Kapucínka väčšia

Kapucínka väčšia, Tropaeolum majus, (Tropaeolaceae – Kapucínkovité), en: Garden nasturtium, Indian cress, Monks cress, cz: Lichořeřišnice

Kapucínka väčšia

Charakteristika

Kapucínka je trváca, alebo jednoročná bylina s popínavou stonkou, z ktorej vyrastajú okrúhle, dlhostopkaté listy. Listy majú výrazné, zelenožlté žilky. Z pazúch listov vyrastajú rovnako dlhostopkaté, veľké kvety s nápadnou ostrôžkou. Kvety sú 5 až 6 cm veľké a majú päť lupienkov. Bývajú oranžovej, červenej alebo žltej farby a nevoňajú, ale aj napriek tomu priťahujú včely. Z opelených kvetov dozreje plod – trojdielna tobolka obsahujúca semená, ktorými sa rastlina rozmnožuje. U nás sa kapucínka väčšia pestuje ako jednoročná rastlina, pretože nie je mrazuvzdorná a vymŕza. Pochádza z Južnej Ameriky, kde jej výhonky môžu dorásť až do dĺžky 5 metrov. Do Európy bola kapucínka dovezená v 17. storočí, ako okrasná rastlina. V našich podmienkach sú výhonky kratšie, no môžu dorásť až do 2 – 3 metrovej dĺžky. Okolo opory sa prichytávajú pomocou 20 cm dlhých stopiek okrúhlych listov.

Rozmnožovanie a výsev

Kapucínka sa rozmnožuje semenami. Vysádzajú sa v polovici apríla a v prvej polovici mája priamo do prekypreného záhonu, približne v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti po 2 až 3 kusy, do zavlažených jamiek alebo jarčekov. Rastlinkám nevyhovuje presádzanie, lebo sú krehké a ľahko sa poškodia.

Kapucínka väčšia

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie
Kapucínky majú najradšej slnečné a teplé stanovište, chránené pred silným vetrom. Znesú aj polotieň.

Zemina
Ideálny je pre ne priepustný, hlinito-piesočnatý substrát s nižším obsahom dusíka. Netreba ich hnojiť, vystačia si so živinami obsiahnutými v pôde.
O kapucínke platí, že čím chudobnejšia je pôda, v ktorej rastie, tým bohatšie má žiarivé kvety. Na vyhnojenom záhone bude bujne rásť, ale slabo kvitnúť.

Zálievka
Kapucínka uprednostňuje suchšiu pôdu. Rastliny umiestnené v črepníku na slnku potrebujú viac vody, než rastliny vysadené v záhrade. Pred každou zálievkou je vhodné nechať substrát mierne vyschnúť. Veľa vody rastlinám škodí, častejšie trpia chorobami, hnijú a menej kvitnú.

Kvitnutie
Kapucínky kvitnú od mája do októbra.

Zber semien
Semená sa zbierajú od júna do októbra, dozrievajú postupne. Zrelé semeno má svetlú žltohnedú farbu.

Choroby a škodcovia
Listy kapucínok sú odolné proti voškám, ale rady si na nich pochutnávajú skočky a rôzne húsenice. 

Skočky sú malé čierne skákajúce chrobáčiky, veľké cca 1 – 2 mm, ktoré sa vyskytujú vo väčších skupinách a sú veľmi nenásytné. V listoch rastlín vyžierajú dierky tak, že z nich urobia sitko a rastlina usychá. Keď sa premnožia, vedia veľmi rýchlo zničiť celé porasty rastlín. Prosperujú v horúcich slnečných suchých dňoch. Skočky milujú kapucínku, preto niektorí záhradkári pestujú kapucínku v zeleninovej záhrade, kde slúži na zachytenie skočiek, ktoré by inak hodovali na šaláte, rukole, prípadne niečom inom. Ako prevencia sa odporúča odstraňovanie záhradného odpadu a prerýľovanie zeme po sezóne, aby sa decimoval počet prezimujúcich škodcov.

Tip na pestovanie
Vysaďte si ich na niekoľko miest v záhrade, dostatočne od seba vzdialených. Zvýšite tým šancu, že niektoré sadenice škodcovia nenájdu.

Využitie

Kapucínka, okrem toho, že je ozdobná rastlina, je vhodná aj na konzumáciu. Kvety a listy majú podobnú pikantnú, korenistú chuť ako žerucha, reďkovka alebo rukola. Môžu sa stať netradičným, no výživným spestrením nátierok, šalátov a polievok.

Čerstvé listy a kvety obsahujú veľké množstvo vitamínu C, preto je účinné zaradiť si ich do jedálnička pri ozdravných kúrach alebo pri avitaminóze.

Žlté kvety kapucínky obsahujú luteín, ktorý má významnú úlohu pri ochrane zraku pred oxidačným poškodením. (wikipedia)

Liečivé účinky

Kapucínka väčšia, okrem toho, že je chutná, jedlá a ozdobná kvetina, je aj liečivá rastlina. Na liečebné účely sa zbiera semeno (Semen tropaeoli majoris). Zber sa robí ručne, následne sa semená sušia na slnku a nakoniec sa olúpu. Vyživovacie pletivo semien obsahuje glukotropeolín, mastný olej, bielkoviny. Semeno patrí k rastlinným antibiotikám, ktoré pôsobia proti mikroorganizmom rodov Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella a proti baktériám napádajúcim močový trakt a ľadviny (Proteus vulgaris).

Účinné látky sa intenzívne vylučujú močom a čiastočne aj pľúcami, droga sa preto užíva pri liečbe zápalov močových ciest a priedušiek. Účinná je aj pri liečbe zápalov nosnej sliznice, nachladnutí, chrípke a suchom kašli.

Celá nadzemná časť rastliny sa môže používať ako vlasové tonikum, na svrbiacu pokožku pod vlasmi a nadmernú tvorbu lupín. Používa sa proti vypadávaniu vlasov i na podporu ich rastu, podobne ako pŕhľava. (Upozornenie: Vonkajšie použitie môže u precitlivených osôb vyvolať alergickú reakciu.)

Príbuzné druhy

Kapucínka menšia (Tropaeolum minus), je nízkeho vzrastu a vyháňa veľké množstvo kvetov v dostatočnej výške nad listami. Rastliny vytvárajú hustý kvetinový koberec alebo sa pestujú prevísajúce z kvetináčov a nádob.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.