Hviezdnik ročný

Hviezdnik ročný, (Stenactis annua, syn: Erigeron annuus, Phalacroloma annuum), (Asteraceae – astrovité), cz: Turan roční, en: Annual fleabane

Hviezdnik ročný, (Stenactis annua)

Charakteristika

Hviezdnik ročný je jednoročná alebo trváca bylina (závisí to od životných podmienok), ktorá môže dorásť do výšky od 20 cm až do 150 cm. Stonku má vzpriamenú, okrúhlu, ryhovanú, husto chlpatú a olistenú. V hornej časti sa bohato rozkonáruje. Listy sú svetlo zelené, roztrúsene až husto chlpaté a pomerne variabilné. Prízemné listy sú vajcovité, smerom k stopke zúžené, na okraji pílkovité. Stonkové listy sú krátko stopkaté až sediace, kopijovité, pílkovité alebo celookrajové. Početné úbory kvetov sú usporiadané v koncových chocholíkových metlinách. Úbory majú priemer 1,5 až 2,5 cm. Tvorené sú úzkymi bielo sfarbenými jazykovitými kvetmi a žltými rúrkovitými kvetmi, ktoré vytvárajú výrazný terčík. Hviezdnik kvitne od júla až do prvých mrazov.

Rozmnožovanie

Hviezdnik ročný, (Stenactis annua)

Rastlina sa rozmnožuje takmer výhradne generatívne.

Semená dozrievajú postupne od začiatku augusta. Plody sú malé, riedko chlpaté, z boku sploštené nažky, ktoré majú veľkosť cca 1 mm.
Do okolia sú rozširované vetrom, vodou, zvieratami alebo aj ľudskou činnosťou (pracovným náradím, prichytením sa na obuv alebo oblečenie). Semená dokážu dozrieť aj na opelených zakvitnutých pokosených rastlinách. Schopné vyklíčiť sú hneď po vysemenení.

Vďaka svojej nenáročnosti na podmienky prostredia a tvorbe veľkého množstva semien sa dokáže rýchlo šíriť na nové stanovištia.

Výskyt

Hviezdnik ročný pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie v stepných oblastiach vo vnútrozemí až po atlantické pobrežie a do Európy bol dovezený ako okrasná rastlina. Postupne splanel a na mnohých miestach sa udomácnil. Na Slovensku sa vyskytuje viac v teplejších oblastiach, ale šíri sa aj do kotlín a podhorí na severe Slovenska. Do vyšších hornatých oblastí zatiaľ nezasahuje. Rastie na rumoviskách, opustených miestach s narušenou vegetáciou, na nevyužívaných zarastajúcich lúkach a záhradách, v okolí ciest, železníc, aj popri vodných tokoch. V záhradách sa často objavuje ako nevítaná burina. Všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu.

Hviezdnik ročný, (Stenactis annua)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *