Prilbica modrá, Vlčí mor, (Aconitum napellus), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Oměj tuhý, Oměj šalamounek, en: Monkshood
Charakteristika
Prilbica modrá je trváca mohutná bylina vysoká 0,5 – 1,5 m. Má hľuznatý repovito zhrubnutý koreň a pevnú a priamu stonku. Listy sú stopkaté, striedavé a dlaňovito zložené, 3 až 7 dielne. Na vrchole stonky sa tvorí rozkonárený strapec z tmavomodých až modrofialových súmerných kvetov, ktoré, ako názov napovedá, pripomínajú prilby. Plod je mechúrik s čiernymi semenami. Celá rastlina je silne jedovatá, preto s ňou manipulujte opatrne.
Modré kvety má aj Prilbica tuhá (Aconitum firmum), ktorá je občas uvádzaná ako tá istá rastlina len s iným názvom. Modrá je aj Prilbica pestrá (Aconitum variegatum), alebo v záhradách pestovaná Aconitum x arendsii a sú aj žlté prilbice, napríklad Aconitum lycoctonum.
Výskyt v prírode
Prilbica modrá je rozšírená v submediteránnych, miernych a oceánických oblastiach Európy. Vyskytuje sa na vlhkých, humóznych, najmä vápenatých stanovištiach, často so zvýšeným obsahom dusíka. Rastie popri horských prameniskách, pri potokoch, na okrajoch krovín, na horských nivách, pasienkoch a sutinách v horskom až subalpínskom stupni. V mnohých krajinách je táto rastlina chránená a pestuje sa na farmaceutické účely.
Rozmnožovanie
Rastlinu môžete množiť na jar alebo skôr na jeseň delením trsov. Patrí medzi najjedovatejšie európske rastliny, takže pri manipulácii s ňou zvýšte opatrnosť. Prilbica sa vysádza do hĺbky cca 10 cm. Chvíľu jej trvá, kým sa dobre zakorení a usadí v pôde. Na záhone potom vydrží mnoho rokov.
Galéria
Ako pestovať prilbicu
Umiestnenie
Ideálne je pre ňu polo-tienisté stanovište. Vhodné je aj plné slnko, na slnečnom stanovišti však potrebuje viac závlahy. Vyčleňte jej dostatok priestoru, aby sa mohla trsovito rozrásť. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zemina
Vhodná je výživná, humózna, nevysychavá zemina, hoci dobre sa pestuje takmer v akejkoľvek pôde. Hnojenie rastliny nie je nutné, ale môžete tým podporiť kvitnutie.
Zálievka
Pôdu udržujte vlhkú, nutná je pravidelná zálievka.
Kvitnutie
Kvitne v júni až septembri, októbri.
Využitie
Ide o liečivú rastlinu, ktorá sa pestuje na farmaceutické účely, nie je vhodná na domáce použitie, pretože je silne jedovatá. Zbierajú sa hľuzy, ktoré sa vytvorili počas leta. Hľuzy obsahujú akonitín, napellín, benzylalkonitín, cukor, škrob a ďalšie látky. Droga sa väčšinou používa na izoláciu akonitínu, ktorý sa v lekárstve uplatňuje v analgetických zmesiach proti bolestiam (reuma, ischias, bolesti zubov). Tablety predpisuje výhradne lekár. Účinkujú aj proti bolestivým ochoreniam a prechladnutiam. Malé dávky uľahčujú vykašliavanie a podporujú potenie. Otravy prilbicou sa prejavujú slinením, dusením, triaškou, zvýšeným pulzom a zosilneným dýchaním.
Zvykne sa tiež pestovať v záhradách ako okrasná rastlina.
Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami
Prilbica je ideálna rastlina do polotienistého záhonu, alebo do záhrady s drevinami. Začína kvitnúť v strede leta, ale jej jasnozelené listy sa vynímajú v záhone od skorej jari. Dobre pôsobí na tmavom pozadí, napríklad vysadená pred živým plotom zo vždyzelených kríkov a môže vytvárať aj rastlinný lem tmavých farieb. Modrá prilbica tvarom a farbou pekne dopĺňa žltokvitnúce kvety, ako je napríklad rudbekia. Hodí sa do rôznych farebných schém, kde vytvorí kontrast k pastelovým farbám mnohých kvetov.
Pridaj komentár