Haworthia fasciata

Haworthia fasciata, (Asphodelaceae – asfodelovité), en: Zebra cactus, Pearl plant

Haworthia fasciata' Concolor'

Charakteristika

Haworthia fasciata je sukulentná a nenáročná izbová trvalka pochádzajúca z južnej Afriky. Vytvára prízemné kompaktné ružice dužinatých hrubých trojbokých ostro zašpicatených listov. Na nich sa tvoria výrazné biele výrastky, niektorým pripomínajúce bradavičky, iným perličky. Pôvodná rastlina má tieto biele výstupky usporiadané do priečnych pásikov, hlavne na spodnej strane listov, z čoho vychádza aj pomenovanie rastliny (fasciatus = pruhovaný, páskovaný). Dnes sa pestujú mnohopočetné kultivary s rôzne dekoratívne tvarovanými bielymi výrastkami, zvyčajne s výrazne vystupujúcimi perličkami prepojenými do súvislých pásov. Naopak, jemné biele bodky rozosiate takmer rovnomerne po celom povrchu listu má kultivar ‚Concolor‘. Pôsobí veľmi jemne, decentne a elegantne. Haworthia fasciata‘ Concolor‘ je zobrazená aj na fotografiách v tomto článku, tak posúďte sami. Kvitne nenápadnými bledasto zelenými kvetmi tvoriacimi sa na dlhom stvole vyrastajúcom vysoko ponad ružicu listov.

Haworthie sú veľmi podobné aloám a kedysi s nimi aj boli zaradené v jednom rode aloe. Svoje meno potom celý rod Haworthia získal na počesť anglického botanika – Adriana Hardyho Hawortha (1767-1833).

Haworthia fasciata' Concolor'

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju vegetatívne, prostredníctvom dcérskych odnoží, ktoré vyrastajú okolo materskej rastliny. Pri presádzaní, ktoré sa odporúča robiť raz za 2 – 3 roky, môžete dcérsku ružicu opatrne odrezať alebo odlomiť a zasadiť do piesčitej zeminy na suchšie a teplé miesto, kde samostatne zakorení. Doprajte novej rastline čas, aby sa jej zacelili rany a asi po 2 týždňoch ju môžete začať mierne polievať. Koreňový systém rastliny je plytký, preto jej stačia plytké a malé kvetináče. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Haworthia fasciata' Concolor'

Ako pestovať haworthiu

Umiestnenie
Pestujte ju na polotienistom stanovišti alebo na mieste s jasným rozptýleným svetlom. Nevhodné je priame slnko. Slnečné žiarenie môže rastline spôsobiť sčervenanie listov a spomalenie rastu. Vyhovuje jej izbová teplota (a v zimnom období minimálne 5°C, ideálne okolo 15°C).

Zemina
Pri presádzaní použite hlinitú zeminu s prídavkom hrubozrnného piesku alebo hlinito – piesčitú zeminu a hlavne, nech je dobre priepustná.

Zálievka
Zalievajte ju v miernych dávkach tak raz za týždeň, v chladnejšom a tmavšom prostredí zálievku ešte viac obmedzte. Zalievajte (mierne) len substrát, nikdy nie listy.

Kvitnutie
Kvitne v zime, alebo skoro na jar.

Haworthia fasciata' Concolor'

Pestovateľské tipy

Stáva sa, že rastline samovoľne zasychajú a odumierajú korene, bez ohľadu na vynaloženú starostlivosť pestovateľa. Vyberte ju zo zeme, odstráňte všetky odumreté časti a istý čas ju nechajte len tak položenú takzvane oddýchnuť si. Po čase (2 – 3 týždne) by sa mali objaviť nové korienky, vtedy ju zasaďte do substrátu a začnite s opatrnou miernou zálievkou. Haworthia vynikne v jednofarebných plytších a malých kvetináčoch, v ktorých pôsobí veľmi moderne a sviežo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *