okvetné lístky, na rozdiel od cesnaku žltého, alebo člnkovitého. Pestuje sa ako okrasná letná cibuľovina vo viacerých kultivaroch. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Medzi okrasné cibuľoviny skorého leta patrí Okrasný cesnak obrovský (Allium giganteum). Môže dorásť až do výšky 150 cm.

Na kulinárske účely sa zbiera napríklad Medvedí cesnak (Allium ursinum), ktorý patrí aj medzi liečivé byliny. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *