Klinček bradatý

Klinček bradatý, (Dianthus barbatus), (Caryophyllaceae – klinčekovité), cz: Hvozdík vousatý

Klinček bradatý, (Dianthus barbatus)

Charakteristika

Klinček bradatý je bylinná, dvojročná, alebo krátkodobo trvalá rastlina pôvodom z južnej Európy a východnej Ázie. Dorastá do výšky od 15 do 70 cm. Kvety sa tvoria v hustom okolíku, plochom súkvetí na vrchole stoniek, ktoré dosahuje v priemere okolo 12 cm. V závislosti od kultivaru môžu byť kvety biele, alebo v rôznych odtieňoch ružovej, alebo červenej farby. Bývajú jednofarebné aj dvojfarebné, niekedy aj plnokveté. Kvietky príjemne voňajú, v priemere majú veľkosť 2 – 3 cm a zložené sú z 5 okvetných lístkov so zúbkovaným okrajom. Listy na stonke sú kopijovité a protistojné, matne zelenej farby.

Nižšie odrody sa s úspechom pestujú aj v kvetináčoch, pekné kvetináče aj košíky môžete nájsť napríklad tu.

Rodové meno Dianthus pochádza z gréckych slov dios, ktoré znamená božský, a anthos, ktoré znamená kvetina.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, na stanovišti sa klinček sám vysemeňuje a tak sa na jednom mieste môže rastlina nachádzať dlhodobo. Pri samovýseve niektorých vyšľachtených kultivarov si semenáče nemusia zachovať vlastnosti a vzhľad materských rastlín. Niekedy rastlina pretrváva na záhone aj ako trvalka, no väčšinou tieto staršie rastliny horšie kvitnú. Rastlinu si môžete skúsiť rozmnožiť aj odrezkami alebo delením. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Ako pestovať klinček

Umiestnenie
Vhodné je slnečné, svetlé až polotienisté stanovište. Rastlina je mrazuvzdorná, ublížiť jej môže nadmerná vlhkosť v zimnom ročnom období.

Zemina
Ideálna pôda pre klinček je mierne vlhká, dobre priepustná, hlinitá, humózna a mierne zásaditá. Priepustná pôda je dôležitá pre to, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov v dôsledku podmáčania, hlavne v chladnejšom období.

Zálievka
Odporúča sa malá až stredná zálievka a to hlavne v suchom a horúcom období. Inak rastlina nevyžaduje žiadnu pravidelnú starostlivosť.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do konca júla.

Choroby a škodcovia
V dôsledku nadmernej vlhkosti sa môže vyskytnúť hniloba koreňového krčka, predchádzať sa jej dá pestovaním v priepustnej pôde. Klinčeky môžu byť tiež napadnuté hrdzou klinčekovou alebo fusariovým vädnutím. Zo škodcov sa vyskytujú larvy kvetoviek alebo obaľovač hvozdíkový (Cacoecimorpha pronubana). 

Klinček bradatý, (Dianthus barbatus)

Využitie

Klinček bradatý je obľúbená rastlina v záhradách vidieckeho štýlu. Veľmi vhodný je aj do prírodných záhrad, ktorých cieľom je prilákať vtáky, včely a motýle. Pekne vynikne aj v kombinovaných záhonoch, napríklad s okrasnými trávami. Vyššie odrody treba niečím podoprieť, aby sa neváľali. Kvety sú vhodné na rez, pretože vydržia dlho pekné.

Príbuzné druhy

Rod klinčekov zahŕňa vyše 300 druhov. Patria sem trvalky, jednoročné aj dvojročné rastliny. V skalkách sa s obľubou pestuje klinček sivý, (dianthus gratianopolitanus), viac informácií sa dozviete v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *