Klerodendron nádherný

Klerodendron nádherný, resp. prenádherný, (Clerodendrum speciosissimum, Clerodendrum fallax), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Blahokeř nejkrásnější, en: Java glory bower, Pagoda-flower, Red clerodendrum, Scarlet clerodendrum

Charakteristika

Klerodendron nádherný je vždyzelený, 3 – 4 m vysoký krík alebo podkrík. Má široko vajcovité až vajcovito okrúhle listy na báze hlboko srdcovité a hrotité na vrchole. Sú celistvookrajové alebo nepravidelne zúbkované a zvyčajne chĺpkaté. Nápadné rúrkovité kvety vyrastajú v koncových metlinových súkvetiach častokrát väčších ako 30 cm. Zvončekovitý kalich, kvetné stopky, rúrkovitá koruna aj tyčinky sú takmer jednoliatej žiarivo červenej farby. Plod je tmavo modrá až čierna okrúhla 4 – laločná kôstkovička veľká cca 1 cm.

Meno rodu Clerodendrum je odvodené z gréckych slov „kleros“, čo znamená „náhoda“, alebo „osud“, a „dendron“, čo znamená „strom“, čo pravdepodobne odkazuje na početné a niekedy pochybné liečivé vlastnosti, ktoré boli spájané s týmito kríkmi, stromami a lianami.

Výskyt

Tento druh sa považuje za pôvodný na Jáve v Indonézii a je rozšírený v tropickej Ázii aj v iných tropických oblastiach sveta. V polovici 19. storočia bol klerodendron prevezený do Európy ako okrasný krík. V tropickom a subtropickom svete sa vyskytuje od hladiny mora po nadmorské výšky min 1500 m n m.

Vo voľnej prírode rastie v suchých aj vlhkých narušených oblastiach a rumoviskách, na plantážach, čistinách, pozdĺž okrajov kultivovaných oblastí a popri cestách.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sú veľmi životaschopné a preto rastlina na niektorých územiach vzbudzuje obavy a je považovaná za inváznu. Do okolia sa rozširuje aj vegetatívne – koreňovými výhonkami. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať klerodendron

Umiestnenie
Uprednostňuje jasné svetlo, ktoré potrebuje, aby dobre kvitla. Znesie aj svetlý tieň, ale najlepšie kvitne na plnom slnku.

Zemina
Znesie široké spektrum pôdnych podmienok, dobre sa jej darí vo vlhkých, bohatých humóznych a priepustných pôdach.

Zálievka
Počas teplejších mesiacov je potrebné pravidelné zavlažovanie, najmä ak pestujete rastlinu v nádobe. V zime zálievku znížte.

Kvitnutie
Kvitne celoročne.

Ďalšie pestovateľské tipy

Rastlina rastie stredne rýchlo, v kompaktnom tvare ju môžete udržiavať občasným strihaním. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Ako tropická rastlina je citlivá na mráz. U nás sa dá pestovať v nádobe, ktorá sa na zimu premiestňuje do chladnejšej miestnosti, kde teplota neklesá pod 7 – 10 °C. V tropických oblastiach je rastlina vždyzelená, v chlade jej však listy opadávajú. Ak nezmrznú aj korene, na jar opätovne vyraší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *