Varenie na záhrade: Grily, kotlíky a prenosné ohniská

Varenie na záhrade alebo v prírode je zábava a jedlo konzumované v prírode je z nejakého dôvodu chutnejšie. Všimli ste si to tiež? Čo sa týka prípravy jedla v prírode, medzi najobľúbenejšie patrí grilovanie, opekanie nad ohňom, vkladanie jedla do pahreby alebo aj varenie polievky a nemusí to byť len tradičný kotlíkový guláš. Na prípravu jedál sa ponúka veľké množstvo rôznych grilov, prenosných ohnísk, kotlíkov a iného príslušenstva. Spolu sa na to pozrieme.

Grily

Čo by mal spĺňať dobrý gril? Očakáva sa, že sa s ním podarí za rozumný čas pripraviť dostatok jedla na nasýtenie pozvaných hostí. Okrem toho by gril mal byť dostatočne stabilný, aby ste ho neprevrátili, manipulácia s ním by mala byť jednoduchá aj pre jedného človeka a záhradný gril by sa mal dať ľahko čistiť, aby ste jeho údržbou nestrávili viac času ako prípravou jedla.

...

Ako si vybrať správny záhradný gril?

Grily sa predávajú plynové, elektrické a na drevené uhlie. Elektrické grily aj grily na drevené uhlie sa pritom pohybujú v podobných cenových úrovniach.

Široká ponuka elektrických grilov aj grilov na drevené uhlie je k dispozícii tu.

Grily na drevené uhlie

Klasikou sú grily na drevené uhlie. K ich popularite prispieva samotné použitie dreveného uhlia, ktoré dáva jedlu špecifickú chuť. Na prípravu jedla pritom nepotrebujete civilizačné vymožiteľnosti, ako je prívod elektriny alebo plynu.

Druhou veľkou výhodou grilov na drevené uhlie je možnosť ich ľahkého premiestňovania. Váha takýchto grilov je nízka a manipulácia s nimi, vrátane prenosu, je jednoduchá. Mnohé grily majú stojan doplnený kolieskami, čo manipuláciu ešte viac uľahčuje. To vám dáva pri grilovaní nezávislosť pri výbere miesta.

Široká ponuka grilov na drevené uhlie od tých najlacnejších po prémiové je k dispozícii tu.

Ako si vybrať gril na drevené uhlie

Prvým parametrom je veľkosť grilovacej plochy. Malá grilovacia plocha znamená dlhú prípravu pokrmov, veľká grilovacia plocha vám umožní pripraviť viac jedla naraz. Dôležitým faktorom je aj výška grilu, respektíve výška umiestnenia grilovacieho roštu. Ak je grilovací rošt nízko, tak bude pri príprave jedla trpieť váš chrbát.

Pri rozhodovaní určite zvažujete aj cenu. Gril na drevené uhlie si dnes dokážete zaobstarať aj za cenu tesne nad 20 euro. Pôjde však o gril menších rozmerov. Ak uvažujete o poriadnom grile, kde pohodlne pripravíte jedlo pre celú rodinu tak si pripravte 50 až 120 euro. Za tieto peniaze však dostanete kvalitný a dostatočne veľký gril s rôznymi dodatočnými funkciami ako teplomer, ventilácia či odkladací priestor.

Malé grily do 30 euro

Malé grily sú vhodné do záhradky alebo na terasu bytového domu. Ich výhodou je okrem nízkej ceny aj nízka hmotnosť a ľahká manipulácia.

Gril SoudekZáhradný gril Round
Gril SoudekZahradny gril Round
Priemer roštu 36 cm
Výška roštu 36 cm
Hmotnosť 3,7 kg
Priemer roštu 40,5 cm
Výška roštu 68 cm
Hmotnosť 3,86 kg
Pre cenu a viac informácii kliknite semPre cenu a viac informácii kliknite sem

Záhradné grily na drevené uhlie s okrúhlym roštom

Väčšie zahrádne grily na drevené uhlie s okrúhlym roštom patria k tým najpredávanejším. Večera pre štyroch, či oslava narodenín pre tridsať ľudí vám nebudú robiť problém ak si zaobstárate gril s dostatočne veľkým grilovacím roštom. Tieto grily maju navyše zabudované aj užitočné vylepšenia ako pevné veko s odkladaním, teplomer či ventilácia.

Happy Green GrilSharks Záhradný Gril Master BBQ
Priemer grilovacieho roštu 43 cm
Výška roštu 72 cm
Popolník na spálené uhlíky
Plastové kolieska
Priemer grilovacieho roštu 57 cm
Výška roštu 73 cm
Odnímateľný popolník na uhlíky
Teplomer vo veku
Chrómovy košík na odkladanie príslušenstva
Plastové kolieska
Pre viac informácii o cene kliknite semPre viac informácii o cene kliknite sem

Záhradné grily na drevené uhlie s odkladacím priestorom

Ak je grilovanie vašou vášňou tak siahnite po tom najlepšom. Drahšie, ale zároveň aj kvalitnejšie grily spájajú pohodlnú manipuláciu s veľkou grilovacou plochou a navyše pridávajú aj vymoženosti ako odkladací priestor, či bočný stolík.

Cattara Gril ApacheCattara Gril Royal
2x grilovací priestor: 34 x 24 cm
výška roštu od zeme: 80 cm
hmotnosť 13 kg
grilovacia plocha: 58 x 42 cm
výška grilovacej plochy: 82 cm
rozmery odkladacieho roštu: 54 x 20 cm
rozmer poličky: 45 x 30 cm
hmotnosť 29 kg
Delená grilovacia plocha
Vyklápacie veko s teplomerom a komínom
Ventilácia
Liatinový rošt s okrúhlym stredom
Odkladací priestor pod roštom
Vyklápacie veko s teplomerom
Obojstranná regulácia ventilácie
Rošt na uhlie s nastaviteľnou výškou
Skladací stolík na bočnej strane
Pre viac informácii o produkte a cene kliknite semPre viac informácii o produkte a cene kliknite sem

Široká ponuka grilov na drevené uhlie od tých najlacnejších po prémiové je k dispozícii tu.

Grily na plyn

Plynové grily musia byť pripojené na plynovú bombu, alebo prívod plynu. Ak sa rozhodnete pre plynový gril, jeho umiestnenie si premyslite ešte pred samotnou finalizáciou stavby domu, prípadne záhradnej kuchyne. Myslieť treba aj na neskoršiu manipuláciu s ťažkou plynovou bombou.

Elektrické grily

Elektrické grily sú napájané elektrinou. Pri ich umiestnení teda musíte overiť dostupnosť elektrickej zásuvky, respektíve dosah predlžovačky.

Dôležitým faktorom je príkon, čím vyšší tým rýchlejšie a kvalitnejšie grilovanie budete mať. Na druhej strane však počítajte aj s väčšou spotrebou elektriny.

Kvalitnejšie elektrické grily ponúkajú doplnkové funkcie ako napríklad termostat, udržovateľ konštantnej teploty či rôzne senzory sledujúce prepečenie steakov. Platne elektrického grilu sú zväčša potiahnuté teflónom, samotná konštrukcia býva z hliníka alebo iného kovu.

Výhodou elektrického grilu je veľmi ľahká údržba po grilovaní. Grilovacie dosky stačí otrieť obrúskom alebo navlhčenou handričkou a tým sú pripravené na ďalšie použitie.

SENCOR SBG 106BKCONCEPT GE2005
Sencor Elektricky GrilConcept kontaktny elektricky gril
Rozmer grilovacej plochy 47 x 31 cm
Dve grilovacie plochy (rovna a rebrovaná)
Automatická regulácia teploty
Funkcia Keep Warm
Grilovacie dosky 27,8 x 17 cm
Možnosť používať obe dosky
Regulátor teploty
Pre viac informácii a cenu kliknite semPre viac informácii a cenu kliknite sem

Elektrické grily v rôznych cenách a vyhotovení nájdete tu.

Prenosné Ohniská

Ak pred steakmi uprednostňujete špekačky alebo zemiaky z pahreby, tak budete potrebovať ohnisko. Ak ohnisku nechcete venovať stabilné miesto a uvažujete aj nad tým, ako sa zachovať čo najšetrnejšie k trávniku, môžete siahnuť po prenosnom ohnisku.

Prenosné ohniská majú rôzne priemery od 30 do 75 centimetrov a samotná platňa je vyvýšená nožičkami. Tak získate ohnisko, ktoré nepoškodí trávnik a dokážete ho presúvať podľa potreby k terase, k plotu alebo odložiť do kôlne na zimu.

Ohniská sú vyrobené z kovu alebo zliatiny, sú tepelne odolné a lepšie modely majú aj vrchnú sieťku zachytávajúcu odlietavajúce uhlíky. Okrem samotného opekania na prútikoch alebo opekacích ihlách sa dá ohnisko využiť aj na grilovanie. Potrebovať k tomu budete len grilovací rošt, ktorý býva často súčasťou samotného ohniska.

Prenosné Ohnisko 60 cmPrenosne ohnisko 55 cm
Priemer ohniska 60 cm
Výška od zeme 20 cm
Hmotnosť 5,5 kg
Priemer ohniska 55 cm
Výška od zeme 42 cm
Zabudovaný rošt na grilovanie
Sieťový poklop proti odlietaniu uhlíkov
Skladateľné nožičky
Pre viac informácii o cene kliknite semPre viac informácii o cene kliknite sem

Kotlíky

Ak viac ako opekanie špekačkov obľubujete guláš, tak prenosné ohnisko možno využiť aj na jeho prípravu. Stačí si zadovážiť kotlík a trojnožku, na ktorú ho zavesíte.

Kombinácia ohniska s doplnkami ako grilovací rošt a kotlík s trojnožkou tak poskytuje viac možností využitia ako samostatný gril. Nevýhodou je však ťažšia obsluha ohniska pri grilovaní, keďže jeho základ je nízko a budete nútení stráviť veľa času v predklone.

Smaltovaný kotlík
Priemer 33 cm
Objem 8 litrov
Trojnožka s retiazkou
Výška 120 cm
Pre viac informácii o cene kliknite semPre viac informácii o cene kliknite sem

Príslušenstvo

Na prípravu ohňa budete určite potrebovať zápalky, drevené uhlie a potom aj množstvo iných doplnkov ako ihly na rošt, vidličky, obracačky a kliešte, prestieranie, servítky a čistiace prípravky. Na začiatok vám určite odporúčam zadovážiť si sadu grilovacieho náradia.

A postupne ako sa budete grilovaniu venovať viac, tak isto prídete na veľa ďalších drobností, ktoré si s radosťou zadovážite.

Cattara grilovacie náradieHappy Green súprava
Sada Grilovacieho NaradiaHappy Green grilovacie naradie
Sada náradia:
obracačka, kliešte, dvojzubá vidlica
mašľovací štetec, porciovací nôž, drôtená kefa
4x grilovaca ihlica, 8x držiak kukurice
Súprava obsahuje:
kliešte, obracačka, vidlička, kefa
Pre viac informácií o cene kliknite sem.Pre viac informácií o cene kliknite sem

Široký výber grilovacieho príslušenstva nájdete tu.

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *