Tučnolist vajcovitý

Tučnolist vajcovitý, (Crassula ovata, syn: Crassula portulacea), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Tlustice vejčitá, en: Jade plant, Dollar plant, Friendship tree

Charakteristika

Tučnolist vajcovitý je trváca sukulentná rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky. Má hladké tmavozelené dužinaté tučné listy lyžicovitého alebo vajcovitého tvaru, ktoré vyrastajú zo stonky pripomínajúcej kmeň stromu. Možno vďaka tomu sa tučnolistu hovorí aj strom života a pestuje sa u nás ako nenáročná izbová rastlina. Na jar, ak zimu strávil zazimovaný v chladnom, svetlom prostredí s minimom zálievky, môže zakvitnúť peknými drobnými ružovými alebo bielymi kvetmi v tvare hviezdičiek. Dorastá do výšky 90 cm, v izbových podmienkach jej výšku určujete vy.

Rozmnožovanie

Rastlinu si jednoducho rozmnožíte vegetatívnym spôsobom a to zakorenením jednotlivých listov alebo stonkových odrezkov. Oddelené listy alebo stonky nechajte pár dní zaschnúť a potom ich umiestnite do rašelinovo pieskového substrátu, kde pri izbovej teplote zapustia korene. Tučnolist sa rozmnožuje aj semenami. Pekné kvetináče aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať tučnolist

Umiestnenie
Rastline vyhovuje svetlé stanovište s priamym slnečným svitom. Dokáže odolať vysokým teplotám a tiež celkom dobre zvláda suchý vzduch v centrálne vykurovaných bytoch. Vyžaduje minimálnu teplotu 7°C. Ak máte tú možnosť, v lete ho preneste von na svetlé chránené miesto, určite mu to prospeje.

Zemina
Do nádoby mu namiešajte zmes rašeliny, piesku, drviny, ornice a trochu kompostu. Dôležité je rastline zabezpečiť priepustný substrát s dobrou drenážou, napríklad aj substrát z obchodu určený pre kaktusy a sukulenty.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina, v lete ju môžete zalievať 2 – 3 x týždenne, v zime a chlade zalievajte striedmejšie, stačí raz mesačne. V lete môžete pridávať do zálievky každé dva týždne hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Kvitnutie
Kvitne na jar kvietkami, ktoré rýchlo odkvitajú.

Choroby, škodcovia a poruchy rastu

Ak tučnolist pestujete v príliš mokrej zemine, alebo nemá dostatočnú drenáž, môže sa objaviť pleseň sivá. Naopak hnedé škvrny na listoch a zvraštené listy sú spôsobené nedostatočnou zálievkou, alebo tým, že korene rastliny boli príliš dlho suché.

Zo škodcov sa môže objaviť vlnatka prejavujúca sa bielymi voskovitými chumáčikmi na stonkách a listoch. Tento škodca s veľkou obľubou napáda práve kaktusy a sukulenty.
Ak má tučnolist jednotlivé stonky ochabnuté, pôsobia zvädnuto, alebo strácajú farbu a iné príčiny ste už vylúčili (napríklad dlhodobé preliatie), pozrite sa na korene. Vyklopte rastlinu z nádoby a skontrolujte, či sa na koreňoch neusadila opäť vlnatka, ktorá môže napadnúť všetky časti rastliny a v koreňovej sústave zostáva dlho neviditeľná. Ak je ňou rastlina napadnutá, na koreňoch uvidíte biele chumáčiky. Okrem vlnatky môžu byť korene napadnuté aj larvami niektorých chrobákov, napríklad nosánikov.

V zime, ak je miestnosť priveľmi teplá a suchá, môžu rastline opadávať listy – preneste ju na chladnejšie miesto. Ak má málo svetla, vyťahuje sa, preneste ju na svetlejšie miesto.

Tučnolist vajcovitý, (Crassula ovata)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *