Pakost podzemkatý

Pakost podzemkatý, (Geranium macrorrhizum)

Pakost podzemkatý, (Geranium macrorrhizum), (Geraniaceae – pakostovité), cz: Kakost oddénkatý, en: Big root geranium, Bulgarian geranium, Rock crane’s-bill

Charakteristika

Pakost podzemkatý je trváca aromatická poloopadavá rastlina, dorastajúca do výšky 20 – 40 cm. Rozrastá sa do šírky. Má hrubý nadzemný podzemok, z ktorého rastú krátke priame a vystúpavé byle s listami.

Listy sú viac menej prízemné, dlhostopkaté a hlboko členité. Majú 5 – 7 lalokov, pričom každý lalok má na špičke 3 až 5 zárezov. Sú silne aromatické pri dotyku a stlačení. Nejde o veľmi príťažlivú vôňu, istým spôsobom pripomína arómu muškátov. Farba listov je šedavo zelená, na jeseň sa pridávajú atraktívne červené tóny.

Koncom jari a začiatkom leta pakost bohato kvitne. Kvitne fialovo ružovými kvetmi na dlhých stopkách. Po odkvitnutí sa premieňajú na rozpadavé balónikové plody so zobákovitými výrastkami. Zobáčik môže narásť až do dĺžky 4 cm.

Rastlina pochádza z juhovýchodných Álp a Balkánu, zvyknú ju nazývať veľkokoreňový muškát alebo bulharský muškát.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť ho môžete na jar alebo na jeseň oddelením trsov alebo zhlukov spolu s koreňovými/ podzemkovými časťami. Rastlina sa rozmnožuje aj samovýsevom, ak si to neprajete, treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Pomocou odnoží sa pakost postupne rozširuje do okolia. Vytvára hustý porast, v ktorom burina nemá šancu.

Ako pestovať pakost podzemkatý

Umiestnenie
Je to rastlina, ktorú môžete vysadiť na tienisté aj polotienisté stanovište a znesie aj plné slnko. Horúce a vlhké letá toleruje lepšie ako väčšina druhov pelargónií.

Zemina
Na pôdu nemá vysoké nároky. Pestujte ho v stredne výživnej a dobre priepustnej zemine, ktorá je suchá až stredne vlhká. Všeličo do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Vďaka hrubým podzemkom toleruje sucho, hoci občasná zálievka v letných dňoch je vítaná. Znesie suchšie aj vlhkejšie prostredie. Na vlhkejších miestach dorastá do väčšej výšky.

Kvitnutie
Kvitne od mája do augusta.

Choroby a škodcovia
Pakost väčšinou chorobami netrpí, neláka hmyz ani slimáky. Môžu si na ňom pochutnať myši, poškodené rastliny sa ale zväčša rýchlo spamätajú a obrastú. V prípade nedostatočnej výživy a sucha býva napádaný múčnatkou.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Pakost je nenáročný, úplne mrazuvzdorný a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Na udržanie atraktívneho vzhľadu rastlín je zvyčajne potrebné odstrániť stonky s odkvitnutými kvetmi. Rez po odkvitnutí prispeje tiež k druhej vlne kvitnutia. Odstraňujte poškodené, žltnúce listy.

Je vhodný ako pôdopokryvná trvalka do polotieňa. Pekne vyzerá popri záhradných cestičkách a chodníkoch. Pestuje sa aj ako podrast kríkov a stromov.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *