Baza čierna

Baza čierna, (Sambucus nigra), (Adoxaceae – pižmovkovité, predtým Loniceraceae – zemolezovité), cz: Bez černý

Charakteristika

Baza čierna je rozvetvený ker polguľovitého tvaru dorastajúci do výšky dva až osem metrov. Listy sa rozvíjajú v marci alebo v apríli. Dosahujú veľkosť až 30 cm, rastú na dlhých stopkách, sú protistojné, nepárno perovito zložené. Jednotlivé lístky majú cca 10 – 12 cm, sú elipsovité alebo vajcovité, končisté, po okraji ostro pílkovité, na hornej strane riedko, na dolnej hustejšie pokryté hviezdovitými chlpmi, staršie lístky sú skoro úplne lysé. Kôra starej bazy je rozpukaná, hnedasto sivá, mladé konáriky sú hladké, zelené, s početnými bradavičkami vzdušných otvorov. Priemer kmeňa je asi 15 cm. V strede kmeňa a konárov je biely penovitý stržeň, nazývaný „bazová duša“.

Drobné kvety sú usporiadané do širokých chocholíkových mnohoramenných vrcholíkov, ktoré sú takmer v jednej rovine. 5 – početné (zriedkavo 4-početné) kvety majú korunné lupienky bielej až žltkasto bielej farby a 5 voľných tyčiniek so žltými peľnicami. Čerstvé kvety bazy majú typickú, nezameniteľnú vôňu. Listy rozomleté medzi prstami voňajú podobne ako kvety, podľa toho sa dá baza rozpoznať, keď práve nekvitne.

Baza čierna kvitne v júni a júli. Zrelé plody sú čierno fialové bobuľovité lesklé kôstkovice. Dozrievajú v auguste a septembri.

Výskyt v prírode

Baza čierna je európsky druh a na Slovensku je veľmi rozšírená. Vyskytuje sa od nížin do podhorského stupňa. Vyhovujú jej vlhkejšie stanovištia, pôdy bohaté na dusík a oceánické klimatické podmienky. Je zaraďovaná ako charakteristický druh rúbaniskových kriačín. Darí sa jej v polotieni, na lesných čistinkách, alebo okrajoch ciest, najmä v listnatých a lužných lesoch. Často rastie popri plotoch, pri domoch, na opustených miestach, rumoviskách a rúbaniskách.

Liečivé účinky

Baza čierna patrí medzi uznávané liečivé rastliny. Zbierajú sa kvety (Flos sambuci) a plody (Fructus sambuci). Kvety sa zbierajú v júni, keď sú tak z jednej tretiny rozkvitnuté, odrežú sa celé súkvetia a stopkami nahor sa rýchlo sušia. Po usušení sa zbavia stopiek a uskladnia sa v uzavretých nádobách. Obsahujú rutín, cholín, glykozidicky viazaný toxický kyanovodík – sambunigrín, organické kyseliny, sacharidy, triesloviny, sliz, saponíny, silice a minerálne soli. Čaj z usušených kvetov sa pije pri nachladnutiach (podporuje potenie), kataroch dýchacích ciest a pri ľahkých nervových ochoreniach.

V plodoch sú prítomné organické farbivá, kyseliny, cukor, triesloviny, vitamíny A a C, minerály, horčiny, silice, sambunigrín a iné. Plody sa zbierajú v auguste a septembri, keď sú zrelé – fialovočiernej farby. Rýchlo a efektívne ich usušíte v sušičke pri teplotách do 45°C. Sušičky na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Plody majú slabé preháňavé účinky a pridávajú sa do čajovinových zmesí pri chorobách horných dýchacích ciest. Využívajú sa pri liečbe nespavosti, migréne, bolestiach hlavy a bolestivých zápaloch nervov.

Využitie v kuchyni

Čerstvé zrelé plody sa spracovávajú na lekváre, želé, sirupy a vína. Plody bazy sú mierne jedovaté (obsahujú sambunigrín) a preto sa nemôžu konzumovať surové. Po zohriatí sú už bezpečne jedlé. U nás je veľmi obľúbený bazový sirup vyrábaný z čerstvých kvetov. Skvelé pomôcky do kuchyne nájdete tu.

Príbuzné druhy

Baza chabzdová (Sambucus ebulus) je trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého každoročne na jar vyrastajú nové výhonky dorastajúce do výšky 50-200 cm. Tyčinky uprostred kvetov majú karmínovočervené peľnice.

Žltkastozelené, drobné a páchnuce kvety má ker či stromček baza červená (Sambucus racemosa). Jej kvety tvoria oválnu metlinu a plody sú červené kôstkovice. Kvitne od apríla do júna a jej listy sa rozvíjajú až po odkvitnutí rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *