Ohňový strom, Delonix regia

Ohňový strom, (Delonix regia, syn: Poinciana regia), (Fabaceae – bôbovité), en: Royal poinciana, Flamboyant, Phoenix, Flame of the forest, Flame tree flower, cz: Delonix královská, Hořící strom

Charakteristika

Ohňový strom je opadavý listnatý nižší strom so široko dáždnikovitou korunou dorastajúci do výšky 10 m. Má striedavé dvakrát sperené stopkaté listy dlhé 20 až 60 cm. Listy sú jemne papraďovito delené a mávajú 8 až 40 párov primárnych dielov s 10 až 40 pármi úzko eliptických lístkov dlhých 1 cm. Lístky sú na báze aj vrchole zaoblené a pri súmraku sa skladajú.

Nápadné kvety sú veľké až 15 cm v priemere a vyrastajú v koncových súkvetiach tvorených z 5 – 10 dlho stopkatých kvetov. Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné a majú podlhovasté zašpicatené kališné lístky vo vnútri sfarbené na červeno a zvonku zelené. Nerovnaké lyžicové korunné lístky sú až 7 cm dlhé, štyri sú oranžovo červené a piaty (horný) je biely alebo žltý s červenou kresbou a po obvode kučeravý. Kvet býva opeľovaný motýľmi aj vtákmi. Plodom je 50 cm dlhý sploštený zakrivený a tvrdý pukavý struk. Obsahuje 20 až 40 úzko podlhovastých semien asi 1,5 cm dlhých.

V oblastiach so suchým podnebím alebo s mierne chladnou zimou v tomto čase ohňovému stromu opadajú listy, inak je vždyzelený.

Výskyt

Delonix regia je endemitom ostrova Madagaskar. Vyskytuje sa tam v oblastiach okolo miest Antsiranana na severe a Mahajanga na západe ostrova, od pobrežia po nadmorskú výšku okolo 500 m. Pre svetovú verejnosť bol objavený až v roku 1824 a od polovice 19. storočia začal byť šírený po celej tropickej (a sčasti aj subtropickej) oblasti sveta a pestovaný ako okrasná rastlina, ktorá nezriedka aj splaňuje.

Aj keď je v súčasnosti na Madagaskare z hľadiska ohrozenia zaradený k zraniteľným druhom, v mnohých tropických a subtropických oblastiach je hodnotený ako invázny druh (napr. Austrália, Havajské ostrovy, Florida a ostrovy Karibského mora).

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozširuje takmer výhradne semenami. Semená majú veľmi tvrdý obal, preto sa pred výsevom odporúča narušiť ho jemne pilníkom, inak klíčenie trvá veľmi dlho. Semená sa ešte máčajú v teplej vode aspoň 24 hodín ( ale môžu sa aj dlhšie), čo by malo umožniť vlhkosti preniknúť do pevného vonkajšieho obalu a stimulovať klíčenie. Klíčenie trvá niekoľko týždňov pri teplote 24 – 28 °C a vlhkej pôde. Sadenice potom rastú rýchlo a v ideálnych podmienkach môžu za pár týždňov dosiahnuť 30 cm. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Rozmnožovanie polotvrdými odrezkami je tiež možné, akurát zakoreňovanie je zdĺhavé a trvá niekoľko mesiacov. Táto metóda rozmnožovania sa používa pri vzácnejších žlto kvitnúcich odrodách ohňového stromu.

Ako pestovať ohňový strom

Umiestnenie
Vyžaduje tropické alebo takmer tropické podnebie, znesie sucho a slané podmienky. Potrebuje veľa slnka. V lete môžete rastlinu umiestniť von.

Zemina
Darí sa mu v otvorenej, dobre priepustnej piesočnatej alebo hlinitej pôde obohatenej organickou hmotou. Nedarí sa mu v ťažkých alebo hlinitých pôdach. Na kvalitu pôdy nie je veľmi náročný, pôda by mala byť len dobre priepustná a s drenážou.

Zálievka
Rastline v nádobe udržujte stredne vlhkú pôdu s výnimkou obdobia sucha/pokoja, kedy by sa mala zálievka obmedziť. Kvitne bohatšie, keď je substrát udržiavaný mierne suchý. Neznáša premokrenie.

Vlhkosť vzduchu
V jeho prirodzenom prostredí sa striedajú obdobia sucha s obdobiami s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Zvyčajne stálezelené listy v období sucha na krátku dobu opadávajú.

Kvitnutie
Kvitnutie začína na konci obdobia sucha, obvykle tesne pred pučaním listov. Niekedy vykvitne len jedna vetva, inokedy súčasne rozkvitne celý strom. Rastliny pestované zo semien zvyčajne zakvitnú po 7-10 rokoch od vyklíčenia.
V kontinentálnych častiach USA kvitne zvyčajne od neskorej jari do leta.

Strihanie
Odporúča sa prerezávať vetvy, ktoré inak rastú dlhé, tenké a ľahko sa lámu. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Zazimovanie
Ak rastlinu pestujete v našich podmienkach, na zimu ju umiestnite do chladnejšej miestnosti, kde teplota neklesá pod 10 °C.

Využitie

Ohňový strom je pre svoje krásne kvety pestovaný ako solitér v mestských parkoch a okrasných záhradách. V tropických podmienkach je to veľmi užitočný strom, zvyčajne dorastá do miernej výšky 5 – 10 m, ale môže dosiahnuť viac ako dvojnásobnú šírku. Jeho husté lístie poskytuje príjemný tieň a ochranu pred horúcim slnkom. V oblastiach s výrazným obdobím sucha zhadzuje počas sucha listy, ale v iných oblastiach je prakticky vždyzelený. Korení veľmi plytko a povrchovo, preto nie je vhodné vysádzať ho v blízkosti chodníkov, ktoré rozláme.

Jeho drevo je ľahké, mäkké a pružné a vyrábajú sa z neho potreby pre domácnosť. Z kôry sa získava živica a farbivo na látky. Suché struky sú v Karibiku používané ako miestny hudobný nástroj.

Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *