Lomikameň Arendsov

Lomikameň Arendsov, (Saxifraga x arendsii), (Saxifragaceae – lomikameňovité), en: Mossy saxifrage

Lomikameň Arrendsov, (Saxifraga x arendsii)

Charakteristika

Pod označením Lomikameň Arendsov sa skrýva skupina hybridov, ktoré vznikli krížením hlavne nasledovných druhov lomikameňov: saxifraga exarata, saxifraga hypnoides, saxifraga moschata a saxifraga rosacea. Tieto pôvodné druhy pochádzajú zo severských oblastí.

Lomikameň Arendsov je vždyzelená, nízka, trváca a mrazuodolná bylina, ktorá má listy usporiadané v hustej bazálnej ružici. Dorastá do výšky 5 – 10, niekedy až 15 cm, pričom výška rastliny sa počíta už s vyvinutými kvetnými stvolmi. Spôsobom rastu vytvára tento lomikameň povrchovo sa rozprestierajúce vankúšiky alebo kopčeky. Listy má lesklé, svetlozelené, čiarkovité, oválne alebo podlhovasté. Kvety sa tvoria na koncoch krátkych, silných stoniek. Môžu byť biele, v rôznych odtieňoch ružovej alebo tmavo červené so zeleno žltým ústím. Počas kvitnutia vytvára lomikameň krásne husté farebné vankúše. Plody sú tobolky.

Rozmnožovanie

Lomikameň si najlepšie rozmnožíte delením trsov. Delenie trsov môžete vykonávať prakticky kedykoľvek v priebehu roka s výnimkou obdobia s najvyššími teplotami. Staršie trsy je treba deliť tak či tak, pretože po niekoľkých rokoch od stredu vysychajú a rastlina preto už nevyzerá pekne. Jednotlivé časti starého trsu po rozdelení hneď vysaďte na nové miesto s podobnými životnými podmienkami.
Lomikameň si môžete namnožiť aj semenami alebo pomocou drevnatých odrezkov, tieto spôsoby množenia sú však zdĺhavejšie. Navyše, pri výseve semien vám vo výsledku nemusí vyrásť geneticky identická rastlina.

Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Lomikameň Arrendsov, (Saxifraga x arendsii)

Ako pestovať lomikameň

Umiestnenie
Obľubuje svetlé stanovište s poludňajším zatienením, na priamom slnku sa mu veľmi nedarí, zvykne obsychať. Je to ideálna rastlina do čiastočne zatienenej skalky, znesie skalné plochy a vyhovujú mu štrbiny skalných stien.

Zemina
Vyhovuje mu vzdušná, priepustná a nie príliš vysychavá zemina. Je nenáročný, vyvarujte sa len trvalo zamokrenej pôdy. Nevadí mu ani kamenistá suchá pôda.

Zálievka
Doprajte mu dostatok vlahy, nie však zamokrenie. Keď je rastlina dobre zakorenená a prijatá, nepotrebuje extra starostlivosť. V suchých obdobiach však zálievka pomôže lepšiemu rastu a kvitnutiu. Zalievať samozrejme treba rastliny pestované v nádobách a čerstvo presadené rastliny.

Lomikameň Arrendsov, (Saxifraga x arendsii)

Kvitnutie
Kvitne od marca do augusta.

Starostlivosť o črepníkové výsadby
Vankúšovité trvalky môžete s úspechom pestovať aj vo vegetačných nádobách. Kvetináče a hrantíky si vyberiete tu. Platí, že čím väčšiu nádobu použijete, tým lepšie sa bude rastline dariť. Rastlinám zabezpečte dobrú drenážnu vrstvu (skalky a štrk na dno) a možnosť odtoku prebytočnej vody. Rastliny v črepníku potrebujú pravidelnú zálievku raz denne. Na zimu ich preneste na chránené miesto a tiež ich občas zalejte.

Choroby a škodcovia
Vo všeobecnosti lomikameň netrápia choroby ani škodcovia. Môžu sa objaviť vošky alebo roztoče.

Ďalšie pestovateľské tipy

Lomikameň Arendsov je v našich podmienkach pomerne dobre odolný proti mrazu. V chladnejších oblastiach ho však radšej chráňte pred mrazom vrstvou suchých listov a vetvičiek. Ako už bolo spomínané, uprostred leta sa môže stať, že staršie trsy začnú samé od seba schnúť a odumierať, je to v podstate prirodzený jav. Odporúča sa preto rastliny každé 2 – 3 roky zmladzovať, na jar ich rozdeľte a rozsaďte. Po odkvitnutí zostrihajte kvetné stopky tesne nad listovou ružicou, rastlina získa pekný kompaktný vzhľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *