Margaréta biela balkónová

Margaréta biela balkónová, Leucanthemum paludosum, (al. Chrysanthemum paludosum al Mauranthemum paludosum), en: Creeping Daisy, Mini Marguerite. Starší slovenský názov: Králik biely, cz: Kopretina bílá, (Asteraceae/Astrovité)

Margaréta biela balkónová

Charakteristika

Margaréta biela je trváca rastlina dorastajúca do výšky 20 – 80 cm. Voľne v prírode sa vyskytuje od nížin až po horské oblasti. Nájdeme ju takmer v celej Európe.

Staršia literatúra uvádza margarétu bielu pod názvom králik biely. Latinský názov tohto druhu je Leucanthemum vulgare, celá rastlina je pomerne premenlivá a v rámci jedného druhu je niekoľko poddruhov. V záhradách sa často pestujú nižšie odrody (Leucanthemum paludosum) so slovenským názvom Margaréta balkónová.

Margaréta je trvalka a obdobie vegetačného pokoja, čiže zimu, prežíva vďaka valcovitým, trochu uzlinatým a šikmo položeným podzemkom. Z nich na jar vyrastajú priame stonky, na konci ktorých sa tvoria kvety. Sú tvorené bielymi korunnými lupienkami obklopujúcimi žltú kvetnú hlavičku. Tmavozelené listy lopatkovitého tvaru rastú v prízemnej ružici a majú zúbkatý okraj. Listy rastúce na stonke sú kopijovité a rastú striedavo. Čím vyššie rastú listy na stonke, tým sú menšie.

Šľachtením vznikli desiatky odrôd, ktoré sa líšia výškou, tvarom listov a kvetov. Kvety môžu byť jednoduché, poloplné aj plné, ale i strapaté či ihlicovité a majú rôznu veľkosť a farbu. 

Rozmnožovanie

Margaréta biela balkónová sa rozmnožuje generatívne, semenami. Semienka sa vysievajú na jar v apríli až v máji na záhon alebo do nádob rovnako ako pri letničkách. Ak sme mali rastlinku v nádobe, v septembri ju presádzame do zeme na konečné stanovisko. Pri presádzaní, ktoré sa potom odporúča uskutočňovať každé 3 roky, trsy rastliny rozdelíme. Rastlinu tým omladíte a zároveň ju podporíte v ďalšom raste. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie
Margarétam vyhovuje plne slnečné stanovište. Rastlina je pevná a znesie aj vietor.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje margaréta výživnú, humóznu a dobre priepustnú pôdu.

Zálievka
Vyžadujú dostatok slnka a vlahy, nie však trvalé zamokrenie. V lete potrebujú margarétky veľmi veľa vody. Ak sa im zemina príliš vysuší, začnú im vädnúť listy a rastlina prestane kvitnúť. Na záchranu rastliny treba zrezať korunku asi o tretinu. Rastlina by mala potom začať vyháňať bočné výhonky, ktoré budú kvitnúť.

Kvitnutie
Botanické druhy margaréty bielej kvitnú od mája do augusta, vyšľachtené kultivary začínajú kvitnúť trochu neskôr (koncom mája).
Kvety sa otvárajú na slnku.

Starostlivosť
Margaréta biela aj jej kultivary sú  nenáročné na pestovanie. Vyžadujú len dostatok slnka a vlahy. Z času na čas je vhodné margaréty presadiť na iné stanovište (cca každé tri roky). Priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety a žlté listy. Bývajú však napádané škodcami.

Choroby a škodcovia na margarétach

Na margarétkach sa zvyknú objavovať vošky a zvyčajne ich roznášajú mravce. Vošky sú malý, mäkký, pomaly sa pohybujúci hmyz, ktorý saje z rastlín šťavy. Vošky mávajú rôzne sfarbenie od zelenej po hnedú alebo čiernu a môžu mať krídla. Napádajú veľa druhov rastlín, ktorým spôsobujú zakrpatené, deformované listy a púčiky. Môžu prenášať aj škodlivé rastlinné vírusy. Zvyknú sa veľmi rýchlo rozmnožovať, často sa objavujú na jar alebo na jeseň. Zoskupujú sa na koncoch vetvičiek a konárikov, kde sú rastliny ešte mladé a jemné.

Strapky sú malý, okrídlený hmyz, ktorý napáda mnohé druhy rastlín a prosperuje v horúcich, suchých podmienkach. Dokážu sa rýchlo množiť. Väčšina škôd na rastlinách je spôsobená mladými larvami, ktoré sa živia jemným listovým a kvetným tkanivom. To vedie k deformovanému rastu, poraneným kvetom a predčasnému odkvitaniu. Strapky tiež môžu prenášať mnoho škodlivých rastlinných vírusov.

Pochutnajú si na nich aj skočky. Sú to malé čierne skákajúce chrobáčiky, veľké cca 1 – 2 mm, ktoré sa vyskytujú vo väčších skupinách a sú veľmi nenásytné. V listoch rastlín vyžierajú dierky. Keď sa premnožia, vedia veľmi rýchlo zničiť celé porasty rastlín. Prosperujú v horúcich slnečných suchých dňoch.

Rastliny preto pravidelne kontrolujeme, a v prípade potreby zasiahneme.

Margaréta biela balkónová

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Balkónové margarétky dorastajú do kompaktného kríčkového tvaru a je možné vytvarovať ich aj do stromčekovej podoby. Veľmi efektne vyzerá výsadba v nádobách, ktorú tvoria margarétky s rôznou farbou kvetov. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Margarétka sa pestuje aj ako letnička, vhodná do záhonov i nádob. V balkónových výsadbách sa hodí na kombinovanie s rôznymi letničkami. Pre bohaté kvitnutie, ako už bolo spomínané, potrebuje dostatok slnka a vlahy.

V zmiešaných trvalkových záhonoch sa uplatnia margarétky vysadené do skupiniek minimálne po troch rastlinách. Biele margarétky vyniknú s výrazne farebnými druhmi, ako je lupina, flox, maky, zvončeky, ľalie či ľaliovky. Pekne vyniknú aj vysadené samostatne, prípadne skombinované s inými farebnými odrodami. K prednostiam margarétok patrí dlhé obdobie kvitnutia a nenáročnosť pestovania.

Jeden komentár k “Margaréta biela balkónová

  • 19. augusta 2019 at 22:18
    Permalink

    Margarétky sú jednoduché a krásne – ja ich mám veľmi rada aj v zmesiach lúčnych kvetov do záhrady namiesto trávnika. Veľmi sa z nich teším.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *