Ľadenec rožkatý

Ľadenec rožkatý, (Lotus corniculatus)

Ľadenec rožkatý, (Lotus corniculatus), (Fabaceae – bôbovité), cz: Štírovník růžkatý, en: Bird’s-foot trefoil

Charakteristika

Ľadenec rožkatý je trváca lúčna bylina s kolovým koreňom dorastajúca so výšky 15 – 40 cm. Typicky sa rozprestiera vo výške okolitých trávnatých plôch. Hranaté a rozkonárené byle rastú aj poliehavo aj vystúpavo. Môžu byť duté aj plné a lysé aj jemne chĺpkaté. Listy sú trojpočetné s dvomi listovými prílistkami. Sú vajcovitého až kopijovitého tvaru, no môžu byť aj okrúhle, špicaté alebo tupé.

Kvitnutie prebieha od mája do októbra. Kvety sa tvoria v dlhostopkatom okolíkovom súkvetí, ktoré vyrastá z pazúch listov. Tvorené je 4 – 8 nevoňajúcimi kvetmi. Korunné lupienky sú žltej farby, z vonkajšej strany môžu byť pomarančovo alebo červenkasto sfarbené. Plod je mnohosemenný struk.

Výskyt

Ľadenec rožkatý sa vyskytuje v Európe, Ázii a severnej a východnej Afrike. V ďalších oblastiach sa vyskytuje druhotne. Rastie na lúkach, stráňach, pasienkoch, na lesných svetlinách a tiež na medziach a okrajoch ciest a na brehoch vodných tokov. Objavuje sa na vlhkých aj suchších stanovištiach od nížin do horského stupňa. Bez problémov prežije spásanie dobytkom, dupanie a kosenie.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré dozrievajú v spomínaných strukoch. Semienka vysievajte najlepšie po posledných mrazoch ľahkým zatlačením do substrátu, alebo ich len voľne rozhoďte priamo na miesto určenia na slnečnom stanovišti.

Využitie

V minulosti sa ľadenec rožkatý používal ako prísada do kúpeľa na zjemnenie pleti či spevnenie vlasov. Jeho žlté kvietky obsahujú veľké množstvo bielkovín aj malé množstvo dikyanidových zlúčenín, ktoré priaznivo pôsobia na reumu, bolesť kĺbov a svalov, bolesti v krížovej oblasti, pri depresiách, pri poruchách neurovegetatívneho systému, pri nespavosti a vyčerpaní. Chránia pokožku pred nepriaznivými vplyvmi, vyhladzujú pleť a obnovujú vitalitu buniek. Ľadenec rožkatý je zároveň aj mierne jedovatý, preto ho nepoužívajte dlhodobo, dávkovanie nezvyšujte, ani dobu liečenia nepredlžujte.

Rastlina sa používa v poľnohospodárstve ako kŕmna plodina, pestuje sa na pasienkoch na seno aj siláž. Ide o vysokokvalitné krmivo, ktoré u prežúvavcov nespôsobuje nadúvanie. Tiež sa zvykne vysievať na lúky pre opeľovačov, vyšľachtené boli aj kultivary určené na okrasné účely, výsadbou ktorých si môžete ozdobiť balkón (napríklad dvojkvetá odroda). Kvetináče aj všeličo iné do domácnosti si vyberiete tu.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *