Nezábudka lesná, (Myosotis sylvatica), (Boraginaceae – borákovité), cz: Poměnka lesní, de: Vergissmeinnicht, en: Forget-me-not
Charakteristika
Nezábudka lesná je trváca rastlina s plazivým podzemkom. Má vystúpavú až vzpriamenú byľ, ktorá je rozvetvená a pokrytá jemnými chĺpkami. Prízemné listy vyrastajú v ružici, sú stopkaté a oválne. Listy na stonke sú sediace, striedavé, chlpaté, tvarom tiež oválne a vzrastom sú menšie ako prízemné listy. Kvety vyrastajú v koncových súkvetiach, tzv. dvojzávinkoch.
Kvetné stopky sú spočiatku v čase kvitnutia krátke, neskôr sa výraznejšie predĺžia. Kvetný kalich je zvončekovitý, z troch štvrtín delený a chlpatý. Koruna je najprv ružová, zriedkavo biela, potom je výrazne belasá so žltými hrbolmi v ústí rúrky. Veľkosť kvietka je v priemere 5 – 8 mm.
Plod je červenohnedá tvrdka. Rastlina dorastá do výšky 20 – 60 cm. Kvitne od mája do septembra.
Výskyt v prírode
Nezábudka lesná rastie v Európe od východného Anglicka a stredného Francúzska cez strednú Európu po západnú časť Ruska, od juhu Talianska a Grécka po Dánsko a sever Poľska. Vyhovujú jej teplomilné dúbravy a dubovo – hrabové lesné spoločenstvá, bučiny a suťové lesy. Darí sa jej tak na suchších, ako aj na vlhkejších stanovištiach, kamenistých aj hlinitých pôdach bohatých na živiny.
Príbuzné druhy
Nezábudka lesná je veľmi premenlivý druh a botanici ju ešte rozdeľujú do mnohých poddruhov. Podobne premenlivá je napríklad aj fialka lesná. Pre pestovanie v okrasných záhradách boli vyšľachtené rôzne veľkokveté druhy, ktoré kvitnú modrými, ružovými, fialovými alebo bielymi kvetmi.
Medzi ďalšie druhy nezábudok patria Nezábudka hájna (myosotis nemorosa), Nezábudka alpínska (myosotis alpestris), Nezábudka drsná (myosotis hispida), Nezábudka roľná (myosotis arvensis), Nezábudka močiarna (myosotis scorpioides) a iné.