Konvalinka voňavá

Konvalinka voňavá, (Convallaria majalis), (Asparagaceae – asparágovité), cz: Konvalinka vonná, en: Lily of the valley

Charakteristika

Konvalinka voňavá je trváca rastlina so zhlukom tenkých, plazivých, rozkonárených podzemkov, vďaka ktorým sa rozširuje do okolia. Po čase dokáže vytvoriť súvislý porast. Dosahuje výšku 10 – 20 cm.

Z podzemkov vyrastajú na jar obyčajne po dva (niekedy tri) listy. Sú stopkaté, kopijovité, na báze obalené pošvatými šupinami. Kvety vyrastajú v riedkom strapci na stvole (bezlistej stonke). Sú stopkaté, visiace, mliečnobiele alebo s ružovým nádychom. Tvar majú guľovito zvončekovitý, obrúbené sú krátkymi odstávajúcimi zúbkami. Intenzívne príjemne voňajú. Plody sú červené bobule s modrými semenami. Celá rastlina je jedovatá a jedovatá zostáva aj voda po kvetoch vo váze, pretože jedovaté glykozidy konvalinky sú rozpustné v studenej vode. Spôsobujú ochrnutie dýchacieho centra.

Konvalinka voňavá, (Convallaria majalis)

Konvalinka (Convallaria majalis) dostala pomenovanie z latinského slova pre „údolie“ (convallis) a „patriaci do mája“ (majalis). Z tohto základu vychádza aj anglický názov rastliny – Lily of the valley (Ľalia z údolia). Napriek tomuto názvu však konvalinka nepatrí do čeľade ľaliovitých, hoci ju tam zaraďuje staršia literatúra. Je súčasťou čeľade asparágovitých, podobne ako špargľa alebo hosta.

Výskyt v prírode

Konvalinka voňavá je polovýslnný lesný druh. Vyskytuje sa na suchších až čerstvých, slabo až silne kyslých, bohatých, humóznych, kyprých, kamenistých alebo hlinitých pôdach. Rozšírená je od nížin až do horského pásma. Rastie v presvetlených listnatých a ihličnatých lesoch, v krovinách a na lúkach, alebo aj ako podrast tmavších lesov a hájov. Nájdete ju v Európe, Ázii aj Amerike.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete delením trsov. Vhodné obdobie je kedykoľvek po odkvitnutí kvetov, až do jesene. Jednoducho odkopte podzemky a presaďte ich na iné miesto. Na jar v čase, keď sa už tvoria dužinaté puky medzi listami, ktoré sú základom kvetov, s rastlinou nemanipulujte, aby ste ju nepoškodili.

Zároveň platí, že konvalinka nemá veľmi rada presádzanie.

Konvalinka voňavá, (Convallaria majalis)

Ako pestovať konvalinku

Umiestnenie
Rastlina sa prispôsobí akémukoľvek prostrediu v tieni, je to jedna z mála tieňomilných rastlín. Vyhovuje jej aj polotieň. Vie sa prispôsobiť aj svetlejšiemu prostrediu, ak jej dodáme vhodný prísun vlhkosti. Nevystavujte ju nadmernému teplu, slnku a suchu, to by jej ublížilo.

Zemina
Vhodná je priepustná hlinitá zemina s kyslou pôdnou reakciou. Rastlina ocení občasné pridanie kompostu, ktorý obohatí pôdu o humus. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Nemá špeciálne nároky na závlahu, celkovo jej vyhovuje tienisté vlhkejšie prostredie. Bude prosperovať aj v suchšom tieni.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júna.

Využitie

Využiť ju môžete ako okrasnú záhradnú rastlinu, ktorú môžete pestovať spoločne s inými tieňomilnými rastlinami. Ak má vhodné životné podmienky, rýchlo sa rozrastá a vytvára pôdopokryvný porast. Možno ju budete musieť po čase obmedzovať v raste. Dá sa pestovať aj v črepníkoch na terasách, kde dokáže pekne prevoňať priestor. Kvetináče aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Konvalinka sa využíva na výrobu šnupavého tabaku aj v kozmetickom a voňavkárskom a farmaceutickom priemysle.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera vňať, častejšie však len listy (Herba-, Folium convallariae). Materiál sa suší v tenkých vrstvách na suchom, dobre vetranom mieste pri teplotách do 60°C. Droga je potom svetlozelená, bez zápachu a chutí horko. Obsahuje jedovaté glykozidy konvalatoxín, konvalatoxol, konvalozid a iné, ďalej flavonoidy, saponíny, konvalarín a konvalamarín, silice a organické kyseliny. Z drogy sa vo farmaceutickom priemysle izolujú jednotlivé glykozidy a v presne stanovených množstvách sa pridávajú do liečiv, ktoré predpisuje výhradne lekár. Slúžia predovšetkým na liečbu srdcových chorôb, posilňujú kontrakcie srdca a prehlbujú dýchanie. Niektoré látky drogy majú preháňavý účinok a spôsobujú dávenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *