Ibištek sýrsky

Ibištek sýrsky, (Hibiscus syriacus), (Malvaceae – slezovité), cz: Ibišek syrský, en: Korean rose, Syrian ketmia, Shrub althea, Rose mallow

ibištek sýrsky

Charakteristika

Ibištek sýrsky je okrasná mrazuodolná opadavá drevina. Po zimnom spánku sa prebúdza pomaly, zazelená sa ako jeden z posledných kríkov v záhrade, až neskoro na jar. Mladé kríky vytvárajú najskôr zvislé výhonky prerastajúce postupne do nepravidelného kra, ktorý neskôr nadobúda oválno vajcovitý tvar. Listy sú tmavozelené a stopkaté, dlhé okolo 10 cm. Sú trojlaločné s úkrojkami a viditeľnou žilnatinou. Pohľady celkom iste upútajú kvety dosahujúce veľkosť 8 cm. Majú 5 korunných lupienkov, ktoré zväčša bývajú bielej, ružovej alebo levanduľovej farby s tmavšími červenými škvrnami pri ústí kvetného lôžka. Pestujú sa aj rozmanité nové kultivary, ktorých kvety môžu byť rôzne sfarbené, rôznej veľkosti, jednoduché aj plné. Jednotlivé kvietky kvitnú veľmi krátko (1 deň), kvetmi obsypaný krík však kvitne celé leto.

Ibištek sýrsky je národným kvetom Južnej Kórey, volajú ho aj kórejská ruža a spomína sa aj v juhokórejskej štátnej hymne. Pôvod rastliny sa lokalizuje do južnej a juhovýchodnej Číny, prímenie sýrsky získal vďaka tomu, že sa do Európy dostal zo sýrskych záhrad.

Rozmnožovanie

Ibištek sa pestuje zo semena. Kvitnúce rastliny poskytujú dobre klíčivé semená a v okolí materskej rastliny často vyrastajú semenáčiky. Ibištek rastie pomaly, ale pri optimálnych podmienkach dorastie až do výšky 3 – 4 metrov.

Semená sa tvoria v plodoch, takzvaných tobolkách. Dozrievajú koncom jesene. Ponechané na konárikoch pôsobia v zime celkom dekoratívne. Vhodnejšie ich je však odstraňovať, aby sa rastlina nerozosievala do okolia.

Ibištek sa dá rozmnožiť aj prostredníctvom odrezkov, ktoré si necháte zakoreniť.

Plody ibišteka sýrskeho – tobolky so semenami

Ako pestovať ibištek

Umiestnenie
Ibištek sa sadí na slnečné teplé bezveterné stanovište najlepšie na jar. V studených alebo severných záhradách dobre zakvitne vtedy, ak bude rásť pri múre otočenom na juh alebo západ.

Zemina
Vyhovuje mu priepustná zemina na plnom slnku, dobre znáša kyslú aj vápenatú pôdu. Niektoré zdroje sa skôr prikláňajú k mierne kyslej pôde. Koreňový systém je plytký, preto okolo ibišteka neokopávame pôdu, aby sme korene nepoškodili. (Plytký koreňový systém má aj magnólia.)

Zálievka
V suchom období vyžaduje dostatok vlahy, ale pozor, neznáša premokrenie. Premokrenie môže mať za následok opadávanie kvetných pukov.

Kvitnutie
Kvitne v lete a v jeseni, od júla do októbra, kvetmi veľkými 5 – 8 cm a kvitne na tohtoročnom (novom) dreve. Pre bohaté kvitnutie potrebuje teplú jeseň, živiny v pôde, slnečné stanovište a správny rez.

Choroby
Stáva sa, že ibištek napádajú vošky, roztoče, molice, zvykne trpieť aj chlorózou listov. Je náchylný aj na iné choroby listov, ako je múčnatka alebo hubovité ochorenia. Problémy sa objavujú vtedy, keď sa nám nepodarí zabezpečiť rastline optimálne životné podmienky. Rastlinu pravidelne kontrolujte a v prípade potreby zasiahnite. Ak sa objaví chloróza, dodajte rastline výživu v podobe hnojiva s vyšším obsahom železa.

Strihanie

Ibištek sýrsky sa strihá na jar pred začiatkom nového rastu, ideálne v marci. Odstraňujú sa suché, minuloročné, slabé a dovnútra rastúce výhonky. Výhonky, ktoré necháte, skráťte asi o tretinu dĺžky. Ibištek znesie aj radikálne zrezanie, teda prežije silný hlboký rez, ale potom pravdepodobne nasledujúcu sezónu nezakvitne.

Odporúča sa korunu ibišteka presvetľovať pravidelne, docielite tým pekný tvar a lepšie kvitnutie. Ak by došlo k zahusteniu stredu koruny, nerástli by mu tam listy a pôsobil by nevzhľadne. Kvitne na novom, tohtoročnom dreve. Tým, že strihanie podporí tvorbu nových konárikov, nepriamo sa podporí aj kvitnutie. Pri silnejšom (nie radikálnom) reze vytvorí menej, ale zato väčších kvetov. Mierny rez zas spôsobí viac menších kvetov. Záhradné nožnice si vyberiete tu.
Ibištek je okrasný krík, ale dá sa pekne pestovať a vytvarovať aj na kmienku ako stromček.

Využitie

Vynikne ako solitér a je vhodný aj na výsadbu do živého plota, ak vám nevadí, že je opadavý. Môžete si ho pestovať aj v nádobe, v tom prípade ho môžete ponechať vonku do teploty -5°C. Pekné nádoby pre váš ibištek môžete nájsť napríklad tu.

Príbuzné druhy

V izbových podmienkach sa zvykne pestovať príbuzný, Ibištek čínsky (Hibiscus rosa- sinensis), nazývaný aj čínska ruža. Je to tropická rastlina a neznesie mrazy, ale v lete si ho môžete letniť na balkóne alebo v záhrade.

Hoci je údajne ibištek sýrsky tiež jedlý, nepoužíva sa na výrobu čajov ani v kuchyni. Liečivé druhy sú Ibištek sudánsky známy aj ako Ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa)Ibiš ružový (Alcea rosea) známy aj ako topoľovka ružová či Ibištek jedlý (Hibiscus esculentus) známy ako okra.
Často bývajú súčasťou bylinných alebo ovocných čajových zmesí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *