Figovník popínavý

Figovník popínavý, (Ficus pumila, syn: Ficus repens), (Moraceae – morušovité), en: Climbing fig, Creeping fig, Creeping rubber plant

Figovník popínavý, (Ficus pumila)

Charakteristika

Figovník popínavý je drevitá vždyzelená liana, ktorá, ak nie je pravidelne strihaná, môže dorásť do dĺžky až 9–12 m. Bohato sa rozkonáruje a v prirodzených podmienkach sa často ťahá po stromoch alebo po múroch, ktoré celé pokryje.

Na popínavých stonkách a mladých rastlinách sa tvoria juvenilné listy vajcovitého až srdcovitého tvaru dlhé do 2,5 cm. Sú menšie aj jemnejšie, podľa nich získala rastlina aj latinské pomenovanie pumila – čo znamená trpaslík. Na plodonosných stonkách sa tvoria zrelé tmavozelené listy, ktoré sú podlhovasté až eliptické, hrubšie, lesklejšie aj väčšie (až 10 cm dlhé). Drobné kvety vyrastajú v pazuchách listov starších rastlín.

Hruškovité plody veľké 5 – 6 cm sa zvyčajne objavujú na vonkajších rastlinách počas celého roka. Plody – figy sú spočiatku zelené, neskôr dozrievajú do fialova. Na rastlinách pestovaných v interiéri sa zvyčajne netvoria kvety ani ovocie. Stonkami prúdi mliečna latexová šťava.

Výskyt

Rastlina pochádza z tropických oblastí východnej Ázie, z krajín ako Čína, Japonsko, Vietnam a naturalizovaná bola aj v iných oblastiach sveta s vyhovujúcimi klimatickými podmienkami. V miernom pásme sa zvykne pestovať ako nenáročná ťahavá interiérová rastlina v rôznych kultivaroch. Obľúbené sú kultivary s panašovanými listami a okrem pestrého lístia sú aj variety s kučeravou formou listov, alebo listami s dubovým laločnatým tvarom.

Rozmnožovanie

Veľmi dobre sa dá rozmnožiť kedykoľvek v priebehu roka prostredníctvom vrcholových alebo stonkových odrezkov dlhých asi 10 – 15 cm. Z koncov odrezkov odstráňte listy, ošetrite v práškovom stimulátore a umiestnite vo vzdušnom substráte určenom na rozmnožovanie. Substrát udržiavajte neustále mierne vlhký a teplý a udržujte aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu. Aby ste docielili hustejší vzhľad, nasaďte do jedného črepníka viac odrezkov.

Ako pestovať figovník popínavý

Umiestnenie 
Má rád dostatok rozptýleného svetla, nie však priame slnečné žiarenie. Dobre rastie i v tieni, prípadne ďalej od obloka. Vhodné sú normálne izbové teploty do 24 °C, v zime by teplota nemala klesnúť pod 12 °C.

Zemina
Dobre rastie v obyčajnej zemine. Vhodná je aj zmes kompostu, listovky, rašeliny a piesku v pomere 1:2:1:1. Vrchnú vrstvu zeminy po čase zamieňajte za čerstvú.

Zálievka
Neznáša preschnutie substrátu, preto mu zabezpečte pravidelnú a výdatnú zálievku. Polievajte odstátou vodou izbovej teploty a snažte sa rastlinu neprelievať. V zime zalievajte len mierne. Pri premokrení často dochádza k opadávaniu listov.

Vlhkosť vzduchu
Prospeje mu občasné orosenie. Postavte mu ku kvetináču vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
V izbových podmienkach spravidla netvorí kvety ani plody, v prirodzených podmienkach ich môže tvoriť kedykoľvek počas roka.

Choroby a škodcovia
Rastlinu môžu napadnúť štítničky a červce, vošky aj roztoče.

Príbuzné druhy

Do rodu figovníkov patrí veľké množstvo rôznych tropických a subtropických drevín, ktoré môžu byť stromy, kríky alebo liany. Viac sa o nich dozviete v prekliku.

Figovník kaučukový (Ficus elastica) je tiež liana, je však podstatne mohutnejšia. V prirodzených podmienkach môže dorásť do výšky 30 m a jej listy sú veľké 30 cm. Pestuje sa tiež ako interiérová rastlina.

Figovník obyčajný (Ficus carica) je rozložitý opadavý ker, ktorý sa pestuje pre chutné a zdravé plody – figy. Dorastá do výšky 3-5 m. Hoci je to tiež rastlina subtropických oblastí, pestuje sa už aj na Slovensku hlavne v teplejších vinohradníckych oblastiach.

Fikus malolistý (Ficus benjamina) je vždyzelený dekoratívny strom, ktorý patrí k najobľúbenejším bytovým rastlinám. Má mierne ovisnuté konáriky a vajcovité hrotité listy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *