Katarant ružový

Katarant ružový, Vinka, (Catharanthus roseus), (Apocynaceae – zimozeleňovité), cz: Katarant růžový, barvínkovec růžový

Katarant ružový, (Catharanthus roseus)

Charakteristika

Katarant ružový je trváca vždyzelená rastlina pochádzajúca z Madagaskaru, kde dorastá do výšky až 90 cm. Vďaka svojmu pôvodu a príslušnosti k čeladi zimozeleňovitých sa mu niekedy hovorí aj zimozeleň z Madagaskaru. Vytvára kompaktné bohato rozvetvené kríčky s bohatou násadou kvetov. V našich pestovateľských podmienkach dosahuje výšku 25 – 40 cm a pestuje sa ako letnička. Kvety vytvára na koncoch stoniek. Sú bielej farby alebo v rôznych odtieňoch ružovej až červenej s kontrastne zafarbeným stredom. Okvetné lístky, ktorých je 5, sú jemne zvinuté. Listy sú oválne až vajcovité, protistojné a dlhé 3 – 9 cm. Sú lesklé a majú tmavšiu sviežo zelenú farbu a svetlú stredovú žilku.

Rozmnožovanie

Rastlinu si môžete vypestovať zo semien, ktoré sa vysievajú v januári a výsev je treba udržiavať pri teplotách okolo 20 °C. Pri vhodných podmienkach (dodržanie teploty a dostatku svetla) možno rastlinu aj prezimovať a potom si ju rozmnožiť pomocou odrezkov, ktoré sa odoberajú v predjarí. Najzdravšie a bohato kvitnúce rastliny však pochádzajú z výsevu. Stáva sa totiž, že prezimované rastliny už nezakvitnú. Všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu.

Katarant ružový, (Catharanthus roseus)

Ako pestovať katarant

Umiestnenie
Rastlina sa sadí na svetlé slnečné stanovište, znesie aj miesta s intenzívnejším slnečným žiarením a priamym slnkom.

Zemina
Vhodná je bežná záhradná hlinitá zemina, ktorá je kyprá, dobre priepustná a mierne kyslá.

Zálievka
Odporúča sa udržiavať zeminu vlhkú a občas aj rosiť listy. Každých 10 – 14 dní pridajte do zálievky štandardné tekuté hnojivo na kvitnúce rastliny.

Kvitnutie
Kvitne od mája do októbra, slnečné stanovište podporí bohaté kvitnutie.

Choroby a škodcovia
Choroby a škodcovia rastline neubližujú, občas sa môžu vyskytnúť vošky, ktoré roznášajú mravce.

Prezimovanie
Katarant nie je mrazuvzdorný, môžete si ho však preniesť do domu a prezimovať pri teplote 12 – 18 °C a obmedzenej zálievke. V predjarí si z vrcholových odrezkov môžete namnožiť nové rastliny.

Využitie

Je to ideálna rastlina do vegetačných nádob a truhlíkov na slnečnú terasu či balkón a zvykne sa pestovať aj v slnečnom záhone. Tiež sa dá pestovať celoročne ako izbová rastlina. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Celá rastlina je jedovatá, pri poranení roní biely latex. Zistilo sa tiež, že pôvodná rastlina obsahuje látku využiteľnú pri liečbe leukémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *