Hustoklasec žltý

Hustoklasec žltý, (Pachystachys lutea), (Acanthaceae – akantovité), cz: Tlustoklasec žlutý, en: Golden shrimp plant, Lollipop plant

Hustoklasec žltý, (Pachystachys lutea)

Charakteristika

Hustoklasec žltý je trvalý, neopadavý, rozvetvený krík, ktorý dorastá do výšky približne 90 cm. Má vzpriamené stonky, ktoré zo spodu drevnatejú. Príjemne tmavozelené listy sú oválno kopijovité, striedavé a majú výraznú žilnatinu, čo im dodáva plastický vzhľad. Kvety sa formujú na vrcholoch stoniek v kvetných klasoch dlhých cca 10 cm. Zaujímavosťou je, že žltosfarbené časti klasu nie sú kvety, ale listene. Jazykovité biele kvety rozkvitajú pomedzi ne postupne a vydržia kvitnúť len pár dní. Zlatožlté listene pretrvávajú na rastline dlhú dobu.

Je to dekoratívna a okrasná rastlina u nás pestovaná ako izbovka, podobne ako napríklad čínska ruža. Hustoklasec má pôvod v tropických oblastiach Strednej a Južnej Ameriky, za jeho domovinu sa považuje Peru.

Rozmnožovanie

Hustoklasec sa dá rozmnožiť vrcholovými stonkovými odrezkami, 15 cm dlhými s 2 – 3 pármi listov, ktoré odoberte na začiatku jari. Pracujte s čistým náradím. Reznú plochu ponorte do stimulátora zakorenenia, ktorý podporí tvorbu koreňov. Odrezky vložte do vody alebo do výsevného substrátu. Uložte ich na teplé a svetlé miesto, nie však na priame slnko. Aby sa odrezky udržali vo vlhkom a chránenom prostredí, zvyknú sa zakryť priesvitnou fóliou alebo sklom, či umiestniť vo fóliovníku. Pri teplote cca 24 °C by sa mali objaviť korienky cca za 3 týždne. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať hustoklasec žltý

Umiestnenie
Obľubuje rozptýlené jasné svetlo, avšak nie priame slnečné žiarenie. Aby rastlina zakvitla, potrebuje dostatok svetla. V lete má radšej trochu chladnejšie prostredie, inak jej vyhovuje bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 16°C.

Zemina
Vhodná je rašelinová alebo hlinitá zemina, ako ideálny substrát sa uvádza zmes rašeliny, vyzretého kompostu a piesku v pomere 3:1:1.

Zálievka
V rastovom období vyžaduje rastlina veľa vody, takže jej udržujte zeminu dostatočne vlhkú, v zime zálievku obmedzte. Vyhovuje jej aj zvýšená vlhkosť vzduchu, takže jej príležitostne sprejujte listy mäkkou vodou. Ak necháte rastline zeminu uschnúť, opadajú jej spodné listy.

Hnojenie
V lete, raz za dva týždne pridajte do zálievky tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktorý podporí kvitnutie (spolu so svetlom).

Kvitnutie
Kvitnúť začína na jar a vydrží v kvete počas celého leta, až do jesene.

Hustoklasec žltý, (Pachystachys lutea)

Ďalšie odporúčania

Aby hustoklasec rástol kompaktne, zaštipujte konce výhonkov. Na jar, keď začína nové obdobie rastu, môžete skrátiť stonky o tretinu, prípadne aj viac. Pri pestovaní ho nepremiestňujte, snažte sa mu vytvoriť rovnomerné podmienky. Ak už začínajú zo dna nádoby prerastať korene, treba rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Presádza sa na jar, kým rastlina ešte nekvitne. Staršie rastliny sú po čase vytiahnuté a nepôsobia už pekne, preto sa nahrádzajú novo zakorenenými odrezkami. Kvetináče a všeličo iné si vyberiete tu.

Hustoklasec žltý, (Pachystachys lutea)

9 komentáre k “Hustoklasec žltý

 • 22. septembra 2021 at 8:09
  Permalink

  Dobrý deň.
  Poprosím Vás , kde by som mohla kúpiť hustoklasec žltý.
  Veľmi to chcem, ale nikto to nemá.
  Ďakujem za odpoved.

  Reply
  • 14. mája 2022 at 13:08
   Permalink

   Dobrý deň prosím prosím vás nemáte niekto na predaj hustoklasec žltý nedá sa zohnať vopred ďakujem

   Reply
 • 15. októbra 2021 at 14:11
  Permalink

  Ak ešte nmáte tak ja na jar budem presádzať tak pošlem

  Reply
 • 6. februára 2022 at 20:52
  Permalink

  Dobrý deň.
  Ja tiež zháňam hustoklasec žltý. Poprosím Vás o zaslanie tejto rastliny na jar.

  Reply
 • 7. februára 2022 at 21:09
  Permalink

  Dobrý večer, ja by by som tiež poprosil o hustoklasec, ak by to bolo možné. Ďakujem

  Reply
 • 24. februára 2022 at 18:49
  Permalink

  Dobrý večer prajem, aj ja by som mala záujem o túto krásnu rastlinu. Ďakujem Vám.

  Reply
 • 12. júla 2022 at 14:39
  Permalink

  dobrý deň. Teraz som sa dostala k tomuto krásnemu kríku ak by ste este mali naviac tak by som mala záujem. Pekný deň. Lakvová

  Reply
  • 10. apríla 2023 at 13:34
   Permalink

   Prosím, ak niekto môžete predať pre moju známu hustoklasec žltý.

   Reply
 • 26. januára 2023 at 10:49
  Permalink

  Dobrý deň prajem, aj ja mám záujem o túto rastlinu, Ďakujem.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *