Stračonôžka

Stračonôžka, Stračia nôžka, (Delphinium), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Stračka

Charakteristika

Stračonôžka je trváca a v niektorých prípadoch aj jednoročná alebo dvojročná bylina, dorastajúca do výšky 150 – 180 cm. Má jednoduchú alebo vetvenú stonku a listy prízemné aj stonkové. Listy sú svetlozelenej farby, stopkaté, striedavé a dlaňovito laločnaté, v obryse okrúhle. Obojpohlavné kvety sú husto usporiadané vo vrcholovom strapcovitom alebo chocholičnatom stĺpovitom súkvetí, zriedkavo však môžu rásť aj jednotlivo. Vyšľachtených bolo mnoho hybridov a okrasných kultivarov vo viacerých odtieňoch modrej, fialovej, bielej, žltej, ružovej alebo červenej farby kvetov a sú medzi nimi aj plnokveté formy (Delphinium New Zealand). Zaujímavosťou je, že farebné kvety stračonôžok nie sú tvorené korunou, ale farebným kalichom. Koruna sa nachádza v strede kvetu a má podobu tmavohnedých, bielych, alebo aj inak sfarbených šupiniek. Závisí to od odrody.

Medzi pestovateľmi sú obľúbené trváce stračonôžky Delphinium cultorum Pacific Hybrid, napríklad bohato kvitnúca, vysoká stračonôžka ´Blue Skies´ s bledomodrými kvetmi a s bielym očkom uprostred, pripomínajúca modrú oblohu. Kvety tvorí v hustom súkvetí, pričom výška rastliny v liste je len 40 cm a spolu s kvetom dosahuje až 120 – 180 cm.

Plod stračonôžky je súplodie valcovitých mechúrikov zakončených zobáčikom v ktorých sa nachádzajú semená. Rastlina obsahuje jedovaté alkaloidy a môže spôsobiť alergické reakcie na koži, preto pri manipulácii s ňou radšej používajte rukavice.

Výskyt v prírode

Rod zahŕňa asi 350 druhov. Divo rastúce staračonôžky sú rozšírené v miernom pásme severnej pologule, čiže sa vyskytujú na veľkej časti územia Európy, Ázie aj severnej Ameriky, niektoré druhy rastú aj v subsaharskej Afrike. V Európe rastie stračonôžka zväčša v horských a subalpínskych oblastiach pozdĺž potokov, na horských lúkach, nivách a sutiach. Na území Slovenska rastie endemit západných Karpát – Stračonôžka tatranská (Delphinium oxysepalum), ktorá je považovaná za paleoendemit s centrom rozšírenia v Tatrách aj Nízkych Tatrách a rastie aj na Muránskej planine, alebo v Chočských vrchoch.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, vysejte si ich skoro na jar do pareniska alebo fóliovníka. Predpestované rastliny presaďte na záhon v máji. Staršie rozrastené rastliny si môžete rozmnožiť delením trsov alebo koreňovými odkopkami. Viaceré rastliny potom vysádzajte do redších sponov, aby sa mali kam rozrastať. Nezabúdajte, že stračonôžka je jedovatá, preto pri manipulácii s ňou buďte opatrní.

Ako pestovať stračonôžku

Umiestnenie
Ideálne je pre ňu slnečné vzdušné stanovište, na mieste chránenom pred silným vetrom. Vyčleňte jej dostatok priestoru, aby sa mohla rozrásť do šírky. Nevhodné je veľmi tienisté miesto.

Zemina
Vysaďte si ju do priepustnej, humóznej, mierne vlhkej čerstvej pôdy. Nedarí sa jej vo vysychavej pôde, ani v zmáčanej pôde, na takýchto miestach zvykne trpieť chorobami a napádajú ju škodcovia. Rastlina potrebuje pôdu bohatú na živiny, každoročne v jeseni jej ju obohaťte vyzretým kompostom.

Zálievka
Pôdu udržujte vlhkú, rastlina potrebuje dostatok vlahy. Pred kvitnutím jej môžete do zálievky pridať hnojivo na podporu kvitnutia. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne v júni až septembri. Po prvom kvitnutí treba rastliny zrezať a prihnojiť, podporí sa tak druhé kvitnutie. Kvety sú vhodné na rezanie do kytíc, vo váze si zachovávajú atraktívny tvar veľmi dlho.

Ďalšie odporúčania

Stračonôžku režeme dvakrát za rok. Po prvom odkvitnutí ju zrežte asi 10 cm od zeme, to podporí jesenné kvitnutie. Neskoro v jeseni po zatiahnutí ju môžete zrezať tesne nad zemou.

V jarnom období, keď zo zeme začínajú rašiť mladé rastlinky, zhlukujú sa okolo nich slimáky a slizniaky, ktoré si na nich pochutnávajú. Ich stav môžete redukovať zberom, pascami alebo rôznymi prípravkami proti slimákom.

Stračonôžka je mohutná trvalka s veľkými súkvetiami, a tak sa zvykne podopierať, aby ju nezlomil prípadný silný vietor alebo prudký dážď. Vhodná je kruhová opora, ktorá sa k rastline umiestňuje hneď na jar, keď sa objavia prvé puky. Oporu pre rastliny nájdete tu.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *