Pyštek obyčajný

Pyštek obyčajný, (Linaria vulgaris), ľud: ľan matky božej, ohnica, žihavica, krvavica, (Plantaginaceae -skorocelovité, alebo Scrophulariaceae – krtičníkovité), cz: Lnice květel

Charakteristika

Pyštek obyčajný je trváca bylina s priamou stonkou a s plazivým koreňom. Stonka dorastá do výšky 20-50 cm a v spodnej časti drevnatie a môže byť jednoduchá alebo aj rozkonárená. Obrastená je striedavými, čiarkovito kopijovitými, na okrajoch podvinutými listami. Na konci stonky sa tvorí predĺžený strapec voňavých sírovo žltých kvetov s tmavším stredom takmer oranžovej farby. Kvety majú výraznú ostrohu. Plod je dvojpuzdrová vajcovitá tobolka s početnými semenami. Kvitne od júna do septembra.

Výskyt

Rastie na slnečných, čerstvých až suchých miestach ako záhradná a poľná burina. Ďalej sa vyskytuje na skalnatých stanovištiach, rumoviskách, pasienkoch, medziach, úhoroch, popri cestách a železničných tratiach od nížin do horského stupňa.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera rozkvitnutá vňať (Herba lineariae) bez hrubších spodných častí byle. Suší sa na lieskach alebo zviazaná do snopčekov na tienistom vzdušnom mieste, v sušiarni pri teplotách do 50°C. Uschovávame ju dobre uzavretú a chránenú pred svetlom.

Droga obsahuje flavónové glykozidy (linarín a pektolinarín), alkaloid peganín, pektíny, fytosterín, organické kyseliny, tanín a vitamín C.

V liečebnej praxi má pyštek obyčajný široké použitie. Jeho liečivé účinky boli známe už v 15. storočí. Dokázaný je jeho potopudný, močopudný a preháňavý účinok. Zmäkčuje stolicu a používa sa ako mierne preháňadlo. Má aj protizápalový účinok pri zápaloch obličiek, chorobách pečene a podžalúdkovej žľazy. Z 1 – 2 čajových lyžičiek drogy na 2 až 4 šálky vriacej vody sa pripravuje zápar, ktorý sa nechá 18 minút postáť a pije sa počas dňa. Vo forme masti sa pyštek obyčajný používa pri hemoroidoch.

Obklady pripravené z odvaru vňate uľahčujú hojenie hnisajúcich rán, kožných vriedkov, vyrážok a hemoroidov.

Príbuzné druhy

Papuľka vyššia (Antirrhinum majus) je rastlina podobná pyšteku obyčajnému a pestuje sa ako okrasná letnička v záhradách. Je vyššia, mohutnejšia, má širšie listy a kvety rôznych sýtych farieb -fialové, červené, belavé, alebo žlté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.