Ibištek čínsky, Čínska ruža

Ibištek čínsky (Hibiscus rosa-sinensis), (Malvaceae – slezovité), ľud: Čínska ruža, en: Chinese hibiscus, China rose, Hawaiian hibiscus,

Ibištek čínsky

Charakteristika

Ibištek čínsky pochádza zo subtropickej juhovýchodnej Ázie. Je to vždyzelená svetlomilná drevina, ktorá neznesie mrazy, preto sa u nás pestuje len v izbových podmienkach. Dorastá do výšky 1,8 m a viac. Má tmavozelené listy, ktoré sú vajcovité. Majú zubaté okraje a na líci sú lesklé. Sú 6 až 10 cm dlhé, môžu byť aj rôzne zvlnené, vykrajované alebo panašované. Kvety majú rozmanitú farbu a tvar zvonovitý, jednoduchý ale aj plný. Známe sú kultivary vo farebných odtieňoch červenej, oranžovej, žltej, ružovej a vzácnej bielej. Kvety sú veľké, niektoré dosahujú 10 -15 cm v priemere. Z kvetu vyčnieva výrazná tyčinka.

Rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte na jar drevnatými odrezkami, ktoré získate počas skracovania vrcholových výhonkov. Desať centimetrové odrezky umiestnite rovno do vlhkého substrátu prípadne do vody. Pri izbovej teplote vytvoria korene do dvoch až štyroch týždňov.

Začiatkom leta, keď nové rastlinky povyrastú, ich aspoň dva až trikrát zrežte. Podporíte tým tvarovanie rastliny do kríčkovej podoby. Mladé rastlinky môžete dať na slnko až po druhom presadení.

Ako pestovať ibištek čínsky

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na slnečnom mieste. Dostatok svetla je základom úspešného pestovania. Vhodné sú bežné izbové teploty, rastlina ocení zimný oddych pri teplote 12 – 16°C. Ak by ste pestovali ibištek v prehriatom byte a v slabom svetle, vytváral by dlhé vytiahnuté konáre a málo kvetov.

Zemina
Vyhovuje mu hlinitý vlhký substrát s prímesou rašeliny.

Zálievka
Rastliny počas vegetačného obdobia zalievajte stredne a vyživujte ich tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka raz za dva týždne. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem. Ibištek má rád vzdušnú vlhkosť, preto ho postavte na misku so zvlhčovacími kamienkami a vhodné je aj rosenie listov. Substrát udržujte vlhký, nie však premokrený. V zime zalievajte len mierne a medzi zálievkami nechajte zeminu vyschnúť.

Kvitnutie
Pri dobrej starostlivosti kvitne ibištek od jari do jesene, ojedinelé kvety sa môžu objaviť kedykoľvek. Kvet vydrží rozkvitnutý obyčajne jeden deň.

Choroby
Škodcovia napádajú ibištek čínsky najmä vtedy, keď je pestovaný vo veľmi suchom prostredí. Ide o drobné roztoče, ktoré sa vyskytujú na spodnej strane listov. Na listoch sa vtedy tvoria škvrny a vädnú. Na vrcholkoch výhonkov a pukoch sa zoskupujú vošky a nepekne ich deformujú. Pomôcť by malo sprchovanie vlažnou vodou.

Žltnutie listov a opadávanie pukov býva spôsobené suchom, pomôže zvýšenie vzdušnej vlhkosti.

Strihanie

Ibištek čínsky znáša rez veľmi dobre. Pre staršie rastliny je ideálny skorý jarný omladzovací rez, ktorý môže byť aj radikálnejší (na polovicu výšky). Počas sezóny priebežne skracujte dlhé výhonky. Rezom si ibištek vytvarujete do žiadúceho tvaru. Má tiež pozitívny vplyv na tvorbu kvetov a zahustenie rastliny. Po reze je vhodné rastlinu prihnojiť hnojivom a dopriať jej vyšší príjem vlahy. Čerstvo ostrihané rastliny umiestnite na chránené polotienisté miesto.

Pre mladé rastlinky je dôležité na začiatku leta zrezať dvakrát vrcholové výhonky. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárikov môžete nájsť napríklad tu.

Starostlivosť

Jar je vhodné obdobie na presádzanie ibišteka do väčšieho črepníka a čerstvej zeminy. Pekné kvetináče nájdete tu. Príliš veľký kvetináč však môže byť dôvodom, prečo rastlina nekvitne. Koreňovému systému vyhovujú skôr primerane stiesnené podmienky.

Cez zimu je vhodné rastlinu zazimovať v miestnosti s teplotou 10-16°C. Pri prezimovaní si oddýchne a potom na jar bohatšie zakvitne. Môže sa stať, že v tomto období rastlina zhodí listy. Netreba sa báť, na jar vyženie nové.

Čínskej ruži prospieva aj letnenie, takže od mája ho môžete presunúť z interiéru na terasy a balkóny. Letnenie má tiež pozitívny vplyv na bohaté kvitnutie. Pozor treba dať, aby ste rastline nespôsobili spálenie listov pri začiatkoch letnenia na ostrom slnku. Najskôr preto rastliny umiestňujte na polotienisté miesta a postupne ich otužujte.

S ibištekom nehýbte, keď sa na ňom tvoria púčiky kvetov, lebo by mohli opadať. Rovnako púčiky zvyknú opadať vtedy, keď sa zmení teplota v miestnosti, alebo jej vyschne zemina.

Príbuzné druhy

Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus) je okrasný, mrazuodolný opadavý krík, často pestovaný v našich zemepisných šírkach v záhradách aj verejných priestranstvách. Kvety kvitnú bielymi, fialovými a ružovými farbami.

Medzi liečivé druhy ibištekov patrí Ibištek sudánsky známy aj ako Ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa)Ibiš ružový (Alcea rosea) známy aj ako topoľovka ružová či Ibištek jedlý (Hibiscus esculentus) známy ako okra.
Často bývajú súčasťou bylinných alebo ovocných čajových zmesí.

2 thoughts on “Ibištek čínsky, Čínska ruža

 • 2. januára 2021 at 8:46
  Permalink

  Dobrý deň,
  akosi som sa začal vidieť v čínskych ružiach, tak som ich začal zbierať. mal som ich asi šesť druhov, keď sa začali prejavovať problémy. Najskôr na jednom začal zasychať vrchol, asi tak jedna tretina, potom smerom nadol druhá tretina, až nakoniec celý vyschol, listy neopadli len zvädli a ostali na kmieniku prichytené. Stalo sa to vlani na jar po presadení. Teraz v decembri sa toto objavilo aj na ďalších a zdá sa, že prídem o všetky. Prezrel som listy z vrchu aj odspodu, vybral som ich zo zeme, ktorú som tiež dôkladne prehliadol, použil som lupu, ale nič som nenašiel. Neviete mi poradiť, čo to je? Ďakujem!
  Ľupták

  Reply
  • 2. januára 2021 at 10:50
   Permalink

   Dobrý deň,
   mohlo by to byť spôsobené aj nejakou vírusovou alebo bakteriálnou nákazou rastlín, zväčša sa prenáša prostredníctvom hmyzu, ale môže byť aj v pôde a môže sa prenášať aj náradím, ako sú napríklad nožnice. Určite izolujte nakazené rastliny, ak sa dá, a tiež by som zostrihala napadnuté konáriky, treba však počítať s tým, že už môže byť neskoro, záleží od rozsahu poškodenia. Existujú aj ošetrovacie prípravky na potlačenie bakteriálnych chorôb rastlín. V každom prípade držím Vám palce, nech sa Vám podarí rastlinky zachrániť.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.