Kapucínka väčšia, (Tropaeolum majus), (Tropaeolaceae – kapucínkovité), cz: Lichořeřišnice, en: Garden nasturtium, Indian cress, Monks cress
Charakteristika
Kapucínka je trváca alebo jednoročná bylina s popínavou stonkou. U nás sa pestuje ako jednoročná rastlina, pretože nie je mrazuvzdorná a vymŕza. Pochádza z Južnej Ameriky, kde je trvalkou a jej výhonky môžu dorásť až do dĺžky 5 metrov. Do Európy bola dovezená v 17. storočí ako okrasná rastlina. V našich podmienkach má výhonky kratšie, môžu však dosahovať dĺžku až do 2 – 3 metrov. Prepletajú sa medzi sebou, alebo okolo opory, na ktorú sa prichytávajú pomocou 20 cm dlhých stopiek okrúhlych listov. Listy kapucínky majú výrazné, zelenobiele žilky. Z pazúch listov vyrastajú rovnako dlhostopkaté, veľké kvety s nápadnou ostrôžkou. Kvety sú 5 až 6 cm veľké a majú päť lupienkov. Bývajú oranžovej, červenej alebo žltej farby a nevoňajú, ale aj napriek tomu priťahujú včely. Z opelených kvetov dozreje plod – trojdielna tobolka obsahujúca semená.
Rozmnožovanie a výsev
Kapucínka sa rozmnožuje semenami. Vysievajú sa v polovici apríla až prvej polovici mája priamo do prekypreného záhona, približne v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti po 2 až 3 kusy. Pred samotným výsevom im v záhone nachystajte zavlažené jamky alebo jarčeky, do ktorých ich uložíte. Rastlinkám nevyhovuje presádzanie, lebo sú krehké a ľahko sa poškodia. Pekne rastú aj v nádobách na balkónoch a terasách. Balkónové kvetináče môžete nájsť napríklad tu.
Ako pestovať kapucínku
Umiestnenie
Najradšej má slnečné a teplé stanovište, chránené pred silným vetrom. Znesie aj polotieň. Zasaďte si ju k vhodnej opore, okolo ktorej sa bude šplhať nahor. Oporu pre popínavé rastliny nájdete tu.
Zemina
Ideálny je priepustný, hlinito-piesočnatý substrát s nižším obsahom dusíka. Netreba ich hnojiť, vystačia si so živinami obsiahnutými v pôde. O kapucínke platí, že čím chudobnejšia je pôda v ktorej rastie, tým bohatšie má žiarivé kvety. Na vyhnojenom záhone bude bujne rásť, ale slabo kvitnúť.
Zálievka
Kapucínka uprednostňuje suchšiu pôdu. Rastliny umiestnené v črepníku na slnku potrebujú pravidelnú primeranú zálievku. Pred každou zálievkou je vhodné nechať substrát mierne vyschnúť. Veľa vody rastlinám škodí, častejšie trpia chorobami, hnijú a menej kvitnú.
Kvitnutie
Kvitne od mája do októbra.
Zber semien
Semená sa zbierajú od júna do októbra, dozrievajú postupne. Zrelé semeno má svetlú žltohnedú farbu.
Choroby a škodcovia
Listy kapucínok sú odolné proti voškám, ale veľmi rady si na nich pochutnávajú skočky a rôzne húsenice.
Skočky sú malé čierne skákajúce chrobáčiky, veľké cca 1 – 2 mm, ktoré sa vyskytujú vo väčších skupinách a sú veľmi nenásytné. V listoch rastlín vyžierajú dierky tak, že z nich urobia sitko a rastlina usychá. Keď sa premnožia, vedia veľmi rýchlo zničiť celé porasty rastlín. Prosperujú v horúcich slnečných suchých dňoch. Skočky milujú kapucínku, preto niektorí záhradkári pestujú kapucínku v zeleninovej záhrade, kde slúži na zachytenie skočiek, ktoré by inak hodovali na šaláte, rukole, prípadne niečom inom. Ako prevencia sa odporúča odstraňovanie záhradného odpadu a prerýľovanie zeme po sezóne, tým sa decimuje počet prezimujúcich škodcov.
Tip na pestovanie
Vysaďte si ich v záhrade na rôznych miestach, dostatočne od seba vzdialených. Zvýšite tým šancu, že niektoré sadenice škodcovia nenájdu.
Využitie
Kapucínka, okrem toho, že je ozdobná rastlina, je vhodná aj na konzumáciu. Kvety a listy majú podobnú pikantnú, korenistú chuť ako žerucha, reďkovka alebo rukola. Môžu sa stať netradičným a výživným spestrením nátierok, šalátov a polievok. Skvelé pomôcky do kuchyne môžete nájsť tu.
Čerstvé listy a kvety obsahujú veľké množstvo vitamínu C, preto sa odporúča zaradiť si ich do jedálnička pri ozdravných kúrach alebo pri avitaminóze.
Žlté kvety kapucínky obsahujú luteín, ktorý má významnú úlohu pri ochrane zraku pred oxidačným poškodením. (wikipedia)
Liečivé účinky
Kapucínka väčšia, okrem toho, že je chutná, jedlá a ozdobná kvetina, je aj liečivá rastlina. Na liečebné účely sa zbiera semeno (Semen tropaeoli majoris). Zber sa robí ručne, následne sa semená sušia na slnku a nakoniec sa olúpu. Vyživovacie pletivo semien obsahuje glukotropeolín, mastný olej, bielkoviny. Semeno patrí k rastlinným antibiotikám, ktoré pôsobia proti mikroorganizmom rodov Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella a proti baktériám napádajúcim močový trakt a ľadviny (Proteus vulgaris).
Účinné látky sa intenzívne vylučujú močom a čiastočne aj pľúcami, droga sa preto užíva pri liečbe zápalov močových ciest a priedušiek. Účinná je aj pri liečbe zápalov nosnej sliznice, nachladnutí, chrípke a suchom kašli.
Celá nadzemná časť rastliny sa môže používať ako vlasové tonikum, na svrbiacu pokožku pod vlasmi a nadmernú tvorbu lupín. Používa sa aj proti vypadávaniu vlasov a na podporu ich rastu, podobne ako pŕhľava. (Upozornenie: Vonkajšie použitie môže u precitlivených osôb vyvolať alergickú reakciu.)
Príbuzné druhy
Kapucínka menšia (Tropaeolum minus) je nízkeho vzrastu a vyháňa veľké množstvo kvetov ponad listy. Vytvára hustý kvetinový koberec alebo sa pestuje prevísajúca z kvetináčov a nádob.