Rozchodník Sieboldov, (Sedum sieboldii, syn. Hylotelephium sieboldii), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Rozchodníkovec Sieboldův, en: October stonecrop, Siebold’s stonecrop, Siebold’s sedum, October daphne
Charakteristika
Rozchodník Sieboldov je nenáročná nízka trsnatá bylinná trvalka. Má poliehavé dužinaté stonky, ktoré sa rozrastajú do priestoru a dosahujú dĺžku okolo 20 cm. Ploché dužinaté okrúhle listy rastú na stonkách v trojpraslenoch. Povrch listov je šedo povoskovaný, častokrát s ružovými, nevýrazne zvlnenými až vrúbkovanými okrajmi. V priebehu roka sa farba listov mení a môže získavať červený odtieň. Tmavé sfarbenie listov je intenzívnejšie v chladných mesiacoch.
Súkvetia kvietkov hviezdicového tvaru sa tvoria na koncoch klenutých stoniek začiatkom jesene. Sú ružovej farby. Plne rozkvitajú v októbri, podľa čoho rastlina získala aj názov októbrový rozchodník. Plody sú mechúriky s početnými drobnými semenami.
Po prvých mrazoch nadzemná časť rastliny odumiera, zároveň už v rovnakom čase v jeseni vytvára násadu nových prízemných púčikov, z ktorých vyrastú na jar nové stonky.
Výskyt
Poloopadavý japonský sukulent pochádza z riečnych útesov a skalnatých výbežkov v údoliach pri vodných tokoch v prefektúre Toyama na západnom pobreží Japonska, ako aj z ostrova Shodoshima.
Pomenovaný bol po nemeckom botanikovi a lekárovi Franzovi Philippe von Siebold (1796-1866), ktorý sa zaujímal, študoval a zbieral flóru Japonska.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa rovnako ako iné rozchodníky, ideálne na jar. Účinné je vegetatívne množenie zakoreňovaním odrezkov, potápaním alebo delením trsov. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite alebo vtlačte do pôdy priamo na miesto určenia. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou zakorenia a časom sa rozrastú do okolia. Pre uľahčenie zakorenenia doprajte mladým rastlinkám zálievku. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.
Ako pestovať rozchodník
Umiestnenie
Vhodné je slnečné stanovište, prípadne mierny tieň. Pri pestovaní v interiéri mu tiež nájdite svetlé miesto. Na zimu je dobré zabezpečiť rastline ochranu – zimný kryt.
Zemina
Darí sa mu v rovnomerne vlhkých až suchých, dobre priepustných, priemerne až slabo úrodných pôdach. Vyhnite sa ťažkým a ílovitým pôdam so zlou drenážou. Na odľahčenie štruktúry pôdy použite piesok alebo malé kamene.
Zálievka
Udržiavajte mu stredne vlhkú až mierne suchú zeminu. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie. Ak ho pestujete v nádobe, nechajte mu pôdu medzi zavlažovaním vyschnúť. Pri pestovaní na priamom slnku, rastlinu zalievajte častejšie.
Kvitnutie
Kvitne cca 4 týždne v jeseni, prípadne v období od septembra do novembra. Ako už bolo spomenuté, po odkvitnutí v jeseni nadzemná časť rastliny odumiera, na jar sa však objavia nové trsy stoniek.
Choroby a škodcovia
Rastlina je náchylná na koreňovú aj korunovú hnilobu v príliš vlhkých a podmáčaných pôdach. Dávajte tiež pozor na slimáky.
Využitie
V miernych oblastiach sa rozchodník Sieboldov pestuje po celom svete pre svoje farebné listy a nápadné kvety. Okrem pestovania pre pôdopokryvné účely, vynikne aj v popredí štandardnej trvalkovej výsadby, v skalkách a štrkových záhradách a vhodný je aj na pestovanie v nádobách alebo závesných košoch, odkiaľ budú jeho kvitnúce stonky prevísať nadol. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Príbuzné druhy
Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými hustými súkvetiami, ktoré vyrastajú na vrcholoch olistených stoniek. Rastlina dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.
Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Patrí medzi nízke druhy, dorastá do výšky len 5 – 7 cm. Má drobné dužinaté lístky, ktorých farba sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej až po žiarivo zelenú.
Pridaj komentár