Balónovník veľkokvetý

Balónovník veľkokvetý (Platycodon grandiflorus), (Campanulaceae – zvončekovité), cz: Boubelka velkokvětá, boubelík, en: Baloon flower, Chinese bellflower, de: Ballonblumen

balónovník

Charakteristika

Balónovník veľkokvetý je pomaly rastúca nenáročná trvalka pochádzajúca z východnej Ázie (Čína, Kórea, Japonsko a východná Sibír). Môže dorásť do výšky 60 cm a do šírky 30 cm.

Kvitne zaujímavými kvetmi pripomínajúcimi veľmi roztvorený zvonček. Kvety sú päťcípe, veľké až 7 cm a rastú na 25 cm dlhej stonke. Kvetné puky pred rozkvitnutím pripomínajú nafúknuté balóniky, podľa nich dostal balónovník pomenovanie vo viacerých jazykoch. Po dozretí balóniky akoby prasknú a otvoria sa do tvaru hviezdice s výrazným žilkovaním. Rozkvitnuté kvety sú tvarom veľmi podobné kvetom zvončeka rovnakolistého. Plod je tobolka. Rastlina má tmavozelené podlhovasté listy, po okrajoch jemne zúbkaté, ktoré rašia neskoro na jar (až v máji). Pri poranení roní balónovník bielu mliečnu šťavu. Je úplne mrazuvzdorný, znesie teploty až do -30°C. Na zimu zatiahne do zeme. Koreň rastliny sa využíva vo východoázijskej kuchyni a v tradičnej čínskej a kórejskej medicíne.

Poznáme biele, modré, fialové a ružové kultivary dorastajúce do rôznej výšky.

Rozmnožovanie

Balónovník sa rozmnožuje semenami. Efektívnejšie je však zadovážiť si rastlinu z obchodu a v auguste alebo v septembri ju vysadiť na záhon. Po vysadení ju už nepresádzajte ani neokopávajte, lepšie bude rásť a kvitnúť bez zásahov do koreňového systému. Odporúčaná vzdialenosť pri výsadbe viacerých rastlín je 25 – 30 cm.

Informácie pre pestovateľov

Umiestnenie
Balónovníku vyhovuje slnečné svetlé stanovište alebo polotieň.

Zemina
Vhodná je hlinitá priepustná výživná nepodmáčaná zemina, ktorá by nemala úplne vyschnúť.

Zálievka
Balónovník je odolný voči suchu, spravidla nepotrebuje žiadnu starostlivosť. V prípade veľkého sucha mu môžeme dopriať občasnú zálievku. Rastliny pestované v nádobách zalievame mierne.

Kvitnutie
Kvitne od konca júna do augusta. Odkvitnuté kvety odstraňujeme, lebo nepôsobia pekne.

Choroby
Netrpí chorobami, môžu si však na ňom pochutnávať slizniaci.

Tipy na pestovanie

Vysádza sa do záhonov, skaliek a dariť sa mu bude aj v nádobách. Veľmi pekne vynikne vysadený v skupinách v rôznofarebných kombináciách. Samostatne rastúca rastlina je pomerne nevýrazná, odporúča sa vysádzať spolu aspoň 3 kusy. Pestovať ho môžeme v spoločnosti nižších okrasných tráv, alebo v zmiešaných kvetinových záhonoch spolu s petúniami, aksamietnicami, kokardami, šalviou, krásnoočkom a podobne. Pekne vyzerá výsadba s ružami.

balónovník

3 thoughts on “Balónovník veľkokvetý

 • 15. októbra 2020 at 12:11
  Permalink

  naozaj užitočná stránka 🙂 …môžem sa opýtať, môj balonovník je celý zožltnutý, síce sú obdobia dlhotrvajúcich dažďov, tak neviem čomu to pripísať. Nechať ho na zimu tak? Na jar vyraší?

  Reply
  • 15. októbra 2020 at 14:15
   Permalink

   Je to ok, na zimu balónovník zaťahuje, čiže celá nadzemná časť odumiera. Nasledujúci rok na jar opäť vyrastie.

   Reply
   • 15. októbra 2020 at 15:45
    Permalink

    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.