Hosta, Funkia

Hosta, Funkia (Asparagaceae – asparágovité, kedysi sa zvykli zaraďovať aj do Liliaceae alebo Hostaceae), cz: Bohyška

Hosta, Funkia

Charakteristika

Hosta (Funkia) je trvalka s rozložitou ružicou listov. Vytvára trsy veľmi dekoratívnych, široko kopijovitých, žiarivo-zelených listov, ktoré sa formujú do oblúkovitého tvaru. Kvitne v lete bielymi, ružovkastými alebo fialovými zvončekovitými kvetmi v strapcoch na dlhej stonke. Pestuje sa však kvôli listom, ktoré samé osebe pôsobia veľmi elegantne. Kvety hosty túto eleganciu skôr narúšajú, ale to môže byť vec vkusu. Farba, tvar, štruktúra aj veľkosť listov sú predmetom šľachtenia. Pestujú sa zelené, modré, žlto sfarbené aj pestrolisté kultivary, zväčša dvoj až trojfarebné. Sýtosť a stálosť farieb funkií závisí od ročného obdobia aj od svetelných podmienok. V závislosti od kultivaru a životných podmienok, rastlina dorastá do výšky pol metra a do šírky takmer 1 m.

Hosta dobre rastie aj v prostredí, v ktorom je silný konkurenčný boj s koreňmi iných rastlín, napríklad pod stromami a kríkmi. Potrebuje 3-4 roky od zasadenia na to, aby dosiahla plnú veľkosť a tvar.

Je mrazuvzdorná. Na zimu zaťahuje a na prelome apríla a mája rastlina vyženie nové listy. Plne vyrastené a vyfarbené bývajú od začiatku leta. Na jednom stanovišti vydrží dlhú dobu. Rastlina má domov v Japonsku, Číne a Kórei.

Meno hosta dostala na počesť rakúskeho botanika Nicolausa Thomasa Hosta, prvého riaditeľa botanickej záhrady pri viedenskom paláci Belveder.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne a to delením starších trsov. Najvhodnejšie obdobie je na jar, no môžu sa rozsádzať aj na jeseň. Rastlinu rozdelíme ostrým nožom na niekoľko častí a rozsadíme. Snažíme sa zachovať pri každej rastline aspoň 3 – 4 listové pupene a dostatočne silný koreňový systém. Rastliny sadíme od seba na vzdialenosť pol metra. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Rozmnožovanie semenami je tiež možné, ale nie je dostatočne efektívne. Pretože sa jedná o hybridy, nové rastliny nemajú požadované vlastnosti materských rastlín.

Hosta, Funkia

Ako pestovať hostu

Umiestnenie
Hosty sú tieňomilné rastliny. Vyhovuje im aj chladnejšie prostredie. Priame ostré slnko by im mohlo spáliť listy. Veľmi vhodné je prostredie s tzv. túlavým tieňom, kde sa svetelné pomery počas dňa často menia.

Zemina
Nevyžadujú žiadne špeciálne substráty a dobre sa pestujú v bežnej záhradnej zemine. Vhodná je výživná, mierne kyslá zemina, zadržujúca vlahu.

Zálievka
Obľubujú vlhkejšie prostredie, preto, ak to okolnosti vyžadujú, ich občas zalejte. Pokiaľ ich pestujete v nádobách, pravidelná zálievka je nevyhnutná.

Kvitnutie
Kvitne od júla do augusta. Niektoré kultivary v noci voňajú (Hosta´Royal Standard´).

Hosta, Funkia

Choroby a škodcovia 

Rastlina môže trpieť hubovou chorobou Antraknóza host, ktorá sa prejavuje na listoch hnedými škvrnami s tmavším alebo žltým lemom. Pletivo listov so škvrnami sa trhá. Choroba sa môže vyskytnúť v príliš hustej vlhkej výsadbe, ktorá poskytuje hube ideálne mikroklimatické podmienky. Zasiahnuté listy treba z porastu odstrániť. Pri polievaní rastliny sa treba vyvarovať zalievaniu listov a polievať len ku koreňom.

Nepriateľmi pestovateľov funkií sú slimáci a sliznici, ktorí sa s veľkým apetítom hostia na listoch. Rastlinu neohrozia na živote, znehodnocujú ju esteticky, keďže obhryzené listy nevyzerajú vôbec pekne. Slimákov a slizniakov sa môžeme zbaviť manuálnym zberom, pri večernej prechádzke záhradou, často číhajú na rubovej strane listov. Zo skrýš vyliezajú po západe slnka a po daždi. Môžeme nastražiť aj rôzne pasce, prípadne rôzne prípravky (modré granule) proti slimákom. Pre viac plašičov škodcov, kliknite sem.

Tiež nie je márne snažiť sa vytvoriť okolo funkií menej atraktívne prostredie pre slimáky. Pravidelne odstraňujeme odumretú vegetáciu, hnojíme a do blízkosti vysadíme niektoré kobercové rastliny, ktoré odpudzujú slimákov (napríklad pôdopokryvná materina dúška). Viac bývajú ohrozené odrody s užšími, jemnejšími listami.

Využitie a kombinácie s inými rastlinami

Hosta sa zvykne pestovať ako obruba vyššieho záhona, kde pôsobí impozantne. Ak vysadíme viacej funkií tak, aby sa prekrývali, nedajú šancu žiadnej burine. Využíva sa aj ako obruba kríkovej výsadby. Často jej robia spoločnosť hortenzie. Vynikne ako solitér aj ako súčasť kompozície, napríklad pri jazierku. Pri výsadbe myslíme na to, že potrebuje okolo seba dostatočný priestor aby mohla vyniknúť v plnej kráse.

Vzhľadom k tomu, že hosta na zimu zaťahuje, máme na záhone prázdny priestor, kým v máji nevypučia nové listy. Aby záhon nebol holý, zasadíme si spoločne s hostami aj jarné cibuľoviny, napríklad tulipány, šafrán, narcisy modrice. Tie kvitnú, kým hosty ešte spia. Následne, keď jarné kvietky odkvitajú, vzchádzajúce listy funkií ukryjú nevzhľadné zbytky zaťahujúcich cibuľovín.

Hosta sa môže pestovať aj v nádobe, hlavne menšie odrody. Takto sa nám ju skôr podarí ochrániť pred slizniakmi. Kvetináče si vyberiete tu. Na zimu sa však odporúča trsy z nádoby vybrať a prezimovať ich v pôde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *