Ibištek sýrsky

Ibištek sýrsky, Hibiscus syriacus (Slezovité – Malvaceae)

ibištek sýrsky
Ibištek sýrsky, Hibiscus syriacus

Charakteristika

Ibištek sýrsky je okrasná mrazuodolná drevina, opadavý krík, ktorého olistenie sa vyvíja veľmi neskoro na jar. Zazelená sa ako jeden z posledných kríkov v záhrade. Mladé kry vytvárajú najskôr zvislé výhonky prerastajúce postupne do nepravidelného kra, ktorý neskôr nadobúda oválno vajcovitý tvar. Listy sú nevýrazné, hoci ľahko rozpoznateľné. Pohľady celkom iste upúta zakvitnutými kvetmi bielej, ružovej alebo levanduľovej farby.

Rozmnožovanie ibišteka sýrskeho

Ibištek sa pestuje zo semena. Kvitnúce rastliny poskytujú dobre klíčivé semená. V okolí materskej rastliny často vyrastajú semenáčiky. Ibištek rastie pomaly, ale pri optimálnych podmienkach dorastie až do výšky 3 – 4 metrov.

Semená sa tvoria v plodoch, ktoré nazývame tobolky. Dozrievajú koncom jesene. V zime pôsobia na konároch dekoratívne. Vhodnejšie ich je však odstraňovať, aby sa rastlina nerozosievala.

Ibištek sa dá rozmnožiť aj prostredníctvom zakorenenia odrezkov, podobne ako drieň výbežkatý.

Plody ibišteka sýrskeho – tobolky so semenami

Pestovanie ibišteka

Umiestnenie
Ibištek sadíme na slnečné teplé bezveterné stanovište najlepšie na jar. V studených alebo severných záhradách dobre zakvitne vtedy, ak bude rásť pri múre otočenom na juh alebo západ.

Zemina
Vyhovuje mu priepustná zemina na plnom slnku, dobre znáša kyslú aj vápenatú pôdu. Niektoré zdroje sa skôr prikláňajú k mierne kyslej pôde. Koreňový systém je plytký, preto okolo ibišteka neokopávame pôdu, aby sme korene nepoškodili. (Plytký koreňový systém má aj magnólia.)

Zálievka
V suchom období vyžaduje dostatok vlahy, ale pozor, neznáša premokrenie. Premokrenie môže mať za následok opadávanie kvetných pukov.

Kvitnutie
Pre bohaté kvitnutie potrebuje teplú jeseň, živiny v pôde, slnečné stanovište a správny rez. Kvitne v lete a v jeseni, od júla do októbra, kvetmi veľkými 5 – 8 cm. Ibištek kvitne na tohtoročnom (novom) dreve.

Choroby
Ibištek často napádajú vošky, roztoče, molice, zvykne trpieť aj chlorózou listov. Je náchylný aj na iné choroby listov, ako je múčnatka alebo hubovité ochorenia. Rastlinu preto pravidelne kontrolujeme a v prípade potreby zasiahneme.

Strihanie ibišteka

Ibištek striháme na jar pred začiatkom nového rastu, ideálne v marci. Odstraňujeme suché, minuloročné, slabé a dovnútra rastúce výhonky.
Výhonky, ktoré necháme, skracujeme asi o tretinu dĺžky. Ibištek znesie aj radikálne zrezanie.
Dá sa pestovať a vytvarovať na kmienku ako stromček.

Odporúča sa korunu ibišteka presvetľovať pravidelne, docielime tým lepšie kvitnutie. Ak by došlo k zahusteniu stredu koruny, nerástli by mu tam listy a pôsobil by nevzhľadne. Ak ho zrežeme silno, nemusí nasledujúcu sezónu vôbec zakvitnúť, alebo vytvorí len málo, zato väčších kvetov. Mierny rez zas spôsobí viac menších kvetov.

Využitie

Je to okrasný krík. Vynikne ako solitér a je vhodný aj na výsadbu do živého plota. Ibištek sa dá pestovať aj v nádobe, v tom prípade ho môžeme ponechať vonku do teploty -5°C. Výber kvetináčov za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu.

Príbuzné druhy

V izbových podmienkach sa zvykne pestovať jeho príbuzný, Ibištek čínsky (Hibiscus rosa- sinensis), nazývaný aj čínska ruža. Je to tropická rastlina a neznesie mrazy.

Hoci je údajne ibištek sýrsky tiež jedlý, nepoužíva sa na výrobu čajov ani v kuchyni. Liečivé druhy sú Ibištek sudánsky známy aj ako Ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa)Ibiš ružový (Alcea rosea) známy aj ako topoľovka ružová či Ibištek jedlý (Hibiscus esculentus) známy zasa ako okra.
Často bývajú súčasťou bylinných alebo ovocných čajových zmesí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.