Pŕhľava dvojdomá, Žihľava

Pŕhľava dvojdomá, Žihľava dvojdomá, (Urtica dioica), (Urticaceae – pŕhľavovité), cz: Kopřiva dvoudomá

Pŕhľava dvojdomá

Charakteristika

Pŕhľava dvojdomá je trváca bylina s rozkonáreným podzemkom. Na priamych stonkách vyrastajú protistojné oválno-srdcovité listy, ktoré sú na okrajoch hrubo pílkovité. V pazuchách listov v hornej časti stonky sa tvoria samčie aj samičie metlinovité súkvetia. Samčie súkvetia sú priame a rastú na krátkych konárikoch. Samičie súkvetia sú na dlhších konároch, v čase kvitnutia sú previsnuté a kvety majú zelené pŕhlivé okvetie. Plody sú vajcovité nažky, obalené v trvácom okvetí.

Celá rastlina je pokrytá pŕhlivými zloženými rastlinnými chĺpkami, tzv. trichómami. Pri manipulácii s pŕhľavou sa tieto chĺpky zapichnú do kože, zlomia sa a dochádza k vyprázdneniu ich obsahu do rany. Obsahujú kyselinu mravčiu, živicu, acetylcholín, histamín, bielkovinu. Tieto látky spôsobujú na koži drobné pľuzgieriky, ktoré pália a svrbia.

Pŕhľava dvojdomá

Rozmnožovanie

Pŕhľava sa rozmnožuje prevažne vegetatívne prostredníctvom koreňov, z ktorých vyrastajú nové odnože. Vytvára tak husté porasty, ktoré za vhodných podmienok dosahujú aj výšku 1,7 m. Rastlina sa tiež môže rozmnožovať generatívne, čiže semenami.

Ďalšie údaje o pŕhľave

Výskyt
Pŕhľava dvojdomá rastie v húštinách, pri plotoch a ako odolná burina v záhradách. Vyskytuje sa od nížin do alpínskeho stupňa. Nájdeme ju v lužných lesoch, na brehoch potokov, na rumoviskách, v priekopách, popri lesných cestách. Vyžaduje dostatok vlahy.

Zemina
Obľubuje stanovištia bohaté na dusík aj skalnaté sutiny.

Kvitnutie
Pŕhľava dvojdomá kvitne v júli až septembri.

Zber listov a vňate:
Na liečebné účely ju zbierame v máji až septembri.

Pŕhľava dvojdomá

Využitie

Pŕhľava dvojdomá sa používa na liečebné účely, ktoré sú detailnejšie popísané nižšie.

Jej vňať sa technicky spracováva na čistý chlorofyl, ktorý slúži ako prísada a farbivo do kozmetických preparátov a mydiel.

Odvar zo žihľavy je osvedčený prostriedok na zlepšenie kvality vlasov. Odporúča sa hlavne na ošetrenie mastných a jemných vlasov, dlhšia kúra zvykne pomôcť aj pri padaní a lámaní sa vlasov. Postupuje sa tak, že po normálnom umytí vlasov šampónom si ich ešte prepláchneme výluhom zo žihľavy.

Žihľava je použiteľná aj v textilnom priemysle. Lykové vlákna z povrchovej časti byle sú dlhé a pevné a v stredoveku alebo vo vojnových časoch sa z nich vyrábali žihľavové priadze. (Možno si spomínate, zo žihľavy bolo treba ušiť košele pre sedem zhavranelých bratov v rovnomennej rozprávke.) Nedosahuje však kvalitu v súčasnosti používaných textilných rastlín, preto sa už nevyužíva.

Pŕhľava dvojdomá

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú nadzemné výhonky – vňať (Herba urticae) alebo len listy (Folium urticae). Sušia sa pri teplotách do 60°C. Kvalitnú sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Zber vňate sa robí od mája do septembra.

Droga pŕhľavy dvojdomej obsahuje triesloviny, flavonoidy, organické kyseliny, chlorofyl, vitamín C, provitamín A a veľa minerálnych látok.

V liečebnej praxi má široké použitie. Používa sa pri liečbe močových ciest, dýchacích orgánov, žalúdočných a črevných kataroch a ako podporná liečba pri cukrovke. Podporuje látkovú premenu, činnosť žliaz s vnútornou sekréciou a tvorbu krviniek. Má podporný účinok pri chudokrvnosti, podobný účinok majú aj listy jahody obyčajnej.

Pŕhľava zastavuje krvácanie pri maternicových aj hemoroidných, či iných vredových krvácaniach. Vhodná je pri hypovitaminózach, pomáha pri zápche aj pri zahlienení.

Traduje sa aj jej blahodarný vplyv pri reumatických problémoch a zápaloch kĺbov, kedy sa okrem pitia čaju odporúčajú aj denné kúpele, pripravené z čerstvej vňate lúhovanej za studena 12 hodín. Po následnom zohriatí aj s časťami rastlín sa odporúča namáčať postihnuté časti tela po dobu 20 min. V minulosti sa na reumatizmus a artritídu používalo šľahanie čerstvou žihľavovou vňaťou.

Žihľavový čaj sa pripraví z 1 čajovej lyžičky drogy na šálku vody a pije sa 3x denne.

Príbuzné druhy

Pŕhľava malá (Urtica urens) je rovnako vhodná na liečebné účely. Dorastá do výšky 40 cm, jej listy sú o trochu menšie a o trochu výraznejšie pílkovité ako má pŕhľava dvojdomá. Je pŕhlivejšia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *