Balónovník veľkokvetý

Balónovník veľkokvetý (Platycodon grandiflorus), (Campanulaceae – zvončekovité), cz: Boubelka velkokvětá, boubelík, en: Baloon flower, Chinese bellflower, de: Ballonblumen

balónovník

Charakteristika

Balónovník veľkokvetý je pomaly rastúca nenáročná trvalka pochádzajúca z východnej Ázie (Čína, Kórea, Japonsko a východná Sibír). Môže dorásť do výšky 60 cm a do šírky 30 cm. Koreň rastliny sa využíva vo východoázijskej kuchyni a v tradičnej čínskej a kórejskej medicíne. Pri poranení roní rastlina bielu mliečnu šťavu.

Kvitne zaujímavými kvetmi pripomínajúcimi veľmi roztvorený zvonček. Kvety sú päťcípe, veľké až 7 cm a rastú na 25 cm dlhej stonke. Kvetné puky pred rozkvitnutím pripomínajú nafúknuté balóniky, podľa nich dostal balónovník pomenovanie vo viacerých jazykoch. Po dozretí balóniky prasknú a otvoria sa do tvaru hviezdice s výrazným žilkovaním. Pestujú sa kultivary dorastajúce do rôznej výšky s bielymi, modrými, fialovými alebo ružovými kvetmi. Rozkvitnuté kvety sú tvarom veľmi podobné kvetom zvončeka rovnakolistého. Plod je tobolka. Rastlina má tmavozelené podlhovasté listy, po okrajoch jemne zúbkaté. Je úplne mrazuvzdorná, znesie teploty až do -30°C. Na zimu zaťahuje do zeme. Na jar mu listy rašia pomerne neskoro, až v máji. Preto si radšej označte miesto, kde je vysadený, aby ste na rovnaké miesto na jar nevysadili aj niečo iné, s čím si potom bude zavadzať.

Rozmnožovanie

Balónovník sa rozmnožuje semenami. Efektívnejšie je však zadovážiť si rastlinu z obchodu a v auguste alebo v septembri ju vysadiť na záhon. Po vysadení ju už nepresádzajte ani neokopávajte, lepšie bude rásť a kvitnúť bez zásahov do koreňového systému. Odporúčaná vzdialenosť pri výsadbe viacerých rastlín je 25 – 30 cm.

Ako pestovať balónovník

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné svetlé stanovište alebo polotieň.

Zemina
Vhodná je hlinitá priepustná výživná nepodmáčaná zemina, ktorá by nemala úplne vyschnúť. Substrát si vyberiete tu.

Zálievka
Balónovník je odolný voči suchu, spravidla nepotrebuje žiadnu starostlivosť. V prípade veľkého sucha mu môžete dopriať občasnú zálievku. Rastliny pestované v nádobách treba zalievať mierne.

Kvitnutie
Kvitne od konca júna do augusta. Odkvitnuté kvety odstraňujte, lebo nepôsobia pekne.

Choroby
Netrpí veľmi chorobami, môžu si však na ňom pochutnávať slizniaci. Pomôcť by mohlo, ak okolo vysadenej rastliny umiestnite takýto medený plôtik, slizniaky a slimáky totiž majú prirodzenú averziu voči medi. Pre viac plašičov škodcov, kliknite sem.

Tipy na pestovanie

Vysádza sa do záhonov, skaliek a dariť sa mu bude aj v nádobách. Balkónové kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Veľmi pekne vynikne vysadený v skupinách v rôznofarebných kombináciách. Samostatne rastúca rastlina je pomerne nevýrazná, odporúča sa vysádzať spolu aspoň 3 kusy. Pestovať ho môžete v spoločnosti nižších okrasných tráv, alebo v zmiešaných kvetinových záhonoch spolu s petúniami, aksamietnicami, kokardami, šalviou, krásnoočkom a podobne. Pekne vyzerá výsadba s ružami.

balónovník

Diskusia k článku “Balónovník veľkokvetý

 • 15. októbra 2020 at 12:11
  Permalink

  naozaj užitočná stránka 🙂 …môžem sa opýtať, môj balonovník je celý zožltnutý, síce sú obdobia dlhotrvajúcich dažďov, tak neviem čomu to pripísať. Nechať ho na zimu tak? Na jar vyraší?

  Reply
  • 15. októbra 2020 at 14:15
   Permalink

   Je to ok, na zimu balónovník zaťahuje, čiže celá nadzemná časť odumiera. Nasledujúci rok na jar opäť vyrastie.

   Reply
   • 15. októbra 2020 at 15:45
    Permalink

    Ďakujem pekne za odpoveď.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.