Ibištek čínsky, Čínska ruža

Ibištek čínsky (Hibiscus rosa-sinensis), (Slezovité – Malvaceae), ľud: Čínska ruža, en: Chinese hibiscus, China rose, Hawaiian hibiscus,

Ibištek čínsky

Charakteristika

Ibištek čínsky pochádza zo subtropickej juhovýchodnej Ázie. Je to vždyzelená svetlomilná drevina, ktorá neznesie mrazy, preto sa u nás pestuje len v izbových podmienkach. Dorastá do výšky 1,8 m a viac. Má tmavozelené listy, ktoré sú vajcovité. Majú zubaté okraje a na líci sú lesklé. Sú 6 až 10 cm dlhé, môžu byť aj rôzne zvlnené, vykrajované alebo panašované. Kvety majú rozmanitú farbu a tvar zvonovitý, jednoduchý ale aj plný. Známe sú kultivary vo farebných odtieňoch červenej, oranžovej, žltej, ružovej a vzácnej bielej. Kvety sú veľké, niektoré dosahujú 10 -15 cm v priemere. Z kvetu vyčnieva výrazná tyčinka.

Rozmnožovanie

Rastlinu rozmnožujeme na jar drevnatými odrezkami, ktoré získame počas skracovania vrcholových výhonkov. Desať centimetrové odrezky umiestnime rovno do vlhkého substrátu alebo do vody. Pri izbovej teplote vytvoria korene do dvoch až štyroch týždňov.

Začiatkom leta, keď povyrastú, ich aspoň dva až trikrát zrežeme. Podporíme tým tvarovanie rastliny do kríčkovej podoby. Mladé rastlinky môžeme dať na slnko až po druhom presadení.

Pestovanie ibišteka čínskeho

Umiestnenie
Rastlinu pestujeme na priamom slnečnom svetle. Dostatok svetla je základom úspešného pestovania. Vhodné sú bežné izbové teploty, rastlina ocení zimný oddych pri teplote 12 – 16°C. Ak by sme pestovali ibištek v prehriatom byte a v slabom svetle, vytváral by dlhé konáre a málo kvetov.

Zemina
Vyhovuje mu hlinitý vlhký substrát s prímesou rašeliny.

Zálievka
Rastliny počas vegetačného obdobia zalievame stredne a vyživujeme ich tekutým hnojivom s vysokým obsahom draslíka raz za dva týždne. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem. Ibištek má rád vzdušnú vlhkosť, preto ho postavíme na misku so zvlhčovacími kamienkami a vhodné je aj rosenie listov. Substrát udržujeme vlhký nie však premokrený. V zime zalievame mierne a medzi zálievkami necháme zeminu vyschnúť.

Kvitnutie
Pri dobrej starostlivosti kvitne ibištek od jari do jesene, ojedinelé kvety sa môžu objaviť kedykoľvek. Kvet vydrží rozkvitnutý obyčajne jeden deň.

Choroby
Škodcovia napádajú ibištek čínsky najmä vtedy, keď ho pestujeme vo veľmi suchom prostredí. Ide o drobné roztoče, ktoré sa vyskytujú na spodnej strane listov. Na listoch sa vtedy tvoria škvrny a vädnú. Na vrcholkoch výhonkov a pukoch sa zoskupujú vošky a nepekne ich deformujú. Pomôcť by malo sprchovanie vlažnou vodou.

Žltnutie listov a opadávanie pukov býva spôsobené suchom, pomôže zvýšenie vlhkosti.

Strihanie ibišteka čínskeho

Ibištek čínsky znáša rez veľmi dobre. Pre staršie rastliny je ideálny skorý jarný omladzovací rez, ktorý môže byť aj radikálnejší (na polovicu výšky). Počas sezóny priebežne skracujeme dlhé výhonky. Strihom ibištek tvarujeme do žiadúceho tvaru. Rez má pozitívny vplyv na tvorbu kvetov a zahustenie rastliny. Po reze je vhodné rastlinu prihnojiť hnojivom na ibišteky a dopriať jej vyšší príjem vlahy. Čerstvo ostrihané rastliny umiestníme na chránené polotienisté miesto.

Pre mladé rastlinky je dôležité na začiatku leta zrezať dvakrát vrcholové výhonky. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu.

Starostlivosť

Jar je vhodné obdobie na presádzanie ibišteka do väčšieho črepníka a čerstvej zeminy. Príliš veľký kvetináč však môže byť dôvodom, prečo rastlina nekvitne. Koreňovému systému vyhovujú skôr primerane stiesnené podmienky.

Cez zimu je vhodné rastlinu zazimovať v miestnosti s teplotou 10-16°C. Pri prezimovaní si oddýchne a potom na jar bohatšie zakvitne. Môže sa stať, že v tomto období rastlina zhodí listy. Netreba sa báť, na jar vyženie nové.

Čínskej ruži prospieva aj letnenie, takže od mája ho môžeme presunúť z interiéru na terasy a balkóny. Letnenie má tiež pozitívny vplyv na bohaté kvitnutie. Pozor treba dať, aby sme rastline nespálili listy pri začiatkoch letnenia na ostrom slnku. Najskôr preto rastliny umiestňujeme na polotienisté miesto a otužujeme ich.

S ibištekom nehýbeme, keď sa na ňom tvoria púčiky kvetov, lebo by mohli opadať. Rovnako púčiky zvyknú opadať, keď sa zmení teplota v miestnosti alebo rastline necháme vyschnúť zeminu.

Príbuzné druhy

Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus) je okrasný, mrazuodolný opadavý krík, často pestovaný v našich zemepisných šírkach v záhradách aj verejných priestranstvách. Kvety kvitnú bielymi, fialovými a ružovými farbami.

Medzi liečivé druhy ibištekov patrí Ibištek sudánsky známy aj ako Ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa)Ibiš ružový (Alcea rosea) známy aj ako topoľovka ružová či Ibištek jedlý (Hibiscus esculentus) známy ako okra.
Často bývajú súčasťou bylinných alebo ovocných čajových zmesí.

2 thoughts on “Ibištek čínsky, Čínska ruža

 • 2. januára 2021 at 8:46
  Permalink

  Dobrý deň,
  akosi som sa začal vidieť v čínskych ružiach, tak som ich začal zbierať. mal som ich asi šesť druhov, keď sa začali prejavovať problémy. Najskôr na jednom začal zasychať vrchol, asi tak jedna tretina, potom smerom nadol druhá tretina, až nakoniec celý vyschol, listy neopadli len zvädli a ostali na kmieniku prichytené. Stalo sa to vlani na jar po presadení. Teraz v decembri sa toto objavilo aj na ďalších a zdá sa, že prídem o všetky. Prezrel som listy z vrchu aj odspodu, vybral som ich zo zeme, ktorú som tiež dôkladne prehliadol, použil som lupu, ale nič som nenašiel. Neviete mi poradiť, čo to je? Ďakujem!
  Ľupták

  Reply
  • 2. januára 2021 at 10:50
   Permalink

   Dobrý deň,
   mohlo by to byť spôsobené aj nejakou vírusovou alebo bakteriálnou nákazou rastlín, zväčša sa prenáša prostredníctvom hmyzu, ale môže byť aj v pôde a môže sa prenášať aj náradím, ako sú napríklad nožnice. Určite izolujte nakazené rastliny, ak sa dá, a tiež by som zostrihala napadnuté konáriky, treba však počítať s tým, že už môže byť neskoro, záleží od rozsahu poškodenia. Existujú aj ošetrovacie prípravky na potlačenie bakteriálnych chorôb rastlín. V každom prípade držím Vám palce, nech sa Vám podarí rastlinky zachrániť.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.